Գյումրու թատրոնը թատերասերների դատին ներկայացրեց «Մեծ աշխարհի մեր անկյունը» բեմադրությունը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու Վարդան Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնը փետրվարի 16-ին թատերասերների դատին ներկայացրեց 2014 թվականի առաջին՝ «Մեծ աշխարհի մեր անկյունը» ներկայացումը: Ինչպես միշտ, այս անգամ ևս առաջնախաղն անցավ լեցուն դահլիճով: Այս բեմադրությունն առանձնահատուկ է նրանով , որ միանգամից ներկայացված էին 4 հեղինակների` 3 դասական և 1 ժամանակակից, գործերը: Վ. Թոթովենցի, Ս. Զորյանի, Հ Մնձուրու և Կ. Խոդիկյանի մեկական ստեղծագործություն մեկտեղելով մեկ բեմադրության մեջ՝ ՀՀ ժողովրդական արտիստ Նիկոլայ Ծատուրյանը ցանկանում է ցույց տալ մեծ աշխարհի փոքրիկ անկյունը՝ Հայաստանը, հայի առանձնահատկությունն ու պարզ, անմիջական ու անարատ հայի տեսակը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցի ընթաքում բեմադրիչը նշեց, որ այս բեմադրությունը ուսուցողական նպատակ ունի: «Բոլորին քաջ հայտի է, որ մեր երիտասարդությունը, ցավոք, չի կարդում, այլ հետաքրքվում է տեսագրություններով, ինտերնետով և այլն: Մենք ունենք բավական աղքատիկ դրամատուրգիա, բայց լավ արձակ և հիանալի գրողներ, որոնց մասին մեր երիտասարդները, շատ դեպքերում նաև մեծահասակները չգիտեն: Օրինակ՝ չգիտեն, թե ով է Մնձուրին: Հրաշք հեղինակներ, որոնց գործերն իզուր կորչում են, բայց, երբ մենք դրանք բեմականացնում ենք թատրոնում, մարդիկ սկսում են հետաքրքրվել և կարդալ: Ես այս գործը պետք է անեմ ամեն տարի: Իմ նպատակն ամեն գնով վաղվա սերունդը կրթելն է: Վաղվա սերունդը պետք է իսկապես լինի կիրթ և գրագետ» ,-նշեց Նիկոլայ Ծատուրյանը:
Ի դեպ, ընտրված հեղինակների միակ ընդհանրությունը անմիջական ու հասարակ հայ մարդն է: Ցանկացած հեղինակի ստեղծագործություն ներկայացնելուց առաջ համառոտ անդրադարձ է արվում հեղինակի կյանքին ու գործին:
«Բեմադրության մեջ թատրոնի վաստակաշատ դերասանների կողքին զբաղված է երիտասարդ ու խոստումնալից սերունդը»,- վստահեցնում է Նիկոլայ Ծատուրյանը:
Բեմադրության նկարչական ձևավորումն ու զգեստները երիտասարդ նկարչուհի Սուսաննա Գյոլեցյանինն են, երաժշտական ձևավորումը` ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հովհաննես Հովհաննիսյանինը, ռեժիսորի ասիստենտն է Լյուդվիգ Հարությունյանը:

Театр Гюмри представил свой первый в этом году спектакль
Государственный драматический театр им. Вардана Ачемяна в Гюмри 16-го февраля представил на суд зрителей первый в 2014 году спектакль “Наш угол в большом мире”. Каки и всегда, так и на этот раз премьера прошла в переполненном зале. Этот спектакль отличается тем, что в нем представлены 3 классических и одно современное произведение 4-х писателей – В. Тотовенца, С. Зоряна, Г. Мндзури и К. Ходикян. Таким образом народный артист Армении Николай Цатурян представляет маленький угол большого мираа – Армению, специфику армян и чистый, непосредственный и незапятнаный образ армянина.
В беседе с «Арменпресс»постановщик отметил, что этот спектакль имеет познавательное значение. “Всем известно, что наша молодежь, к сожалению, не читает, интересуется видеофильмами, интернетом и пр. У нас довольно нищая драматургия, но хорошую прозу и прекрасных писателей, о которых наша молодежь, а зачастую и старшее поколение, ничего не знают. Например, не знают кто такой Мндзури. Прекрасные авторы, чьи работы пропадают зря. Но когда мы представляем их на сцене, люди начинают интересоваться и читать. Это надо делать каждый год. Я поставил перед собой цель просветить завтрашнее поколение. Завтрашнее поколение должно быть действительно образованным и грамотным”, - сказал Цатурян.
Отметим, что единственное, что является общим для избранных авторов, является непосредственный и простой армянин. Перед началом спектакля кратко представляется жизнь и деятельность писателей.
“В постановке, вместе с заслуженными артистами, играет молодое и перспективное поколение”, - уверяет Николай Цатурян.
Художественное оформление спектакля и нарядов принадлежит художнице Сусанне Голецян, музыкальное сопровождение – заслуженному артисту Армении Ованесу Ованнисяну, ассистент режиссера – Людвиг Арутюнян.