Կգա՞ ժամանակ, երբ Թուրքիայի արտգործնախարարը ներողություն կխնդրի անձամբ Շառլ Ազնավուրից. թուրք հոդվածագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն քուրդ երգիչ Շիվան Փերվերի նման արդյոք անձամբ ներողություն կխնդրի՞ Շառլ Ազնավուրից: Կգա՞ մի օր, երբ ինչպես քուրդ երգիչը, այնպես էլ Ազնավուրը կայցելի Թուրքիա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նման հարցադրումներ է «Ակոս»-ում`«Փերվերից հետո հերթն Ազնավուրի՞նն է» խորագրովիր հոդվածում արել թուրք սյունակագիր Սերդար Քորուջուն:
«Նրա ընտանիքի արմատները գալիս են այս հողերից: Աքսորի ժամանակ Օսմանյան կայսրությունում ապրող միլիոնավոր հայերից մեկն էլ Շահնուր Վաղինակ Ազնավուրյանն է: Կամ էլ ողջ աշխարհում հայտնի անվամբ` Շառլ Ազնավուրը…»,-գրում է հոդվածագիրը: Նա պատմում է, որ Ազավուրի մայրը` Քնար Բաղդասարյանն էր, իսկ հայրը Ախալցխայում ծնված Միշա Ազնավուրյանը: «Շառլ Ազնավուրի ծնունդը հրաշք էր բառիս բուն իմաստով`այնպես, ինչպես այն հայերը, ովքեր փրկվեցին «Մեծ ողբերգությունից» և այսօր նրանց թիվն անցնում է միլիոնները»,- գրում է հոդվածագիրը: Քորուջուն ներկայացնում է Ազնավուրի պատմությունն իր ընտանիքի մասին, այն մահվան ճանապարհի մասին, որի միջով ստիպված են եղել անցնել Միշա և Քնար Ազնավուրյանները: Այնուհետև հոդվածագիրը պատմում է, թե ինչպես են Ազնավուրի ծնողներն ազգությամբ հայ ամերիկացի մի կնոջ միջոցով կարողացել նավ նստել, որը նրանց տարել է Հունաստան, իսկ ապա` Ֆրանսիա: «Նրանք գնացին մի երկիր, որտեղ չգիտեին, թե ինչ բան է հայ լինելը… Ամեն անգամ նրանց հարցնում էին, թե արդյոք ռուս են, հրեա կամ արաբ, և նրանք շարունակում էին ապրել ազգային ինքնագիտակցությունը պահպանելով: Սակայն նրանց միտքը մշտապես իրենց պապերի ծնված երկիրն էր…»,- գրում է Քորուջուն` ասելով, որ չնայած այս ամենին երբևէ Շառլը վատ չի արտահայտվել Թուրքիայի հասցեին և երբեք իրեն թուրք ժողովրդի թշնամին չի համարել: Հոդվածագիրը նշում է, որ 89 ամյա շոնսոնյեն արդեն 89 տարի է հեռու է իր երկրից:
Հոդվածի վերջում անդրադառնալով նոյեմբերի 16-ին 38 տարվա դադարից հետո քուրդ արվեստագետ Շիվան Փերվերի այցին իր հայրենիք` Դիարբեքիր, Քորուջուն հարց է տալիս, թե արդյոք կգա մի ժամանակ, երբ քուրդ երգչի նման Շառլ Ազնավուրն էլ կգա Թուրքիա: «Արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն անձամբ Ազնավուրից ներողություն կխնդրի՞: Սա ժամանակը ցույց կտա…»,-եզրափակել է Սերդար Քորուջուն:

Наступит ли время, когда глава МИД Турции попросит прощения у Шарля Азнавура? – турецкий журналист
Попросит ли министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу прощения у Шарля Азнавура, как это произошло с курдским певцом Шиваном Первером? Наступит ли день, когда Азнавур посетит Турцию, как это сделал курдский певец? Как сообщает Арменпресс, подобные вопросы подняты в статье турецкого журналиста Сердара Коруджу «Очередь Азнавура за Первером?» в газете «Агос».
«Корни его семьи происходят из этих земель. Во время ссылки в числе миллионов армян был и Шагнур Вагинак Азнавурян. Или человек, известный всему миру под именем Шарль Азнавур», - пишет колумнист.
Он рассказывает, что мать Азнавура – Кнар Багдасарян, а отец – Миша Азнавурян, родившийся в Ахалцихе. «Рождение Шарля Азнавура было чудом в прямом смысле слова так же, как и тех армян, которые спаслись во время «Великой трагедии» и сейчас их число превышает миллионы», - пишет журналист.
Коруджу представляет историю семьи Азнавура, рассказывает о пути смерти, через который были вынуждены пройти Миша и Кнар Азнавуряны. Далее он рассказывает, как родители Азнавура с помощью американской армянки смогли сесть в корабль и уехать в Грецию, а оттуда – во Францию.
«Они уехали в страну, где не знали, кто такие армяне… Каждый раз у них спрашивали, они русские, евреи или арабы, и они продолжали жить, сохраняя национальную самоидентичность. Однако их мысли всегда были связаны со страной их дедов», - пишет журналист, отмечая также, что несмотря на все это, никогда Азнавур не выражался против Турции и не считал турецкий народ вражеским. Колумнист отмечает, что 89-летний шансонье уже 89 лет находится далеко от своей родины.
В конце статьи он затрагивает визит курдского певца Шивана Первера, который через 38 лет вернулся на свою родину, в Диарбекир. Коруджу задается вопросом, настанет ли время, когда Шарль Азнавур приедет в Турцию, как это сделал курдский певец. «Попросит ли министр иностранных дел Ахмет Давутоглу лично прощения у Азнавура? Это покажет время», - заключил Сердар Коруджу.