Սքայ մականունով կոշտամազ ֆոքսթերիերը դարձել Է ԱՄՆ-ում շների ամենահեղինակավոր ցուցահանդեսի հաղթողը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սքայ մականունով կոշտամազ ֆոքսթերիերը հաղթող Է հայտարարվել ԱՄՆ-ում շների Westminster Kennel Club Dog Show ամենահեղինակավոր ցուցահանդեսում, որը փետրվարի 11-ի ուշ երեկոյան ավարտվել Է Նյու Յորքում:
Մրցույթի եզրափակիչ մասը տեղի Է ունեցել Madison Square Garden լեփլեցուն մարզահամերգային համալիրում: Հնգամյա Սքայը, որը մրցույթի Է ժամանել Կալիֆոռնիայից, առաջ Է անցել վեց մրցակիցներից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին:
Կոշտամազ ֆոքսթերիերները Westminster Kennel Club Dog Show-ի, որն ամեն տարի Նյու Յորքում անկացվում Է 1877 թվականից, հաղթահերոսներ են դարձել 14-րդ անգամ: Նախորդ հաղթանակը կոշտամազ ֆոքսթերիերին բաժին Է հասել 1992 թվականին: Ոչ մի այլ ցեղատեսակ մրցույթում հաղթանակ չի տարել ութ անգամից ավելի:
Կոշտամազ ֆոքսթերիերը ոչ մեծ շուն Է՝ 35 – 39 սանտիմետր հասակով: Այն հեշտությամբ Է վարժեցվում եւ սիրում Է երեխաներին:
Պատվավոր երկրորդ տեղը բաժին Է հասել Էլլի մականունով ձյունագեղմ պուդելին:
Որպես միակ նյութական պարգեւ չեմպիոնուհին ստացել Է արծաթե թաս. ոչ մի կարգի դրամական մրցական մրցույթը չի նախատեսում: Ըստ ավանդույթի՝ շուի հաղթողն այժմ «կգնա թոշակի» եւ այլեւս չի մասնակցի շների մրցումներին: Մոտ օրերս Սքային սթեյք կառաջարկվի քաղաքի լավագույն ռեստորաններից մեկում՝ Sardi's-ում, ինչից հետո նրա մոտ «ունկնդրության» կժամանի միլիարդատեր եւ հեռուստահաղորդավար Դոնալդ Թրամպը: Բացի դրանից, Սքայը NBC հեռուստաալիքում կհրավիրվի նկարահանումների ԱՄՆ-ում հանրաճանաչ Today հաղորդման համար:

В Нью-Йорке назван победитель самой престижной в США выставки собак
Жесткошерстный фокстерьер по кличке Скай объявлена победителем самой престижной в США выставки собак Westminster Kennel Club Dog Show, завершившейся в Нью-Йорке поздно вечером во вторник, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Финал конкурса проходил в переполненном спортивно-концертном комплексе Madison Square Garden. Пятилетняя Скай, приехавшая на конкурс из Калифорнии, опередила шестерых конкурентов.
Жесткошерстные фокстерьеры стали триумфаторами Westminster Kennel Club Dog Show, которое ежегодно проводится в Нью-Йорке с 1877 года, в 14-й раз. Предыдущая победа досталась жесткошерстному фокстерьеру в 1992 году. Ни одна другая порода не одерживала победу в конкурсе более восьми раз.
Жесткошерстный фокстерьер - небольшая собака ростом 35-39 см в холке. Она легко поддается дрессировке и любит детей.
Почетное второе место досталось белоснежному пуделю по кличке Элли.
В качестве единственной материальной награды чемпионка получила серебряную миску: никакого денежного приза хозяину конкурс не предусматривает. По традиции победитель шоу теперь "уйдет на пенсию" и больше не будет принимать участие в собачьих соревнованиях. В ближайшие дни Скай будет предложен стейк в одном из лучших ресторанов города - Sardi's, после чего на "аудиенцию" к ней приедет миллиардер и телеведущий Дональд Трамп. Кроме того, Скай будет приглашена на съемки популярной в США передачи Todayна телеканале NBC.