Հառիճավանքը վերականգնում է կրթական ավանդույթները
ԳՅՈՒՄՐԻ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիրակի մարզում գտնվող 7-րդ դարի Հառիճավանքը վերականգնում է իր կրթական ավանդույթները: Թեև դեռ երկու ուսումնական տարի է, ինչ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու Հառիճավանքի Թրբանճյան ընծայարանն իրականացնում է կրթական ծրագիր, սակայն հոգեւոր հաստատությունում սովորելու ցանկություն հայտնողների թիվը տարեցտարի ավելանում է:
Հառիճավանքի Թրբանճյան ընծայարանի տեսուչ Տեր Նշան աբեղա Հմայակյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հոգևոր կրթական հաստատությունների կազմում գտնվող կառույցը Հայաստանի Հանրապետությունում եզակի կրթական կենտրոնն է, որը հոգևոր ուղղվածությամբ իրականացնում է կրթական գործընթաց ավագ դպրոցի ծրագրով: Ի տարբերություն հանրակրթական դպրոցների` Հառիճավանքում ուսանելու համար աշակերտները պետք է հանձնեն ընդունելության քննություններ այն առարկաներից, որոնք պետք է հետագայում նաև ուսանեն. բացի Հայոց լեզվից, Հայ գրականությունից եւ պատմությունից, ստուգվում են նաև աշակերտների ձայնային տվյալները, որևէ օտար լեզվից հմտությունները:
Չնայած կրթական խիստ պահանջներին` Հառաիճավանքի ընծայարանում 2013- 2014 ուսումնական տարում 1 տեղի համար դիմել է 5-6 դիմորդ: Ընդունվել են լավագույն արդյունքները ցուցաբերած աշակերտները: Հմայակյանի խոսքով` աա, անշուշտ, հաստատության վարկանիշի արդյունքն է: 2012-2013 ուսումնական տարվա շրջանավարտների շուրջ 80 տոկոսն ընդունվել է Գևորգյան ճեմարան և Վազգենյան հոգևոր դպրանոց, ինչը բավական լավ ցուցանիշ է:
Հաստատությունում պարտադիր են ինչպես ընդունելության և ավարտական քննությունները, այնպես էլ` կիսամյակային ամփոփման քննությունները: «Ընծայարանը կրթական բոլոր ծրագրերը, ուսումնական պլանները ստանում է Կրթության եւ գիտության նախարարությունից, ավարտական քննություններն ընծայարանում ևս կազմակերպվում են ավագ դպրոցի կրթական ծրագրերին համապատասխան՝ նախարարության հետ համատեղ: Ընծայարանում իրականացվում են ուսումնական բոլոր այն ծրագրերը, որոնք իրականացվում են հանրապետության ավագ դպրոցներում, սակայն ի հավելումն այդ առարկաններին` այստեղ լրացուցիչ անցնում են հոգևոր կրթությունը շարունակելու համար «Սոլֆեջիո», «Գրաբար», «Սուրբ գրքի ուսուցում», «Եկեղեցական երաժշտություն», առարկաները, որոնք հատուկ են միայն այս կրթական համակարգին»,- ասաց Տեր Նշան աբեղա Հմայակյանը:
Ընծայարանի ոչ միայն կրթական գործընթացն է կարգավորվում Մայր Աթոռի կողմից, այլ նաև աշակերտների բոլոր պահանջները՝ սնունդ, գրենական պիտույք և այլն: Այժմ ընթանում են ընծայարանի մի մասնաշենքի՝ ննջարանների վերանորոգման աշխատանքերը` բարելավելու աշակերտների կեցության պայմանները:
Ուսումական այս տարվանից ընծայարանի շրջանավարտները ցանկության դեպքում կարող են մասնակցել նաև միասնական ավարտական քննություններին այլ բուհեր ընդունվելու համար: Մայր Աթոռի համալսարանական կրթական կարգավիճակ ունեցող հոգևոր հաստատությունները՝ Գևորգյան ճեմարան կամ Վազգենյան հոգևոր դպրանոց կարող են ընդունվել ավագ դպրոցի կրթությունն ամբողջացրած բոլոր տղաները, և պարտադիր չէ, որ դիմորդները լինեն միայն Հառիճավանքից, պարզապես Հառիճավանքում ուսանելու առավելությունը կրթական այն ծրագիրն ու որակն է, որն անհրաժեշտ է Գևորգյան ճեմարան կամ Վազգենյան հոգևոր դպրանոց ընդունվելու համար: «Հառաճիվանքի շրջանավարտները դիմում են Գևորգյան ճեմարան եւ Վազգենյան հոգևոր դպրանոց գիտելիքների բավական պաշարով: Մեկ այլ կարևոր հանգամանք ևս. Հառիճավանքում ուսանելու տարիներին աշակերտներն առնչվում են եկեղեցական հոգևոր փորձառության հետ. նրանց օրը սկսվում և ավարտվում է աղոթքով»,- նշեց Տ. Նշան աբեղա Հմայակյանը:
Հառիճավանքը հնագույն միջնադարյան հայկական վանքերից է։ Նրան կից կան 13-րդ դարում կառուցված երկհարկանի աղոթարաններ։ Վանքի գլխավոր եկեղեցին կառուցվել է Զաքարե և Իվանե եղբայրների հրամանով 1201 թվականին, այն խաչաձև գբեթավոր մեծաչափ կառույց է։ Հառիճավանքը եղել է կաթողիկոսական նստավայր և մշտապես եղել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսների հովանու և հոգածության ներքո: 20-րդ դարասկզբին Հառիճում կազմակերպվել է ծխական դպրոց, որտեղ ուսանել են Կոմիտաս վարդապետը, Ավետիք Իսահակյանը և հայտնի այլ հայեր:

Аричаванк, с которым связаны имена Комитаса и Аветика Исаакяна, восстанавливает свои образовательные традиции
Аричаванк, с которым связаны имена Комитаса и Аветика Исаакяна,  восстанавливает свои образовательные традиции
Храм Аричаванк 7 века, находящийся в Ширакской области Армении, снова становится духовным и образовательным центром. Всего два года действует здесь учебное заведение Армянской Апостольской церкви – Трбанчян, но желающих учиться в нем с каждым годом становится все больше.
Как сказал в беседе с Арменпресс инспектор этого духовно-образовательного заведения иеромонах Тер Ншан Хмаякян, оно входит в состав Первопрестольного Св.Эчмиадзина и является единственной в своем роде образовательной структурой в Армении, которая реализует образовательную программу духовного характера по программе старшей школы. В отличие от общеобразовательных школ, для учебы в Аричаванке учащиеся должны сдать приемные экзамены по тем предметам, которые в дальнейшем будут изучать. Кроме знаний по армянскому языку и литературе, истории, проверяются также вокальные данные, знание иностранного языка.
Несмотря на жесткие требования, предъявляемые к абитуриентам, в 2013-2014 году на 1 место здесь претендовали 5-6 человек.. Приняты лучшие из лучших. По словам Хмаякян, о рейтинге заведения свидетельствует и то, что около 80% выпускников 2012-2013 года смогли поступить в семинарию Геворгян и духовную школу Вазгенян, что является довольно хорошим показателем.
«Все образовательные программы и планы это учебное заведение получает от министерства образования и науки, выпускные экзамены организуются совместно с министерством и в соответствии с образовательными программами старшей школы. «В нашем центре реализуются те же программы, что и в обычных старших школах, плюс дополнительно преподаются предметы, необходимые для духовного воспитания и образования, такие как «Сольфеджио», «Грабар», «Изучение Святой книги», «Церковная музыка», которые являются специальными именно для этой школы», - сказал инспектор Хмаякян.
Весь образовательный и сопровождающие его процессы регулируются Первопрестольным Св.Эчмиадзином, включая вопросы питания воспитанников, обеспечения их канцелярскими принадлежностями и др.
Аричаванк – один из древних армянских средневековых храмов. Главная его церковь была построена в 1201 году по приказу братьев Закаре и Иване и представляет собой грандиозную крестообразно-купольную структуру. Аричаванк был в свое время резиденцией католикоса и всегда находился под опекой католикосов всех армян.
В начале 20 века в Ариче была создана приходская школа, в которой учились Комитас, Аветик Исаакян и другие великие сыны армянского народа.