Բելգիայի նոր դաշնային կառավարության ծրագրում կարևորվում է արցախահայության անվտանգ վերադարձը
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բելգիայի նոր դաշնային կառավարությունը կոչ է անում Ադրբեջանին ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգ վերադարձը։ Այս մասին գրված է կառավարության ծրագրում։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ 236 օր տևած բանակցություններից հետո ձեռք է բերվել համաձայնություն նոր ֆեդերալ կառավարություն կազմելու վերաբերյալ՝ ապագա վարչապետ Բարտ Դը Վևերի գլխավորությամբ։
Բելգիայի աջակողմյան նոր կառավարության ծրագիրը 200 էջանոց փաստաթուղթ է, որը ներառում է բոլոր դաշնային ոլորտները՝ հարկային քաղաքականություն, աշխատանք և գործազրկություն, կենսաթոշակային համակարգ, անվտանգություն, ներգաղթ, շարժունակություն, կլիմա, պաշտպանություն և արտաքին քաղաքականություն։ Ծրագրում անդրադարձ կա նաև Հարավային Կովկասին։ Ըստ նոր կառավարության՝ Հարավային Կովկասը արժանի է Եվրոպայի կողմից ավելի մեծ ուշադրության։
«Այս ռազմավարական կարևոր տարածաշրջանի հետ ոչ միայն խորը մշակութային կապեր ունենք, այլ նաև այն կարևոր դեր է խաղում մեր ապագա էներգամատակարարման և Ասիա տանող տրանսպորտային միջանցքի տեսանկյունից։ Լարված հարաբերությունները և շարունակվող հակամարտությունները, հատկապես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, պահանջում են Եվրոպայի և Բելգիայի թիրախային մոտեցումը։ Մենք հստակորեն պահանջում ենք հարգել ներգրավված կողմերի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը և կոչ ենք անում Ադրբեջանին ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգ վերադարձը։ Տնտեսական, քաղաքական և հումանիտար համագործակցության շարունակմամբ մենք նպաստում ենք տարածաշրջանի կայունությանը», - ամրագրված է Բելգիայի նոր կառավարության քաղաքական ծրագրում։
Բելգիայի նոր կառավարությունը պետությունը կկառավարի մինչև 2029 թվականը, եթե նոր ճգնաժամ չլինի և կառավարությունը չփլուզվի։

В программе нового федерального правительства Бельгии особое внимание уделяется безопасному возвращению армян Арцаха
Новое федеральное правительство Бельгии призывает Азербайджан обеспечить безопасное возвращение армянского населения Нагорного Карабаха. Это прописано в правительственной программе.
Как сообщает корреспондент Арменпресс в Брюсселе, после 236 дней переговоров было достигнуто соглашение о формировании нового федерального правительства во главе с будущим премьер-министром Бартом де Вевером.
Программа нового правого правительства Бельгии представляет собой 200-страничный документ, охватывающий все федеральные сферы: налоговую политику, труд и безработицу, пенсионную систему, безопасность, иммиграцию, мобильность, климат, оборону и внешнюю политику. Программа также затрагивает Южный Кавказ.
По мнению нового правительства, Южный Кавказ заслуживает большего внимания со стороны Европы. «У нас не только глубокие культурные связи с этим стратегически важным регионом, но он также играет решающую роль в наших будущих поставках энергии и как транспортный коридор в Азию. Напряженные отношения и продолжающиеся конфликты, особенно между Арменией и Азербайджаном, требуют целенаправленного подхода со стороны Европы и Бельгии.
Мы однозначно требуем уважения суверенитета и территориальной целостности сторон и призываем Азербайджан обеспечить безопасное возвращение армянского населения Нагорного Карабаха.
Продолжая экономическое, политическое и гуманитарное сотрудничество, мы способствуем стабильности региона», — говорится в политической программе нового бельгийского правительства. Новое правительство Бельгии будет руководить страной до 2029 года, если только не случится новый кризис и правительство не падет.