Հայաստանի 150 համայնքում ԱՄՆ ՄԶԳ-ն զարգացման ծրագիր կիրականացնի
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության` գյուղի տնտեսական զարգացմանն ուղղված երկու նոր ծրագրերը կխթանեն Հայաստանի մարզերում զբաղվածության ավելացումը: «Գործընկերություն հանուն գյուղական համայնքների զարգացման» (PRP) եւ «Գյուղի զարգացման արդի նախաձեռնություն» (ARDI) ծրագրերն իրականացնելու են 150 համայնքներում: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը ծրագրերի մեկնարկի ժամանակ լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց, որ ծրագրերից յուրաքանչյուրը գնահատվում է 4 միլիոն ԱՄՆ դոլար: «Ծրագրերը հիմնականում ուղղված են գյուղի զարգացմանն ու արդյունավետ գյուղական տնտեսություն ունենալուն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց դեսպանը` հավելելով, որ Երեւանում վիճակը լավ է, և պետք է այդ զարգացումն ապահովել նաեւ մարզերում:
«Գործընկերություն հանուն գյուղական համայնքների զարգացման» ծրագրի տնօրեն Անուշ Ասլանյանը նշեց, որ ծրագիրն իրականացվելու է տնտեսական ներուժ ունեցող համայնքներում: «Մենք դիտարկում ենք 300 համայնք, որոնցից, սակայն, ընտրելու ենք 100-ը: Դրանց մեջ կան նաեւ սահմանամերձ գյուղեր»,- ասաց նա:
«Գյուղի զարգացման արդի նախաձեռնություն» ծրագրի տնօրեն Վահե Սարդարյանի խոսքով, Սյունիքի, Վայոց ձորի ու Լոռու գյուղական համայնքներում ծրագրի շրջանակներում զբաղվածության խթանման հետ մեկտեղ աջակցություն կցուցաբերվի նաեւ գյուղատնտեսության երեք հիմնական ոլորտներում`կաթի վերամշակում, մրգերի վերամշակում եւ գյուղական զբոսաշրջություն: «Ծրագրի նպատակներից մեկը թիրախ համայնքներում բնապահպանական խնդիրների մասին իրազեկելն ու բնակչությանը համապատասխան գիտելիքներով զինելն է»,-ասաց ծրագրի տնօրենը:
PRP եւ ARDI ծրագրերը հիմնված են ՀՀ կառավարության, այլ դոնորների եւ հասարակական կազմակերպությունների ներկայիս եւ նախկին նախաձեռնությունների վրա` ուղղված մայրաքաղաքից դուրս երկրի լայնամասշտաբ զարգացմանը եւ գյուղական համայքներում տնտեսական մարտահրավերների հաղթահարմանը:
PRP ծրագիրը կիրականացնի ՓՄՁԶԱԿ-ը` «Ագրոբիզնեսի եւ գյուղի զարգացման կենտրոն հիմնադրամի», GCCI-ի եւ Ի-ՎԻ Քոնսալթինգի համագործակցությամբ: ARDI ծրագիրը կիրականացնի Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը`Հեյֆեր Ինթերնեյշնլ Հայաստանի հետ համատեղ:

USAID to implement development programs in 150 Armenian communities
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS: Two new programs of the United States Agency for International Development (USAID), directed to the economic development of the villages, will foster the employment in the Armenian regions. The programs “Partnership for Rural Prosperity” (PRP) and “Armenian Rural Development Initiatives” (ARDI) will be implemented in 150 communities. The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of USA to Armenia John Heffern stated that each program costs $4 million. “The programs are mainly directed to the development and having efficient rural economy”, - said Heffern, adding that in Yerevan the situation is good and the development should be provided in the regions.
Armenpress reports that the Director of the program “Partnership for Rural Prosperity” Anush Aslanyan stated that the program will be implemented in the communities having economic potential. “Now we are studying 300 communities, 100 of which will be selected. There are border villages among them as well”, - she said.
The Director of the program “Armenian Rural Development Initiatives” Vahe Sardaryan noted that in the framework of the program, along with the fostering employment in the regions of Syunik, Vayots Dzor and Lori, three main fields of the agriculture – milk processing, fruit processing and rural tourism – will be assisted as well.