Նյու Յորքում բացվում Է շների՝ ԱՄՆ-ում ամենահեղինակավոր Westminster Kennel Club Dog Show ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքում բացվում Է շների՝ ԱՄՆ-ում ամենահեղինակավոր Westminster Kennel Club Dog Show ցուցահանդեսը: Այս տարի մրցույթին, որն արդեն 138-րդ անգամ կանցկացվի ԱՄՆ-ի խոշորագույն քաղաքում, կմասնակցեն գրեթե 3 հազար շներ՝ երկրի բոլոր մասերից եւ արտասահմանից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին:
«Այս տարվա մրցումներն ամենաներկայացուցչականը կլինեն պատմության մեջ: Մեզ մոտ շներ կժամանեն բոլոր 50 նահանգներից, ամենից շատ՝ Նյու Յորքից եւ Կալիֆոռնիայից: Բացի այդ, մենք սպասում ենք այլ երկրների, մասնավորապես, Ֆինլանդիայի, Սլովենիայի, Ճապոնիայի, Թաիլանդի, ավելի քան 120 մասնակիցների»,-հայտնել են մրցույթի կազմակերպիչները:
Ցուցահանդեսին կմասնակցեն 190 ցեղատեսակների ներկայացուցիչներ՝ երեք անգամ ավելի շատ, քան անցյալ տարի:
Westminster Kennel Club Dog Show-ն ամեն տարի Նյու Յորքում անցկացվում Է 1877 թվականից՝եւ ԱՄՆ-ի սպորտային հնագույն միջոցառումն Է նշանավոր Kentucky Derby ձիարշավներից հետո: Սկզբնապես ցուցահանդեսում գնահատում Էին միայն որսորդական շներին՝ սեթերներին եւ պոյնտերներին, սակայն տարեցտարի մրցող ցեղատեսակների թիվն ավելանում Է:
ԱՄՆ-ի կինոլոգիական ակումբի տվյալների համաձայն՝ ԱՄՆ-ում արդեն 23 տարի անընդմեջ շների ամենատարածված ցեղատեսակ են մնում լաբրադորները: Սակայն շոուի անցկացման ողջ պատմության ընթացքում ոչ մի լամբրադոր ոչ մի անգամ դրա հաղթող չի դարձել: Ամենից հաճախ հաղթահերոսներ են դառնում թերյերները: Նրանց տարբեր տեսակներ հաղթողներ են դարձել ընդհանուր առմամբ 45 անգամ:

В Нью-Йорке открывается самая престижная в США выставка собак
Самая престижная в США выставка собак Westminster Kennel Club Dog Show ("Вестминстер кеннел клаб дог-шоу")открываетсяв Нью-Йорке. В этом году в конкурсе, который проводится в крупнейшем городе США уже в 138-й раз, примут участие почти 3 тыс. собак со всех концов страны и из-за рубежа, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
"Нынешние соревнования будут самыми представительными в истории. К нам приедут собаки из всех 50 штатов, больше всего - из Нью-Йорка и Калифорнии. Кроме того, мы ждем более 120 участников из других стран, в частности, Финляндии, Словении, Японии, Таиланда", - рассказали организаторы конкурса.
В выставке будут участвовать представители 190 различных пород - на три больше, чем в прошлом году.
Westminster Kennel Club Dog Show ежегодно проводится в Нью-Йорке с 1877 года и является старейшим спортивным мероприятием в США после знаменитых скачек Kentucky Derby ("Кентукки дерби"). Сначала на выставке оценивали только охотничьих собак - сеттеров и поинтеров, однако с каждым годом количество соревнующихся пород увеличивается.
По данным Американского кинологического клуба, самой популярной в США породой собак вот уже 23 года подряд остаются лабрадоры. Однако за всю историю проведения шоу ни один лабрадор ни разу не завоевал на нем победу. Чаще всего триумфаторами становятся терьеры. Различные их виды оказывались победителями в общей сложности 45 раз.