Տաթևիկ Հովհաննիսյանը ջազի անկրկնելի համերգ կնվիրի երաժշտասերներին
ՆՅՈւ ՅՈՐՔ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցուԱՄՆ արևելյան թեմի նախաձեռնությամբ հունվարի 17-ին ջազի սիրահարները եզակի հնարավորություն կունենան ունկնդրել հանրահայտ ջազային երգչուհի Տաթևիկ Հովհաննիսյանի կատարումները: Շուրջ մեկ ու կես ժամ տևողությամբ համերգը տեղի կունենա Նյու Յորքի Սուրբ ՎարդանՄայր տաճարի Հայկ և Ալիս Քավուքջյանների սրահում (Haik and Alice Kavookjian Auditorium): Նյու Յորքից «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՄՆ արևելյան թեմի տվյալների և տեղեկատվության ծառայությունների մենեջեր Անժելա Կազարյանը նշեց, որ իրենք առաջին անգամ են կազմակերպում Տաթևիկ Հովհաննիսյանի մասնակցությամբ համերգ:
«Տաթևիկը սիրով արձագանքեց մեր առաջարկին: Արդեն շատ-շատերն են ցանկություն հայտնել ներկա լինել համերգին, հանդիսատեսի ոգևորությունը մեծ է»,- նշեց Կազարյանը:
Ակնկալվում է, որ ջազային այս միջոցառմանը ներկա կգտնվեն ոչ միայն Նյու Յորքում բնակվող հայ համայնքի ներկայացուցիչները, այլև Խորհրդային Միության տարիներից ի վեր Տաթևիկ Հովհաննիսյանի արվեստի նյույորքաբնակ սիրահարները:
Կազարյանի բնորոշմամբ` կայանալիք համերգը կարժանանա ունկնդրի հավանությանն անկախ տարիքային և ազգային պատկանելությունից: Սուրբ Վարդան տաճարի դահլիճում ակնկալվում է մոտ 500-600 հանդիսականի ներկայություն:
Տաթևիկ Հովհաննիսյանին համերգի ընթացքում կնվագակցի երաժիշտների հրաշալի եռյակ:
«Խորհրդային ջազի թագուհին» ծնվել է 1955թ. հունիսի 3-ին, Երևանում: ԵրգչուհիՕֆելյա Համբարձումյանիև քամանչահար Նորայր Հովհաննիսյանի դուստրն է: Երաժշտական առաջին փորձերն արել է անգլիական թեքումով դպրոցում, որտեղ գործում էր նաև երգչախումբ: Դպրոցն ավարտելուց հետո դարձել էՍայաթ-Նովայիանվան երաժշտական դպրոցի, ապա`Ռոմանոս Մելիքյանի անվան երաժշտական ուսումնարանի սան և հաջողությամբ ավարտել այն` որպես խմբավար: 1970-ականներին ընդունվել է Հայաստանի պետական էստրադային նվագախումբ: 1980-ականներին հյուրախաղերով մեկնել է ԱՄՆ, այնուհետև` Ֆրանսիա: 1990 թվականից մշտական բնակություն է հաստատել ԱՄՆ-ում, որտեղ մեծ հաջողությունների է հասել` հանդես գալով ամերիկյան ջազի հայտնի վարպետների կողքին, ձայնագրելով սկավառակներ ու միաժամանակ դասավանդելով երաժշտություն: Ելույթներ է ունեցել ԱՄՆ, Եվրոպայի, Ավստրալիայի հայտնի միջազգային ջազ -փառատոներում: Նրա համար երգեր է գրել ժամանակակից հայտնի երգահանՄիշել Լեգրանը: Երգում է ամերիկյան, բրազիլական և էթնիկ հայկական ջազ,Կոմիտաս,Սայաթ-Նովա, հայկական ժողովրդական երգեր ջազային մշակումներով: Այժմ երգչուհին բնակվում է Նյու Յորքում:

Татевик Ованнисян выступит с концертом в Кафедральном Соборе Св.Вардана в Нью-Йорке
По инициативе Восточной епархии Армянской Апостольской церкви в США 17 января любители джазовой музыки и поклонники творчества Татевик Ованнисян получат возможность присутствовать на ее концерте (около 1,5 часов) в зале Айка и Алис Кавукджян (Haik and Alice Kavookjian Auditorium) в Кафедральном соборе Св.Вардана в Нью-Йорке. В беседе с корр.Арменпресс в Нью-Йорке менеджер по линии информации Восточной епархии ААЦ в США Анжела Казарян отметила, что они впервые организуют концерт с участием Татевик Ованнисян.
«Татевик с радостью откликнулась на наше предложение. Уже многие сообщили о своем желании побывать на этом концерте», - сказала Казарян.
Ожидается, что на концерте в Кафедральном соборе Нью-Йорка будут присутствовать не только представители местной армянской общины, но и поклонники джазовой певицы, выходцы из Советского Союза.
По мнению Казарян, этот концерт, безусловно, станет значительным музыкальным событием для всех, независимо от возраста и национальности. Ожилается, что зал Кафедрального собора в этот день примет около 500-600 слушателей.
«Королева советского джаза» родилась 3 января 1955 года в Ереване. Татевик Ованнисян – дочь певицы Офелии Амбарцумян и музыканта-каманчиста Норайра Ованнисяна. Первые ее музыкальные опыты относятся к годам учебы в английской школе, после окончания которой она поступила в музыкальную школу имени Саят-Новы, а затем и в музыкальное училище Романоса Меликяна. В 1970-х певица поступила в Государственный эстрадный оркестр Армении, в 1980-х поехала на гастроли в США, а затем во Францию. С 1990 года Татевик Ованнисян обосновалась на постоянное жительство в США и добилась здесь успеха, выступая с известными американскими джазменами, записывая диски и одновременно занимаясь преподаванием. Песни для нее писал и легендарный композитор Мишель Легран. Татевик Ованнисян имеет в своем репертуаре как американские, бразильские, так этнически армянские джазовые композиции, исполняет также произведения Комитаса и Саят-Новы, армянские народные песни. Сейчас известная джазовая певица живет в Нью-Йорке.
Интервью с Татевик Ованнисян с корр. Арменпресс, записанное в июне 2013 года, можете прочесть здесь же.