Գիտնականները հասել են Համացանցում տվյալների հաղորդման ամենաբարձր արագությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի Սաֆոլքի կոմսության համալսարանի գիտնականները հասել են Համացանցում տվյալների հաղորդման ամենաբարձր արագությանը. հատուկ լուսային պրոտոկոլի օգտագործմամբ այն կարող Է հասնել վայրկյանում 1,4 տերաբայթի: Այդ տեխնիկական հնարավորություններն օգտատերերին թույլ կտան, օրինակ, համաշխարհային սարդոստայնից բարձր հստակության 44 ֆիլմ ներբեռնել ընդամնեը 1 վայրկայանում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին:
Գիտափորձն անցկացրել Է հետազոտական մի խումբ Ֆրանսիայից, որը ներկայացրել Է Alcatel-Lucent հեռահաղորդակցական ընկերությունը՝ Մեծ Բրիտանիայի բջջային կապի British Telecom գործարկուի հետ համատեղ: Հեղափոխական արդյունքների ստացման համար օգտագործվել Է Լոնոնում Մեծ Բրիտանիայի BT Tower գլխավոր հեռահաղորդակցական կենտրոնի եւ Սաֆոլկում British Telecom հետազոտական կամպուսի միջեւ 410 կիլոմետր երկարությամբ օպտիկաթելքային կաբելի՝ գոյություն ունեցող հատվածը:
Գերարագ կապուղու ստեղծման համար կիրառվել Է Flexigrid նոր պրոտոկոլը, որի միջոցով հաջողվել Է տվյալների հաղորդման մի քանի կապուղիներ (որոնցից յուրաքանչյուրի արագությունը կազմում Է վայրկյանում 200 մեգաբայթ) համատեղել մեկում: Կատարված գիտափորձը ցույց Է տվել, որ հեռահաղորդակցական ընկերությունները կկարողանան հետագայում տվյալների հաղորդման արագությունն ավելացնել ըստ Էության առանց հաղորդալարարերի փոխարինման:

Ученые добились самой высокой скорости передачи данных в сети интернет
Ученые из британского университета графства Саффолк добились самой высокой скорости передачи данных в сети интернет - с использованием специального сетевого протокола она может достигать 1,4 терабайта в секунду. Такие технические возможности позволят, например, загружать пользователям всемирной паутины 44 фильма в высокой четкости всего за 1 секунду, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Эксперимент был проведен исследовательской группой из Франции, представляющей телекоммуникационную компаниюAlcatel-Lucent, совместно с британским оператором сотовой связи British Telecom. Для получения революционных результатов был использован существующий участок оптоволоконного кабеля протяженностью 410 км между главным телекоммуникационным центром Великобритании BT Tower в Лондоне и исследовательским кампусом British Telecomв Саффолке.
Для создания ультраскоростного канала применялся новый протокол Flexigrid, при помощи которого удалось совместить несколько каналов передачи данных (скорость каждого из которых составляет 200 мегабайт в секунду)в один. Проведенный эксперимент показал, что телекоммуникационные компании смогут в дальнейшем увеличивать скорость передачи данных по сути без замены проводов.