Երկրների տարածքային ամբողջականությունը չի կարող խոչընդոտ համարվել. վարչապետն անդրադարձել է կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ տարածաշրջանի հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման համատեքստում երկրների օրենսդրությունը, իրավազորությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը չեն կարող խոչընդոտ համարվել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետ Փաշինյանն այս մասին ասաց հունվարի 31-ի ասուլիսի ընթացքում՝ անդրադառնալով ադրբեջանական կողմից հնչող պնդմանը, թե Հայաստանը պետք է դեպի Նախիջևան անխոչընդոտ ճանապարհ տրամադրի Ադրբեջանին։
«Ասում են (խմբ․ նկատի է առնվում Ադրբեջանը) անխոչընդոտ ուզում ենք անցնենք, ասում ենք, հա, անցեք, բայց երկրի իրավազորությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը չեն կարող խոչընդոտ համարվել»,-ընդգծեց վարչապետը։
Վերջինիս դիտարկմամբ՝ այդ թեմայի հետ կապված Ադրբեջանն ասում է, որ եթե Հայաստանը ճանապարհ չտա, ապա Բաքուն կօգտվի Իրանի տարածքից, ինչին Երևանը բացարձակ դեմ չէ և չի կարող դեմ լինել Ադրբեջանի և Իրանի միջև տրանսպորտային համագործակցությանը։
«Մենք էլ ասում ենք՝ այն պայմանները, որոնք Իրանն առաջարկում է, այդ նույն պայմաններով մենք էլ ենք պատրաստ առաջարկել այդ անցումը»,-նշեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Երևանն ընդհակառակը՝ ցանկանում է օգտագործել այդ ճանապարհները և շահագրգռված է դրանով։
«Հաշվի առնելով, որ տվյալ դեպքում Հայաստանն էլ ցանկություն ունի ճանապարհներ օգտագործել՝ մենք պատրաստ ենք նաև որոշակի պարզեցումների»,-նշեց վարչապետը՝ ընդգծելով, որ այս թեմայի հետ կապված տարընթերցումներից խուսափելու համար կարելի է ուսումնասիրել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որում հենց նշված են այդ պարզեցումներին վերաբերող բաղադրիչները։
Վարչապետի դիտարկմամբ՝ Հայաստանը ցանկանում է, որ իր տարածքով անցումները շատ լինեն, քանի որ դա շահութաբեր է պետության համար և տարածաշրջանային կայունության համար կարևոր գործոն է։

Территориальная целостность стран не может считаться препятствием: премьер-министр коснулся вопроса разблокирования коммуникаций
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что в контексте разблокирования коммуникаций региона законодательство, юрисдикция, суверенитет и территориальная целостность стран не могут считаться препятствием.
Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Пашинян сказал в ходе пресс-конференции 31 января, коснувшись заявления азербайджанской стороны о том, что Армения должна предоставить Азербайджану беспрепятственный проезт в Нахичевань.
«Они (в Баку - ред.) говорят, что мы хотим беспрепятственный проезд, мы говорим, да, проезжайте, но юрисдикция, суверенитет и территориальная целостность страны не могут считаться препятствием», - подчеркнул премьер-министр.
По его словам, по этому поводу Азербайджан заявляет, что если Армения не даст дороги, то Баку будет использовать иранскую территорию, против чего Ереван категорически не против и не может быть против транспортного сотрудничества между Азербайджаном и Ираном.
«Мы же говорим, что готовы предложить эту дорогу на тех же условиях, что предлагает Иран», — отметил премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, Ереван, наоборот, хочет использовать эти дороги и заинтересован в этом.
«Учитывая, что в этом случае Армения также желает воспользоваться этими дорогами, мы также готовы к определенным упрощениям», - отметил премьер-министр, подчеркнув, что для того, чтобы избежать кривотолков, связанных с этой темой, можно изучить проект «Перекресток мира», в котором представлены компоненты, связанные с упрощениями.
По словам премьер-министра, Армения хочет иметь много транзитов через свою территорию, поскольку это выгодно для государства и является важным фактором региональной стабильности.