Արագածոտնի մարզում 2013թ.-ին կատարվել է 35, 5 մլրդ դրամի ներդրում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը շարունակում է մարզային խորհրդակցությունները, որոնց ընթացքում ամփոփվում են 2013թ. կատարված աշխատանքներն ու ներկայացվում 2014թ. ծրագրերն ու անելիքները: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հերթական խորհրդակցությունն այսօր` հունվարի 29-ին, անց է կացվել Արագածոտնի մարզպետարանում, որին մասնակցել են մարզպետ Սարգիս Սահակյանը, մարզի քաղաքային համայնքների ղեկավարներ, ինչպես նաեւ Տարածքային կառավարման նախարարության եւ մարզպետարանի պատասխանատուներ:
Տեղեկացվել է, որ մարզային զարգացման ծրագրով 2013թ. իրականացվել է 117 միջոցառում: Ընդհանուր առմամբ 2013թ. մարզում կատարվել է 35, 5 մլրդ դրամի ներդրում, որից միայն 14,5 մլրդ դրամը` քաղաքաշինության, շուրջ 10 մլրդ դրամը` արդյունաբերության, 8 մլրդ դրամը` գյուղատնտեսության, 1,9 մլրդ դրամը` կրթության բնագավառներում:
Ներկայացվել են մարզի համայնքների բյուջեների 2013թ.կատարողականի ցուցանիշները: Ընդամենը եկամուտների կատարողականը կազմել է 97,2%. 2012թ. համեմատությամբ ընդամենը եկամուտների ցուցանիշն աճել է 10.8 %-ով կամ 267,8 մլն դրամով: Սեփական եկամուտների կատարողականը (5 հարկատեսակների գծով) կազմել է 96.2 %. 2012թ. համեմատությամբ սեփական եկամուտներն աճել են 2.9 %-ով: Հողի հարկի հավաքագրումը կատարվել է 95.5 %-ով, գույքահարկինը` 100.6 %-ով:
Քննարկվել են մարզի համայնքների 2014թ. բյուջեների կատարմանն առնչվող հարցեր: Փոխվարչապետը նկատել է, որ վերջին տարիներին իրականացված օրենսդրական փոփոխությունները, որոնցով հստակեցվել են համայնքային բազաները, հնարավորություն են ընձեռում իրատեսական բյուջեներ կազմել եւ ամբողջությամբ դրանք կատարել: Նա անթույլատրելի է համարել թերակատարումները եւ հորդորել հատկապես հետեւողական լինել, որպեսզի խոշոր հարկատուները ժամանակին կատարեն համայնքների նկատմամբ ունեցած պարտավորությունները: Հունվարի 10-ի դրությամբ միայն հողի հարկի եւ գույքահարկի մասով մարզի համայնքների նկատմամբ խոշոր հարկատուների ունեցած պարտավորությունը կազմում է 68,7 մլն դրամ:
Քննարկվել են նաեւ մարզում գյուղատնտեսության աջակցության պետական ծրագրերի կատարմանը, մարզի համայնքներում 2013թ. իրականացված վարչական հսկողության արդյունքներին, համայնքային ծառայության ոլորտին վերաբերող եւ ընթացիկ մի շարք այլ հարցեր: Համայնքներում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման գործընթացի վերաբերյալ նշվել է, որ Համայնքային կառավարման տեղեկատվական համակարգ (ՀԿՏՀ) է ներդրված մարզի 114 համայնքից 39-ում: Փոխվարչապետը մարզպետարանի պատասխանատուներին հորդորել է ուշադրության կենտրոնում պահել գործընթացը եւ անհրաժեշտության դեպքում աջակցել համայնքներին` էլեկտրոնային համակարգերի ներդրման հարցում:

В области Арагацотн в 2013 году были сделаны инвестиции в размере 35,5 млрд. драмов
Вице-премьер-министр Армении, министр территориального управления Армен Геворкян продолжает проведение совещаний в областях, в ходе которых подводятся итоги по работам 2013 г. и представляются программы 2014 г.
Как сообщили Арменпресс в Отделе по связям с общественностью министерства территориального управления Армении, очередное совещание состоялось сегодня в областном муниципалитете Арагацотна при участии губернатора С.Саакяна, руководителей городских общин области, а также ответственных лиц министерства ТУ и муниципалитета.
Было сообщено, что по программе регионального развития на 2013 г. было реализовано 117 мероприятий. Общий объем инвестиций в 2013 г. составил 35, 5 млрд. драмов, из которых 14,5 млрд. драмов инвестированы в градостроительство, около 10 млрд. драмов – в промышленность, 8 млрд. драмов – в сельскохозяйственную сферу, 1,9 млрд. драмов – в сферу образования.
Были представлены показатели выполнения бюджетов общин области 2013 г. Выполнение составило 97,2%. Общий показатель доходов вырос на 10,8% , или 267, 8 млн. драмов, по сравнению с 2012г. Выполнение по сбору собственных доходов (по 5-и видам налогов) составило 96,2%. Показатель по сбору собственных доходов увеличился на 2,9%, по сравнению с показателем 2012г. Выполнение по сбору налога на землю составило 95,5% , на имущество -100,6%.
Были обсуждены вопросы, касающиеся выполнения бюджетов общин 2014 г. Вице-премьер-министр отметил, что произведенные в последние годы изменения в законодательстве, в результате которых были уточнены базы, создали возможность составления реалистичных бюджетов и полного их выполнения. Он подчеркнул, что считает недопустимым неполное выполнение и настоятельно рекомендует быть последовательными в требовании своевременного выполнения крупными налогоплательщиками своих обязательств в отношении общин области. По данным на 10 января, только по части налога на землю и на имущество задолженности крупных налогоплательщиков составили 68,7 млн. драмов.
Были обсуждены также ход реализации в области государственных программ содействия сельскому хозяйству, результаты проведенного в общинах области в 2013 г. административного контроля, вопросы сферы муниципальной службы и другие текущие вопросы. По процессу внедрения информационных технологий в общинах было отмечено, что информационная система общинного управления (ИСОУ) внедрена в 39-и из 119-и общин области. Вице-премьер-министр призвал ответственных лиц областного муниципалитета следить за процессом внедрения и, в случае необходимости, оказывать содействие общинам.