Ասաց ու գնաց անմահություն…. Սոս Սարգսյանի վերջին չհրապարակված հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «+Կինո»ամսագրի գլխավոր խմբագիր, կինոլրագրող, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի կինեմատոգրաֆիստների միությունների անդամ Ռոբերտ Մաթոսյանն «Արմենպրես»-ին է տրամադրել ԽՍՀՄ եւ ՀՀ ժողովրդական արտիստ, հայ անվանի դերասան Սոս Սարգսյանի հետ մեծ վարպետի կենդանության վերջին օրերին արված հարցազրույց:
«Սոս Սարգսյանին ես միշտ անվանել եմ մեր ժամանակների Հովհաննես Թումանյան, և սա գերագնահատանք չէ: Ինձ համար հայի նրա տեսակը 21-րդ դարի մեր ժողովրդի էտալոնն է` պահված լեռներում:
Հիվանդ ժամանակ ավելի մտերմացանք: Զանգում, կանչում էր, 10-15 րոպեի չափով զրուցում էինք, ասածները գրառում ու ձայնագրում էի, իսկ հաջորդ օրը կարդում նրա համար: Նույն կերպ վարվեց նաև մահվանից ընդամենը մեկ օր առաջ: Զանգեց, հևիհև շնչառությամբ ասաց. «Հավելվածի վերջին մասը կարդա»: Կարդացի: Ասաց` հետևյալ պարբերությունից առաջ այս միտքն ավելացրու: Ավելացրի ու կարդացի: Ասաց. «Լավ է, սա իմ վերջին խնդրանքն է քեզ»: Քար կտրեցի: Հուզմունքը խեղդեց կոկորդս:
Հիմա ցնցված եմ, իմ «Սոս ջան»-ը (ես նրան այդպես էի դիմում) իր վերջին ասելիքը ասաց սթափ բանականությամբ, 84-ամյա բարձունքից` իրեն հատուկ իմաստնությամբ: Ասաց մեր վերջին մոհիկանը ու գնաց անմահություն…
Այդ խոսքն ամբողջապես կտպագրվի գրքույկում, իսկ հիմա հարցազրույցը ներկայացնում եմ կրճատումներով:
- Գիտես, 1915 թվականը հայ ժողովրդի մեջ բուն դրած վախից նաև սկսվեց: Թուրքերը կարողացան մեր աչքի պեծը կոտրել: Սկզբում մեր մեջ վախ ներարկեցին, հետո սկսեցին սրի քաշել: Գերմանացի նշանավոր արևելագետ, հայկական հարցի գիտակ Յոհաննես Լեփսիուսն ասում է, որ եթե մի երեք Մուսա լեռ լիներ, գործն այլ ընթացք կունենար: Բայց որովհետև համատարած վախ էր մտել մեր ժողովրդի մեջ` մեծից փոքր ուժեղից թույլ վախվորած էին, էդ վախը ամբողջ ազգը կոլոլեց, վախը փաթաթվեց վզին, ու միլիոնավոր մարդիկ մոլորվեցին ու մորթվեցին: Հարցնում ես` ի՞նչը կցանկանայի, որ չկրկնվեր: Ես կուզեմ, որ հայ ազգը այլևս այդ վախի զգացողությունը չունենա: Երբ ինձ հարցնում են մեր հոգսը, գործը, էսօր որն է, ասում եմ` արիություն ու խիզախություն սերմանելը, հերոսություն ու համարձակություն ներարկելը: Պետք չէ մտածել, որ թուրքերը մեզանից շատ են: Մենք, երբեք, չպիտի վախենանք, և պիտի իրենց նման նախահարձակ լինենք, ամեն տեղ, ամեն րոպե: Սա է պաշտպանության լավագույն ձևը:
- Մեծ Եղեռնի սգո 100-ամյակին ընդառաջ մենք պետք է Արարատի նշանաբանով գնանք: Ի՞նչ ասել է դա... Այնտեղ որտեղ հնարավոր է Սուրբ Լեռան քանդակը պիտի տեղադրել: Ամենուր Արարատի նկարները կախել. փողոցների պատշգամբից, դրոշների վրա Արարատ լեռան պատկերը պիտի ծածանվի, որովհետև աշխարհին մենք ոչինչ չունենք ասելու, եթե Արարատի նկարն իմ դոշին կպցրած է, իմ տան դրոշին ծածանվում է, դրանով, առանց բարձրաձայնելու, լռելայն ես աշխարհին ասում եմ՝ էս իմ երկիրն է, էս իմ հողն է... Ես կոչ եմ անում հայ ազգին, սփյուրքից սկսած՝ ամեն տեղ, ամեն քայլափոխի առաջնորդվել Սուրբ Լեռան նշանաբանով: Արարատը նաև մեր պահանջատիրության խորհրդանիշն է: Նույնիսկ Եղեռնի 100-ամյակի նախաշեմին այնքան ենք մենք անհամարձակ, որ զլանում ենք մի հարց տալ՝ Էս Սևրի դաշնագիրն ու՞ր է... Չէ որ որևէ մեկը չեղյալ չի համարել, ինչո՞ւ այս հարցերը չենք պարզաբանում, ինչո՞ւ համարձակ չենք բարձրաձայնում...
Թուրքերը մեկուկես միլիոն հայ չէ որ կոտորել են: Հինգ հարյուր տարի շարունակ նրանք ձեռի հետ հա կոտորել են էլի, իսկ ինչ եղավ այդ 1.5 միլիոն ժողովրդի ինչքը, նրա տունը, նրա ունեցվածքը, նրա հարստությունը, նրա մատներից ու ականջներից ճպռպորած ոսկեղենը, մեջքերին կապած արծաթե գոտիները, մանրամասն պիտի հաշվարկել, բոլորը պիտի իմի բերել և ասել՝ բացի հողերից, որը դուք պարտավոր եք տալ, մեզ պիտի վերադարձնեք նաև թալանած հարստությունը: Եթե 100 տարի լռել ենք, ապա սովետը չի թողել խոսենք, հիմա հատուցման պահ է: Հատուցում բառը պետք է անդադրում կրկնենք:
Վանքերում ու մարագներում հրկիզվածներին, Տեր Զորի անապատներում սրախողխող արվածներին մենք վերադարձնել չենք կարող: Ես իմ աչքի տեսածն եմ ասում: Անապատներում մինչև հիմա հայ մարդկանց անթաղ ոսկորներ կան: Դա ի՞նչ է նշանակում, որ նրանց հոգիները երկրից դեռ երկինք չեն հեռացել: Դրանք պտտվում են թուրքերի գլխին էլ մեր գլխին էլ... թուրքերին անիծում են... Իսկ մեզ հուշում, որ մեզ տեր կանգնեք... Անթաղ կմաղքի հոգին ոչ մի տեղ չի հեռանում: Եվ երբեք չի հանգստանա մինչև չլինի հատուցում... Ասել է Սասնա Ծուռ Դավիթը եկել է և Կոզբադինին ասում է, հլա մի կոտդ բեր, էս մեզանից ինչքան հարստություն ես խլել: Հտուցում և նորից հատուցում:
Հրեաները 2000 տարի իրար հանդիպելիս ասում էին՝ հաջորդ տարի Երուսաղեմում հանդիպենք: Երկու հազարամյակ հեո, մենք տեսանք, թե նրանք ուր հասան...
Հիմա ամեն մի հայ բաժանվելիս, պիտի հաջողություն մաղթի և ասի՝ եկող տարի Վանում հանդիպենք: Ասել է պետք, դա կարող է լինել 50 տարի, 100 տարի հետո: Պիտի անընդհատ ասենք, ինչպես հրեաները, որպեսզի լինի:
Վանում հանդիպման ու հատուցման գաղափարը մեր մշտական ուղեկիցը պիտի լինի:
Այո՛, վատ է, որ մենք փոքրաթիվ ազգ ենք, իսկ փոքրաթիվ ազգերից ավելի շատ կազմակերպվածություն է պահանջվում: Ավելի շատ տղամարդկություն է պահանջվում, քան ասենք իտալացիներից ու իսպանացիներից: Նրանց դա պետք չէ: Մեր փրկությունը բռունցքվելու և անվախության մեջ է:
Երկրորդ: Պետություն ենք, սակայն դեռ ապրում ենք թայֆաներով, մտածում ենք թայֆայավարի` առաջնայինը անձնական շահը համարելով: Սա է մեզանից շատերի հոգեբանությունն ու փիլիսոփայությունը: Ինձ համար հարցերի հարցը պետականությունն է: Իշխանությունները գալիս ու գնում են: Հետո մեզ բնորոշ մի վատ հատկանիշ, փաստ: Չնայած ղեկավարի մի տեղ ունենք, բոլորս ուզում ենք ղեկավար դառնալ: Էդպես երկիր չենք դառնա: Խստապահանջ լինելը այլ խնդիր է, որ ասենք դու ես այս երկրի տերը, հերիք եղավ, բոլ եղավ...:
- Մեր ամենամեծ թշնամին այսօր չիմացությունն է: Աշխարհը էնպիսի մի թափով է առաջ գնում, որ մենք իրավունք չունենք ամենատարրական բաները չիմանանք: Մեր թշնամին տգիտությունն է: Տգիտությունն ահավոր մի բան է, համայն մարդկության չարիքների պատճառը: Եթե մենք տգետ լինենք, մեզանից դուրս եկած ղեկավարն էլ կարող է տգետ լինել: Տգետ մարդը անհաղթահարելի է: Եթե տգետին պաշտոն ես տալիս, դա սոսկալի մի երևույթ է:
Հարցազրույցում նա անդրադարձավ նաև հասարակական այս կացութաձևին՝ սիստեմին, և ասաց.
- Մի քանի օր առաջ մի տիկին ինձ զանգեց և շատ խիստ ձայնով ասաց. «Դուք դաշնակցակա՞ն եք»: Ասացի` այո: Իսկ դուք ձեր ելույթում ասացիք, որ դուք ազատությանը դեմ եք և նույնիսկ նախագահին շնորհավորում եք: Ոչ մի բան չհասցրի ասել, որովհետև հեռախոսը անջատվեց: Հիմա եմ ուզում ասել:
- Իհարկե, քույրիկ ջան, ես ոչ միայն ազատությանն եմ դեմ, ես դեմ եմ այն դեմոկրատիային, որն օրինականացնում է երկու տղամարդու ամուսնությունը: Եվ դա բավական չէ, նրանց իրավունք են տալիս երեխա որդեգրել:
Դու գիտես, դա հակաստվածային, սոսկալի, անմարդկային, չլսված, չտեսնված բան է,- գրեթե գոռալով ասում է նա:
- Ի՞նչ ասեմ, էդ տղան պիտի մեծանա ու իրենց նման դառնա: Դա մեր վերջի սկիզբն է, եթե էսպես շարունակվի, մեր պետության կործանման սկիզբն է: Նրանց պետք է արմատախիլ անել: Հետո մարդկությունն այս դեմոկրատիայի ձեռին կրակն է ընկել: Ամեն ինչում պիտի կարգ ու կանոն լինի: Գիտեք, վայրի ցեղերը ինչպես դարձան պետություն: Տաբուի շնորհիվ, տաբու, ասել է թե արգելքի շնորհիվ: Մերձավորի հետ չի կարելի ամուսնանալ, որովհետև այլանդակներ են ծնվում, գողանալ չի կարելի, էս չի կարելի, էն չի կարելի ասելով ստեղծեցին պետություն: Իսկ պետությունը, որտեղ ամեն ինչ կարելի է, դա պետություն չի, դա արդեն հասարակարգ չի: Դա անհովիվ մի նախիր է: Գիտե՞ք ինչ, ես մի առիթով էլ եմ ասել. մարդկությունը ղեկավարվել է չգրված օրենքներով:
Ոչ ոք ինձ չի ասում, որ եթե հարազատդ մահացել է, գնա թաղման, բայց ես գնում եմ: Դա գրված չէ: Ոչ ոք չի հարցնում, որ եթե չգնաս հարսանիքի, քեզ կպատժենք: Կան չգրված օրենքներ, որ պետք է հետևես դրան: Պրոսպեր Մերիմեն մի պատմվածք ունի, որտեղ տղան դավաճանում է հորը, հայրը դավաճանության համար սպանում է որդուն: Տարաս Բուլբան իր տղային ասաց. «Ես քեզ ծնել եմ, ես քեզ կսպանեմ»: Այսինքն` մարդիկ սա ասել են, որ կարգը պահպանեն: Իսկ դավաճանին կարելի՞ է ներել: Իսկ ո՞վ պիտի չների` առաջին հերթին հայրը: Հիմա Հայաստանը լեցուն է դավաճաններով ու այլանդակներով: Ոմանք գնում են Եվրոպաներ ու սկսում են բամբասել հայերից:
Հայաստանի քաղաքական գործիչներից սկսած մինչև դպրոցականը պիտի մտածի, որ եթե այս քայլը անում եմ, սա ո՞ւմ դեմ է: Նախագահի՞, թե՞ երկրի դեմ է: Եթե երկրի դեմ է, դու պարզապես բարոյական իրավունք չունես անելու, եթե դու հայրենասեր ես... Ինձ համար նշանակություն չունի, թե ով է նախագահը: Ինձ համար նշանակություն ունի, որ այս պետությունը հզորանա, որ հետո գլուխ չջարդենք, թե չորրորդ հանրապետությունը ոնց ստեղծենք: Ֆալկոնեն ասում է. «Կուշտ ստրուկը վատ արարած է»: Հիմա եվրոպացիները կուշտ ստրուկ են: Մարդկությունն այժմ այդ վիճակի մեջ է: Ես չգիտեմ ու մտահոգ եմ, թե մարդկությունն այդ վիճակից ինչպես պիտի դուրս գա: Էդ կապիտալիզմ է, դեմոկրատիա է, ինչ զահրումար է... Այդ մասին ինձանից խելոքները վաղուց են ասել: Կարդալ է պետք...»:
Խոսելով հայ-վրացական հարաբերությունների մասին նա նշեց.
- Շատ բարդ խնդիր է: Իմ կարճ խելքով վրացիները սխալ ճանապարհ են ընտրել: Հենրիկի երազած պետությունը շատ բնական երևույթ կլիներ, քանի որ և՛ մենք, և՛ վրացիները շրջապատված ենք մահմեդականներով:
Բայց վրացիները շատ տարօրինակ են պահում իրենց: Գիտե՞ք` ես ի՞նչ եմ մտածում, գուցեև սխալվում եմ, որ Վրաստանում մեր դեմ են, այսպես կոչված շուռ տված հայերը, վրացի դարձած հայերը: Դավանափոխ հայը, ազգափոխ եղածը սոսկալի երևույթ է:
Եթե նա (ոչ բռնի ուժով) իր սեփական արյանը դավաճանել է, ամեն ստորության էլ ընդունակ է: Եվ այդ նրանք են, որ իրենց հայոց հետքերը կորցնելու համար տասն անգամ ավելի վրացի են, քան սովորական վրացին: Ես այդ խոսակցությունն ունեցել եմ նաև Լորդկիպանիձեի հետ: Երբ նկարահանվում էի, մեր խմբում դրանցից մեկը կար, ուղղակի հերս անիծում էր: Վերջը պարզվեց, որ (մի փոր հացի համար) շուռտված հայ է, մի իսկական տականք:
Սա մեկ:
Աշխարհն այժմ կանգնած է ընտրության առաջ: Իսլամն այսօր ավելի առողջ, կենսունակ է, դա մենք պետք է ընդունենք: Նրանք հարձակման նոր ձև են ընտրել. ոչ թե կռվել, այլ բուծվել` տասից ավելի երեխաներ ունենալ:
Վրացիներն ընկել են հայերիս հետևից, որոնք կառուցելուց, բարգավաճեցնելուց, օգտակար լինելուց բացի ուրիշ տեսակի չենք կարող լինել: Բա չե՞ս տեսնում, որ իսլամը եկել է ու մտել տունդ:
Եթե այդպես շարունակվի (կուզենայի, որ իմ այս խոսքերը նրանց հասնեին), Մարնոուլի թուրքերը, աճ տալով, մեկ - երկու տասնամյակ հետո, Վրաստանի նախագահը կարող է լինել թուրք: Եվ դա չափազանց վտանգավոր է նաև մեզ համար: Ինձ ճիշտ հասկացեք, մենք չենք կարող փոխվել, դեռ Ավարայրի ժամանակ մենք մեր հավատի համար կռիվ ենք տվել: Ցավոք, վրացիները հեշտությամբ են փոխվում:
Անցյալ նախագահական ընտրություններին մի թուրք նույնիսկ հայտարարել էր, որ իր թեկնածությունը դնելու է, բայց հասկացել էին, որ հիմա դրա ժամանակը չի: Սակայն շատ շուտով կարող են նաև դա լինել...
Բա մենք ինչպե՞ս փրկենք մեր եղբայրներին:
Խոսելով Խորհրդային տարիների մշակութային շփումների, միմյանց հաղորդակցվելու ավանդույթի, գրողների, արվեստագետների կապերի ընդհատման մասին, նա ասաց.
- Էդ կապերը նույնությամբ հնարավոր չէ վերականգնել: Ես մեկ այլ բան կասեմ, որը քո հարցի հետ կապ չունի: Գիտե՞ս ինչու ենք Հայաստանից դուրս այդքան հանճարեղ հայեր տվել. Վիլյամ Սարոյան, Ռուբեն Մամուլյան, Շառլ Ազնավուր, Աշոտ Մալաքյան, ԱՄՆ - ում նույնիսկ ծագումով տիեզերագնաց ունենք՝ Ջեյմս Բաղյանը, որի հայրը ղարաբաղցի է եղել: Ինչո՞ւ, որովհետև հայ մարդը դարեր շարունակ սովորել է ապրել կայսրություններում, սովորել է իր տրամադրության տակ տարածք ունենալ, ասպարեզ ունենալ: Հիմա, ասում ես, հայերը գնում են ու գնում, դա սովից չի, դա սուտ է: Այո, կան բազմաթիվ թերացումներ, կա անարդարություն, բայց հիմնական պատճառը դա չէ: Գնացողներն ասպարեզ չունեն աշխատելու: Հայ մարդու էներգիան ներսից պայթում է, տարածք ու ճանապարհ է ուզում, որպեսզի միտքը գործի, հանճարեղ գործեր անի: Էդպիսի գործեր անելու հնարավորություն չկա Հայաստանում: Դրա համար սփյուռքում մենք կծնենք հանճարներ, այստեղ`դժվար: Խորհրդային շրջանը տարածքների ու ինքնահաստատման ժամանակաշրջան էր: Այդ տարիներին ես բազմաթիվ ազգությունների մեջ եմ եղել: Ինձ ուղղակի պաշտում էին, էդպիսի բարեկամություն կար: Մի մոռացեք, որ բարեկամության քարոզչությունը ի վերջո իր դերը խաղում էր: Հիմա միակ բանը մնացել է փող.... փող... էլի փող... Մարդուն էլ պետք չէ ընկերությունը, բարեկամությունը: Սա դաժան կորուստ է, Ռոբերտ ջան: Այո, մեծ կորուստ է, որ կտրվել ենք ռուսական մշակույթից:
Կորցնելով ռուսական կուլտուրան՝ մշակութային դաշտը, մենք կտրվում ենք համաշխարհային մշակույթից և կորցնում ենք ամեն ինչ...
Ես խորը մտածելու բան եմ ասում...
Խնդրեցի բացել փակագծերը.
- Փոքր պետությունները` ուզեն թե չուզեն, անպատճառ պետք է մի որևէ միության մեջ լինեն: Այո մեզ համար ամենաձեռնտուն Ռուսաստանն է, և դրա համար էլ մենք պետք է իրար հետ եղբոր պես լինենք: Այս հարաբերություններում փոքր ու մեծի հարց պիտի չլինի: Մենք իրենց ենք պետք, իրենք էլ` մեզ: Էն քո ասած աշխարհագրական դիրքն ուղղակի հենց դա է թելադրում: Ավելին ասեմ, ճակատագիր է և ուղղակի բախտավորություն, որ մենք մեկմեկու ենք պետք…
Մոսկվայում` Անաստաս Միկոյանի հուղարկավորության ժամանակ, ես իմ ելույթի ընթացքում մի այսպիսի միտք եմ ընդգծել, որ հայերս բարձր ենք գնահատում մեր բարեկամ ու եղբայր Ռուսիայի դերն ու նշանակությունը համաշխարհային պատմության մեջ, առանձնապես մեզ` հայերիս համար: Բայց մենք երբեք մուրացկանի ու անօգնականի պես ձեռք չենք մեկնել ձեզ, թե խնդրում ենք մեզ օգնել: Ձեզ հետ հավասար ծառայել ենք ռուսական պետությանը, ռուս ցարերը խորապես էին գնահատում, հասկանում, թե հայերը որքան կարող են օգտակար լինել: Չնայած պետականություն չունեինք, Իվան Գրոզնուց սկսած, շարունակաբար Պետրոս Մեծի ու Եկատերինայից մեզ մեծ արտոնություններ էին տրվում Ռուսաստանում, մենք ստեղծել ենք բազում կրթօջախներ` ինչպես Լազարյան ճեմարանը, որտեղ կրթություն են ստացել ոչ միայն հայերը, այլև ռուսաստանցիները: Փայլուն օրինակը` Եվգենի Վախթանգովն ու Կոնստանտին Ստանիսլավսկին: Հիմնել ենք թատրոններ (Վախթանգով, շարունակությունը` Ռուբեն Սիմոնով): Մասնակից ենք քաղաքական կյանքին ու տվել ենք այնպիսի անհատականություններ, ինչպիսին իմաստուն Լորիս - Մելիքովն էր, մասնակցել ենք Ռուսիայի վարած բոլոր պատերազմներին ու նույնպես կարկառուն դեմքեր տվել` սկսած գեներալ Բեյբութովից մինչև Հովհաննես Բաղրամյան: Կուրչատովի կողքին Ալիխանյան եղբայրներն են եղել, տիեզերանավաշինության մեջ Կորոլյովի կողքին Իոսիֆյանն ու Սիսակյանն են եղել և այլն և այլն…
Մենք ծառայել ենք մի ընդհանուր գործի, և դրա փայլուն օրինակը Անաստաս Միկոյանն է, որը 1962 թվականին` Կուբայի ճգնաժամի օրերին, մոլորակը փրկեց երրորդ համաշխարհային պատերազմից, ասել է, թե կործանումից: Սրանք սովորական օրինակներ չեն, իրենց մեջ խորհուրդ են պարունակում…
Հիմա վերադառնանք այսօրվան, երբ արդեն պետականություն ունենք: Նախ և առաջ հույսներս պիտի միայն ու միայն մեզ վրա դնենք, անշուշտ, Ռուսիո հովանու ներքո: Սխալվելու իրավունք մենք չունենք: Ինձ համար հարցերի հարցը իմ նորաստեղծ պետականության ու երկրի անվտանգությունն է: Ժամանակին Ավետիք Իսահակյանն ասել է. «Ես մեր սահմանին կանգնած ռուս զինվորին աշխարհի հետ չեմ փոխի…»: Իմաստուն խոսք է: Խարդախությունը մեր կողմից պիտի չլինի:

Сказал и ушел в бессмертие… последнее неопубликованное интервью Соса Саркисяна
Главный редактор журнала «+КИНО», киножурналист, член Союза кинематографистов Армении и России Роберт Матосян предоставил Арменпресс интервью, проведенное с народным артистом Армении и СССР, известным армянским актером Сосом Саркисяном. Это последнее интервью мастера, которое он дал в последние дни своей жизни.
«Без преувеличения я всегда считал Coca Саркисяна Ованесом Туманяном нашего времени. Он - олицетворение образа армянина XXI века, эталон нашего народа, убереженный в горах.
Когда он болел, мы стали более близкими. Звонил мне, звал, беседовали 10-15 минут, я записывал его слова, а на следующий день читал для него. Точно также поступил за день до смерти. Позвонил и еле-еле сказал: «Прочитай последнюю часть приложения». Я прочитал.
Сказал, после этого абзаца добавь эту мысль. Я добавил и прочел. Сказал: «хорошо, это моя последняя просьба к тебе». Я остолбенел. Волнению комом застряло в горле.
Сейчас я потрясен, мой «Сос джан» (я всегда так обращался к нему) сказал свои последние слова в здравом уме, с высоты 84 лет со свойственной ему мудростью. Сказал наш последний из могикан и ушел в бессмертие…
Эта речь полностью будет опубликована в книжке, а сейчас представляю интервью с сокращениями.
Видишь ли, 1915-й год начался и со страха тоже, схоронившегося в армянском народе.
Туркам удалось притушить свет в наших глазах. Сначала они внушили нам страх, потом взялись за сабли. Видный немецкий востоковед, знаток армянского вопроса Иоганн Лепсиус говорит, что если бы были три горы - три Муса лера - события приняли бы иной оборот.
Но поскольку в наш народ вселился всепоглощающий страх, которым были парализованы и стар, и млад, и слабый, и сильный, то миллионы людей были вырезаны. Чего бы хотелось избежать впредь?
Мне хотелось бы, чтобы армянский народ преодолел в себе это чувство страха. Когда меня спрашивают, в чем наша главная задача, забота, я отвечаю: сеять мужество и храбрость, внушать героизм и смелость. Не надо думать, что турок больше, чем нас. Никогда не следует бояться, и быть готовыми повсеместно и ежеминутно к упреждающему удару, так же, как это делают они.
Навстречу 100-летию траура по Геноциду армян мы должны шагать под знаком Арарата. Что это значит?.. Везде, где возможно, должна возноситься Священная гора Арарат - в виде скульптуры, картины, и с балконов и окон должны развеваться флаги с изображением Арарата. И не надо уже никаких слов, адресованных миру - ведь на моей груди, на флаге моего дома величавый Арарат, то есть по умолчанию я говорю всему миру: вот моя страна, вот моя земля...
Призываю армян, начиная с диаспоры, повсюду вооружиться эмблемой Священной Горы. Арарат и является олицетворением наших требований. Даже накануне 100-летия Геноцида мы до того нерешительны, что не удосуживаемся задаться вопросом: а что же стало с Севрским договором? Ведь никто его не аннулировал. Почему мы решительно не поднимаем и не обсуждаем эти вопросы?..
Турки уничтожили не полтора миллиона армян. На протяжении пятисот лет они исподволь, между делом, продолжали уничтожать и уничтожать. А что стало с имуществом этих полутора миллионов людей, с их домами и скарбом, со всем богатством, с золотыми изделиями, содранными с их ушей и пальцев, с серебряными поясами, украшавшими их стан, - все досконально надо подсчитать, все собрать воедино и заявить: помимо земель, вы обязаны вернуть еще и награбленное наше состояние. Сто лет мы молчали, потому что советская власть запрещала говорить, а теперь пробил час расплаты. Слово «расплата» надо повторять постоянно, неоднократно.
Нам не вернуть тех, кого живьем сжигали в храмах и домах, кого зарубили саблями на дорогах Дер-Зора. Я видел собственными глазами - в пустыне все еще лежат не захороненные кости армян. А это значит, что их души еще не покинули бренную землю и не дошли до царствия небесного. Они кружат над головами и турок, и армян... проклинают турок, а нам подсказывают: не оставляйте нас без призора... Души непогребенных скелетов никуда не могут удалиться. И они никогда не успокоятся, пока не состоится расплата. Сам Давид Сасунский, герой национального эпоса, явился сквозь века и вопрошает, призывая к ответу Козбади: неси-ка сюда мерку, поглядим, сколько
богатства ты отнял у нас. Расплата и еще раз расплата.
В течение двух тысяч лет евреи при встрече говорили: встретимся в следующем году в Иерусалиме. Спустя две тысячи лет мы видим, куда они добрались...
Так и каждый армянин должен пожелать удачи со словами: встретимся в следующем году в Ване. Пожелание может осуществиться через пятьдесят, через сто лет. Но его надо постоянно произносить, как евреи, и слова станут явью. Идея расплаты и встречи в Ване должна стать нашей неразлучной спутницей.
Да, плохо, что мы малочисленный народ, но от малой нации требуется высокая степень организованности. А также мужественности, которая, скажем, итальянцам или испанцам ни к чему. Наше спасение - сжать волю в кулак и преодолеть страх.
Далее. У нас есть государство, но живем мы разрозненными кучками, мыслим узко, для нас важнее личные интересы. Многие придерживаются такого рода психологии и философии. Государственность - вот, что для меня является вопросом вопросов. Власти сменяют друг друга. А в нашем характере есть нелицеприятная черта: все мы стремимся в начальники, несмотря на то, что вакантное место руководителя всего одно. От такого
отношения к себе страна только страдает...
- Наш злейший враг сегодня - это незнание. Мир движется семимильными шагами, так что мы не имеем права жить в неведении. Невежество - страшная беда, причина зол всего человечества. Отсталое общество порождает и непросвещенного руководителя. Невежда человек воинственный, а получив должность, может немало наломать дров.
В интервью он коснулся также общественной жизни, системы и сказал:
- Совершенно недавно мне позвонила какая-то женщина и строго спросила: «Вы дашнак?» - «Да», - говорю. «А в своем выступлении вы сказали, что вы против свободы и даже поздравили президента». Я ничего не успел ответить, потому что разговор прервался. Хочу ответить сейчас.
- Конечно, дорогая сестричка, я не только против свободы, но против и той демократии, которая, например, узаконивает однополые браки. Да к тому же еще дает им право усыновлять детей!
- Что тут скажешь?! Ребенок вырастет, станет таким же, как они... Подобное необходимо истреблять на корню. Понимание такой демократии есть начало конца любого государства, в том числе и нашего. От этой демократии одна головная боль.
Во всем должен быть закон и порядок... Знаете, как дикие племена создали государство? Благодаря табу, то есть благодаря запретам. Нельзя жениться на родственниках, потому что родятся уроды, нельзя воровать, нельзя то, нельзя сё - и тем самым обрели государство. Государство же, в котором все дозволено, уже не государство, уже не общество. А стадо без пастуха. Так что, как мне уже приходилось говорить, человечество руководствовалось неписаными законами.
Никто же не обязывает меня пойти на похороны близкого человека. Но я иду. Это неписаный закон. Никто с тебя не спросит и не накажет, если не пойдешь на свадьбу. Существуют неписаные законы, которым надо следовать. В одном из рассказов Проспера Мериме сын предает отца, за что тот убивает сына. Тарас Бульба говорит сыну: «Я тебя породил, я тебя и убью». Люди вели себя так, чтобы соблюсти принятый порядок вещей. Можно ли простить предателя? А кто не прощает? - прежде всего отец. В Армении сейчас переизбыток предателей и подонков. Некоторые из них едут в Европы и судачат там об армянах.
Начиная с политических деятелей Армении до школьников надо задуматься: подобным своим шагом кого я ставлю под удар? Президента или страну? Если вред причиняется стране, то ты, как патриот, не имеешь на это морального права. Мне безразлично, кто является президентом. Для меня важнее, чтобы государство стало мощнее, чтобы потом не ломать голову над тем, как же создать четвертую республику. Фальконе говорил: «Сытый раб - худшее из созданий». Нынешние европейцы сытые рабы. Человечество пребывает в том же состоянии. Меня волнует, как же оно сможет выпутаться. Капитализм ли это, демократия ли, какая еще чертовщина... Более умные люди в этом давно уже разобрались. Надо их прочитать.
Говоря об армяно-грузинских отношениях, он сказал:
– Задача не из легких. Коротким своим умом думаю, что грузины выбрали неверный путь.
Государство, о котором мечтал Генрик Малян, могло бы стать довольно реальным фактом, поскольку и мы, и грузины окружены мусульманами.
Однако грузины держат себя довольно странно. Знаете, что я думаю (хотя возможно, и ошибаюсь): в Грузии наши противники, так называемые армяне-перевертыши, то есть армяне, ставшие грузинами. Армянин, сменивший веру ли, нацию ли, ужасное явление.
Если он (не насильственным путем) изменил собственной крови, то способен на любую подлость. Они те, кто старается быть десятикратно грузинами, чем обычный грузин. Мы обсуждали это с Лордкипанидзе. Во время съемок грузинского фильма судьба свела меня с одним из таких бывших армян, который меня просто изводил. В итоге выяснилось, что(ради куска хлеба) он армянин-перевертыш, настоящий подонок.
Далее. Мир сегодня стоит перед выбором. Надо признать, что ислам боле жизнеспособный. Они избрали новый способ нападения: не борьбы, а размножения, то есть обзаводятся более чем десятью детьми.
Грузины надумали сводить счеты с армянами, которые только и могут, что строить, благоустраиваться, стараться быть полезными. Да разве же вы не видите, что ислам уже у порога вашего дома?
Если будет так продолжаться (хотелось бы, чтобы мои слова дошли до них), марнеульские турки будут повышать рождаемость, и через одно-два десятилетия президентом Грузии может стать турок. Это крайне опасно и для нас. Поймите меня правильно: мы не можем измениться. Еще со времен Аварайрской битвы (451 год) мы сражались за нашу веру. К сожалению, грузины изменяются легче.
На предыдущих президентских выборах один из турок даже заявил, что собирается выдвинуть свою кандидатуру, но они поняли, что время для этого еще не наступило. Однако оно не за горами.
Как же нам спасти своих братьев?..
Говоря о культурных связях в Советские годы, традициях общения друг с другом, разорванных контактах между деятелями искусства, он сказал:
– В прежнем виде эти связи невозможно возобновить. Я о другом скажу, что не имеет отношения к твоему вопросу. Знаешь, почему Армения дала столько знаменитостей, проживающих за рубежом?
Уильям Сароян, Рубен Мамулян, Шарль Азнавур, Ашот Малакян... а в США у нас есть даже космонавт Джеймс Багян, отец которого был карабахцем. Почему? На протяжении веков армянин привык жить в империях, на просторах, имел свой круг, свою сферу деятельности. Говорят, армяне уезжают и уезжают. Но не нужда их гонит - это неправда. Да, конечно, причина и в многочисленных недостатках, проявлениях несправедливости, суть не в этом. Уезжают те, кому не достает профессиональной сферы.
Внутренняя энергия армянина рвется наружу, в поисках самореализации, созидания, продуктивного развития и воплощения интеллекта, таланта... Необходимые для этого условия отсутствуют в Армении. Поэтому гении будут рождаться за рубежом, а в Армении вряд ли.
Советский период - это время самоутверждения и профессиональных площадок. В те годы я общался с представителями многих национальностей. Меня просто боготворили -такой силой обладала дружба. Не забывайте, что ее пропаганда, в конечном счете, сыграла свою роль. Теперь остался один критерий - деньги, деньги и еще раз деньги. Дружба, человечность больше не востребованы.
Мы понесли жестокую утрату, дорогой Роберт. Великая утрата, это и разрыв с русской культурой. Потерять русское культурное поле -значит оторваться от всемирной культуры и лишиться всего... И это пища для серьезных раздумий.
Попросил раскрыть скобки:
- Для нас наилучший вариант - это Россия, поэтому мы с ней должны быть как братья, и в этих отношениях не должно быть старшего и младшего. Мы нужны им, они нужны нам. Это диктует неблагоприятное географическое расположение Армении, как ты отмечал ранее. Скажу более, судьба это или просто провидение, что мы нужны друг другу.
В Москве во время похорон Анастаса Микояна в своей речи я обозначил следующую мысль: мы армяне высоко ценим вклад и значимость России, нашего брата и друга, в мировой истории, что особенно важно для нас, армян.Мы никогда не протягивали руку в беспомощности как попрошайки. С вами на равных, мы служили государству Российскому, русские цари с особым уважением относились к армянам и понимали их значимость в своем государстве.
И несмотря на то, что у нас не было государственности, начиная со времен Ивана Грозного, Петра I, и продолжая Екатериной II, армянам предоставлялись большие привилегии. Мы создали множество просветительных центров - таких как Лазаревская семинария, где получали образование не только армяне, но и русские. Ярчайшие примеры - Евгений Вахтангов и Константин Станиславский. Основали театры (Е.Вахтангов, продолжил Р.Симонов...)
Участвовали в политической жизни, принимали участие во всех войнах, которые вела Россия и дали такую личность, как мудрый Лорис-Меликов, выдающихся военачальников от генерала Бейбутова до маршала Баграмяна. Рядом с Курчатовым находились братья Алиханяны, с Королевым в космостроении Иосифян и Сисакян и т.д.
Мы служили общему делу, и ярчайший пример тому, Анастас Микоян, который в 1962 г. во время Карибского кризиса спас мир от третьей мировой войны.Это не случайные примеры. Они несут в себе глубокий завет.
Обратимся к сегодняшнему дню, когда мы имеем государственность. Мы должны надеяться на себя и только на себя. И безусловно быть с Россией. Право на ошибку у нас нет. Поэтому для меня вопрос из вопросов: - безопасность моего Государства.В свое время Аветик Исаакян сказал: «Я весь мир не обменяю на одного русского солдата, стоящего у нашей границы». Мудрое слово... С нашей стороны не должно быть мошенничества.