Չեխ սենատորը ոգեւորված է Հայոց ցեղասպանության մասին Չեխիայի նախագահի հայտարարությունից եւ հռչակագիր կներկայացնի Սենատին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխ սենատոր Յարոմիր Շտետինան ողջունել է Չեխիայի Հանրապետության նախագահի հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության մասին: Իր գործունեության ընթացքում մշտապես Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օգտին հանդես եկող Չեխիայի Հանրապետության սենատորն «Արմենպրես»-ի հետ բացառիկ զրույցում ասաց, որ մտադիր է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ Ցեղասպանությունը ճանաչող հռչակագիր կներկայացնել Չեխիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերություների և պաշտպանության հանձնաժողովներին: «Հռչակագիրը կներկայացվի 2015 թվականին` Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ: Կցանկանայի, որ Չեխիայի Սենատը միանար Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած քաղաքակիրթ խորհրդարաններին: Հռչակագրի ուղղությամբ նախապատրաստական աշխատանքները կսկսվեն 2014 թվականի վերջերին»,- հայտնեց չեխ սենատորը: Նա լիահույս է, որ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով Չեխիայի նախագահի պետական այցը Հայաստան մեծապես կնպաստի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին հռչակագրի ընունմանը:
Չեխ սենատորը նաև դրական գնահատեց ՀՀ նախագահի հանդիպումը Չեխիայի հոգևոր առաջնորդ, ՊրահայիԿարդինալ-արքեպիսկոպոս ԴոմինիկԿարդինալԴուկայի հետ, ով սատարում է իր ներկայացնելիք Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող հռչակագրին:
Հունվարի 29-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պետական այցով ժամանել է Չեխիայի Հանրապետություն: ՀՀ Նախագահի հետ համատեղ ասուլիսում Չեխիայի Հանրապետության նախագահ Միլոշ Զեմանը ընդգծել էր, որ հայ ժողովուրդը ցեղասպանության ընթացքում 1,5 միլիոն զոհ է ունեցել և Չեխիան էլ ցեղասպանության կենթակվեր, եթե Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին մնար ֆաշիստական ռեժիմի տակ:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են շատ պետություններ. առաջինը պաշտոնապես ընդունել է Ուրուգվայը 1965 թ-ին: Հայ ժողովրդի կոտորածը որպես ցեղասպանություն են ճանաչել նաեւ Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Բելգիան, Նիդեռլանդները, Շվեյցարիան, Շվեդիան, Ռուսաստանը, Լեհաստանը, Լիտվան, Հունաստանը, Սլովակիան, Կիպրոսը, Լիբանանը, Ուրուգվայը, Արգենտինան (2 օրենք, 5 բանաձեւ), Վենեսուելան, Չիլին, Կանադան, Ավստրալիան: Հայոց ցեղասպանությունն ընդունել են նաև այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Եվրոպայի Խորհուրդը, Եվրախորհրդարանը, ՄԱԿ-ի մի քանի հանձնաժողովներ, Եկեղեցիների համաշխարհային միությունը եւ այլն:

Чешский сенатор воодушевлен заявлением президента Чехии о Геноциде армян и представит декларацию в Сенат своей страны
Чешский сенатор Яромир Штетина поприветствовал заявление президента Чехии о Геноциде армян. Выступавший за признание Геноцида армян в течение всей своей деятельности сенатор в эксклюзивном интервью информационному агентству Арменпресс сказал, что намерен в связи со 100-летней годовщиной Геноцида армян представить в комиссии по внешним сношениям и обороне парламента Чехии декларацию о признании Геноцида армян.
«Декларация будет представлена в 2015 году накануне 100-летней годовщины Геноцида армян. Я бы хотел, чтобы Сенат Чехии присоединился к цивилизованным парламентам, признавшим Геноцид армян. Подготовительные работы по созданию декларации начнутся в конце 2014 года», - сообщил чешский сенатор.
Он надеется, что государственный визит президента Чехии в Ереван по приглашению Армении будет способствовать принятию декларации о признании Геноцида армян.
Штетина также положительно оценил встречу президента Армении с духовным предводителем Чехии, Кардиналом-архиепископом Праги Домиником Кардиналом Дукой, поддерживающим декларацию о признании Геноцида армян, который сенатор намерен представить.
Напомним, что 29 января президент Армении Серж Саргсян с государственным визитом отбыл в Чехию. В ходе совместной пресс-конференции с президентом Армении президент Чехии Милош Земан подчеркнул, что армянский народ в ходе геноцида потерял 1,5 человек, и Чехия тоже подверглась бы геноциду, если бы осталась в ходе мировой войны под фашистским режимом.
Отметим, что Геноцид армян в Османской Турции в 1915 году первым признал Уругвай в 1965 году. Резню армян признали как геноцид также Франция, Германия, Италия, Бельгия, Нидерланды, Швейцария, Швеция, Россия, Польша, Литва, Греция, Словакия, Кипр, Ливан, Аргентина, Венесуэла, Чили, Канада, Австралия. Геноцид армян признали также такие международные организации, как Совет Европы, Европейский парламент, несколько комиссий ООН, Всемирный совет церквей и др.