Ավտոմատի կրակոցը սահմանապահ գյուղացու համար դարձել է սովորական. Վազաշենի գյուղապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավուշի մարզի Վազաշեն համայնքում իրավիճակը հանգիստ է, զոհեր եւ վիրավորներ չկան, վնասներն էլ լուրջ չեն: Գյուղում այս պահին հանգիստ է, մարդիկ արդեն անցել են իրենց առօրյա խնդիրների լուծմանը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց Վազաշեն համայնքի գյուղապետ Լորիկ Բադիրյանը, ով մեզ հետ հեռախոսազրուցի ընթացքում գտնվում էր այն ճանապարհին, որի ուղղությամբ հակառակորդը նոյեմբերի 16-ին կրակ էր բացել:
«Այժմ ճանապարհին էլ հանգիստ է: Ավտոմատի կրակոցը մեզ համար դարձել է սովորական: 18 կիլոմետր հատված ունենք թշնամու հետ, համարյա ամեն օր էլ կրակում են` մի օր շատ, մի օր քիչ, բայց մենք սահմանը պահող ժողովուրդ ենք, մեզ նման բաներով չես վախեցնի: Կրակոցների ժամանակ գյուղացիները թաքնվում են մահճակալների տակ, իսկ կես ժամ անց, երբ կրակը դադարում է, կյանքը նորից է սկսվում, եւ մարդիկ անցնում են իրենց գործերին: Մեզ համար արդեն սովորական են դարձել էդ կրակոցները»,- ասաց Լորիկ Բադիրյանը:
Նոյեմբերի 16-ին 12:30-ի սահմաններում` մինչու 14:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, ադրբեջանական Զինված ուժերը, չանսալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կոչը, խախտել են հրադադարի ռեժիմն ու կրակ բացել Տավուշի մարզի ուղղությամբ: Մասնավորապես կրակել են Վազաշեն գյուղի ուղղությամբ ճանապարհով ընթացող քաղաքացիական մեքենաների վրա, ինչպես նաեւ` այլ հատվածներ ունենալով իրենց թիրախում: Հիմնականում, կրակ է արձակվել գնդացիրներից, ինչպես նաեւ մեծ տրամաչափի հրաձգային զենքերից: Հայկական Զինված ուժերը, կատարելով ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրահանգը, պահպանում են լռություն:
Հերթական անգամ ադրբեջանական կողմը չի պահպանում հրադադարի ռեժիմը եւ անտեսում է խաղաղության բոլոր կոչերը, ինչի արդյունքում` միջադեպի ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնելու է իրենց վրա:

Староста села Вазашен: для жителя приграничного села автоматная очередь стала обычным фоном
В селе Вазашен Тавушской области ситуация спокойная, жертв и раненых нет, ущерб не очень большой. Люди уже приступили к своим обычным делам. В беседе с Арменпресс об этом рассказал староста села Лорик Бадирян. Беседовал он с нами по телефону, проезжая по той самой дороге, по которой противник открыл огонь 16 ноября.
«На дороге тоже спокойно. Автоматная очередь стала для нас обычным фоном. У нас 18-километровая линия соприкосновения с противником, так что стреляют почти каждый день – когда часто, когда не очень. Но мы живем на границе, нас стрельбой уже не напугаешь. Когда начинают стрелять, люди забираются под кровати, пережидают полчаса-час. Как только огонь прекращается, выходят из укрытий и идут по своим делам. Так что стрельба – обычное для нас дело», - сказал Лорик Бадирян.
16 ноября, в промежутке 12:30-14:00 часов, игнорируя призывы Минской группы ОБСЕ, азербайджанские ВС нарушили режим перемирия и открыли интенсивный огонь в направлении Тавушской области Армении, в частности, обстреляв гражданские автомобили, двигавшиеся по дороге в село Вазашен. В прицеле азербайджанцев были и другие направления. Армянские ВС, во исполнение указания министра обороны Сейрана Оганяна, хранили молчание.
В очередной раз азербайджанцы нарушили перемирие и игнорировали все призывы. Вся ответственность за этот инцидент лежит на азербайджанской стороне.