Արթուր Բաղդասարյանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետ Երեւանում կքննարկի սահմանում տիրող իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին պարբերաբար տեղեկացնում է սահմանին տիրող իրավիճակի մասին: Այս մասին փետրվարի 1-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը` ընդգծելով, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան բազմիցս արձագանքել է հայ-ադրբեջանական սահմանին առկա լարվածությանը: «Մենք չենք կարող ակնկալել որ յուրաքաչյուր միջադեպի ՀԱՊԿ-ը պետք է արձագանքի, ինչքան էլ ողբերգական ու դատապարտելի լինեն այդ դեպքերը: Արձագանքելը նրանց իրավունքն է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Արթուր Բաղդասարյանը:
Նա նշեց, որ առաջիկայում Նիկոլայ Բորդյուժան ժամանելու է Հայաստան, և ինքը ևս մեկ անգամ նրա հետ կխոսի այդ մասին:«Ադրբեջանը նախահարձակ է լինում ու օգտագործում իր դիպուկահարներին, բայց հաջորդ օրը պաշտոնական հաղորդագրություն է տարածում, թե հայկական կողմից եղել է դիվերսիոն հարձակում, ինչն էլ հերքվում է մեր կողմից: Այսինքն` նախահարձակ է լինում ու գցում դիմացինի վրա»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ խնդիրը մտահոգիչ է և հարկավոր է անընդհատ բարձրաձայնել այդ մասին:
ԱԱԽ քարտուղարի կարծիքով` որքան էլ Հայաստանը ցանկանա, որ Մինսկի խմբի համանախագահները դատապարտեն Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները, ՄԽ-ն դա չի անելու, որովհետև նրանց դերը խաղաղություն ապահովելն է, այլ ոչ թե կողմերից որևէ մեկին հասցեական քննադատելը:ԱԱԽ քարտուղարի խոսքով՝ միակ ելքը հայոց Զինված ուժերի ամրապնդումն: Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ հարկավոր է շարունակել բանակցային գործընթացը և փորձել գտնել խաղաության բանալին:
Հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծի երկու ուղղությությամբ ադրբեջանական կողմը դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման փորձ է կատարել: ԼՂՀ զինված ուժերի առաջապահ ստորաբաժանումները, հավաստանշելով ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերի գործողությունները, երկու ուղղություններով էլ անցել են կազմակերպվածպաշտպանության և, հակառակորդին պատճառելով զգալի մարդկային և նյութական կորուստ, հետ շպրտել ելման դիրքերը: Բռնկված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից ստացած հրազենայինվիրավորումից` հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքում իր առջև դրվածմարտական խնդիրը արիաբար կատարելու ժամանակ զոհվել է կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը: Հունվարի 28-ին մարտական դիրքում հակառակորդի դիպուկահարի գնդակից զոհվել է զինծառայող Կարեն Գալստյանը: Ադրբեջանական կողմն իր դիվերսիայից հետո հայտարարում է կորուստների մասին` դրանք կամ վերագրելով հայկական կողմից իբր հրադադրի ռեժիմի խախտմանը, կամ ոչ մարտական պայմաններում տեղի ունեցած միջադեպին:

Артур Багдасарян обсудит ситуацию на границе c генеральным секретарем ОДКБ на встрече в Ереване
Армении периодически информирует генерального секретаря ОДКБ о ситуации на границе. Об этом на встрече с журналистами 1 февраля сказал секретарь Совета национальной безопасности РА Артур Багдасарян, подчеркнув, что генсек ОДКБ Николай Бордюжа неоднократно касался напряженности на армяно-азербайджанской границе. «Мы не вправе ожидать, что ОДКБ будет реагировать на каждый инцидент, каким бы трагичным и возмутительным он не был. Их право - реагировать или нет», - как сообщает Арменпресс, отметил Багдасарян.
Он также сообщил, что Николай Бордюжа в ближайшее время посетит Армению и они еще раз поговорят на эту тему. «Азербайджан выступает инициатором инцидентов и использует своих снайперов, однако, уже на следующий день распространяет официальное сообщение о том, что, якобы, армянская сторона предприняла диверсионное нападение, что опровергается нашей стороной. То есть они выступают инициатором, а затем обвиняют в этом противную сторону», - сказал секретарь СНБ РА, добавив, что это вызывает озабоченность и необходимо постоянно ставить этот вопрос.
По мнению Багдасаряна, как бы Армении не хотелось, чтобы сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с осуждением провокационных действий Азербайджана, МГ этого не сделает, поскольку ее миссия заключается в обеспечении мира, а не в критике, обвинении одной из сторон конфликта.
По его словам, единственный выход из сложившейся ситуации – укреплять наши вооруженные силы. Секретарь СНБ также отметил, что следует продолжать переговорный процесс и попытаться найти путь к мирному решению этой проблемы.
В ночь с 19 на 20 января на северо-восточном (Джраберд) и юго-восточном (Корган) направлениях линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил одновременно были зафиксированы попытки проникновения диверсионных групп противника. Ведущие подразделения Вооруженных сил НКР, убедившись в действиях азербайджанских диверсионных сил, перешли по указанным двум направлениям к организованной обороне и, нанеся противнику ощутимые человеческие и материальные потери, отбросили его на исходные позиции.
В результате завязавшейся перестрелки от полученного стрелкового ранения при выполнении боевого задания на северо-восточном направлении позиции погиб младший сержант Армен Левонович Ованнисян. А 28 января на боевой позиции одной из воинских частей Армии обороны НКР, расположенной на северном направлении, в результате снайперского выстрела со стороны противника получил смертельное ранение в голову военнослужащий Карен Гагикович Галстян, 1994 года рождения.
Азербайджанская сторона после организованной ею диверсии объявила о своих потерях, но отнесла их счет нарушений режима прекращения огня с армянской стороны или инцидента не в боевой ситуации.