«Արարատ-73»-40 տարի անց. «Արարատ 73»-ը «աստղերի թիմ էր, աստղային թիմ»
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Արարատ- 73-ի» ապրող հերոս- ֆուտբոլիստներն այսօր կարծես սովորական մարդիկ են, սակայն նրանց աչքերում վերստին փայլում է կարոտը ոչ միայն անցած-գնացած օրերի, հաղթանակների, այլ նաեւ իրենց երիտասարդության հանդեպ, տեսանելի են նրանց պատասխանատվությունն ու հաղթանակի հասնելու ձգտումը:«Արմենպրես»-ի հեղինակային «Արարատ 73» հատուկ նախագծինպատակ է հայկական ֆուտբոլի լեգենդներին «իրենց շարք» բերելու, քառասուն տարիների հեռվից այսօրվա սերնդի և բոլորի անունից երախտագիտություն հայտնելու այդ հաղթանակները պարգևելու համար: Շարքի բոլոր նյութերը` որպես հարցազրույց, ձեւով նման էին, իսկ բովանդակությամբ` տարբեր, որովհետեւ «արարատցիներից» յուրաքանչյուրի հետ հանդիպումները տարբերվում էին իրենց կարոտի խտությամբ:«Արարատ 73»-ը «աստղերի թիմ էր, աստղային թիմ»:
Ով ով, բայց «Արարատ 73»-ի գլխավոր մարզիչՆիկիտա Սիմոնյանըհիշողությունները միշտ թարմ են, ամենայն մանրամասնությամբ հիշում է այդ օրվա բոլոր պահերը: «Ինչպես կարող եմ ես մոռանալ այդ էջը: Մեր տղաները, ես էլ նրանց հետ, ուրախություն պարգեւեցինք մեր ազգին: Հիշողություններ եղել են, կան ու միշտ էլ լինելու են:«Արարատ»-ը նույնպես հարազատ է, քանի որ իմ հայրենիքն է, իմ ժողովուրդն է:
Մարզչական շտաբից` հայկական ֆուտբոլի վաստակաշատ ներկայացուցիչ`ՀարությունՔեհեյանըայսպես է հիշում եզրափակիչ խաղը Կիևի «Դինամո»-ի հետ, կարծես երեկ էր կայացել. «Երբ արդեն վերջին րոպեն էր ընթանում, մտածեցի, որ «ծլկեմ» այստեղից: Երբ փորձեցի պոկվել աթոռից, մի ձեռք ամուր բռնեց ինձ: Սիմոնյանն էր, ասաց. «Նստիր, խաղը դեռ չի վերջացել»: Եվ իմ նստելն ու գոլ խփելը` մեկ եկավ: Հաշիվը հավասարվեց` 1-1:Մեր թիմում եւ, ընդհանրապես, ֆուտբոլում խաղը թիմային է, ինչպես ասում են` մեկը բոլորի համար, բոլորը` մեկի:Հիմա, երբ այդ օրից 40-տարի է անցել, այս սերնդին պիտի խնդրեմ, առաջարկեմ, որ երբեք այդ հաղթանակը չմոռանան»:
Հայկական ֆուտբոլի լեգենդ և մեծատառով ՖուտբոլիստԱրկադիԱնդրիասյաննապրում է ներկայով. ««Արարատ»-ը միայն 73-ը չէ: Կարոտելը չեմ կարոտում, բայց հաճախակի եմ հիշում: Պետք է ապրել այդ ժամանակներով: Հաղթեցինք անցավ-գնաց»:
Մեր հարցազրույցի ժամանակՆիկոլայՂազարյաննայդ օրերի «Արարատ»-ը հիշելիս, մի պահ հուզվեց, հետո հավաքեց իրեն եւ ժպիտը դեմքին ասաց. «Քանի որ շատ համերաշխ թիմ էինք, մենք բոլորս շատ «անուշ» կոլեկտիվ էինք, գիտեինք, որ բոլորս մի գործ ենք անում, խաղին որպես անհատ չէինք մոտենում»:
«Արարատցիների» համար մի յուրօրինակ հենասյուն էր դարպասապահԱլյոշաԱբրահամյանը,ով միշտ զգոն էր, եւ միշտ պատրաստ անգամ 11 մետրանոց հարվածները հետ մղելու. ««Արարատ 73»-ի պես թիմ էլ չի լինի, հենց այդպիսի «Արարատ» չի լինի, որը 70-ական թվականներին հասավ մեծ բարձունքների:Հիմա, «Արարատ» ասելիս, երիտասարդությունս եմ հիշում:Այդ շրջանում բոլորս էինք մեր ուսերին տանում «Արարատ»-ը, ու մնացինք գագաթին»:
Այդ օրվա հերոսը, «Արարատ»-ի Ոսկե ձախլիկը`Լևոն Իշտոյանը,մինչ օրս գյումրեցու համ ու հոտով է պատմում անցած գնացած օրերի մասին. «Այստեղ իր մեծ գործն արեց Նիկիտա Սիմոնյանի ներկայությունը: Չնայած, ինքն համեստորեն ասում է, որ մեր թիմը լավ հիմքերի վրա էր դրված, միեւնույնն է` նա մեզ համար եւ մարզիչ էր, եւ ընկեր էր, եւ խորհրդատու էր:Այո, հիմա էլ նույն կարծիքին եմ, որ հերոսանալու համար պետք է սխրանք գործես: Սպորտում սխրանքը չեմպիոն դառնալն է: Ուզում ես, որ քեզ հիշեն, ուրեմն չեմպիոն դարձիր»:
«Արարատցիների» շարքերում իր ուրույն տեղն ուներ նաեւԱրմեն Սարգսյանը, ով պնդում էր. «Մեր խաղը համեմատում էին բրազիլացիների խաղի հետ»:
Հայերի կողքին «Արարատ»-ում էր նաեւ «ամենահայ» ուկրաինացին`ՍերգեյԲոնդարենկոն,ով այսպես է հիշում այդ հաղթական օրերը. «Մինչ այդ փառահեղ թվականը, մենք հինգ տարում «Արարատ»-ի բոլոր տարիների պարտության «պարտքերը մարեցինք»:
«Արարատցիները» միակարծիք պնդում են, որ իրենց հաղթանակի հիմական գաղտնիքներից մեկը ժողովրդին ուրախացնելն էր: Նրանցից մեկը`ՆորիկՄեսրոպյանը,ասում է հետեւյալը. «Հսկայական Խորհրդային Միությունում հաղթել էինք այնպիսի թիմերի, որոնք արդեն եվրոպական ու միջազգային համբավ ունեին: Ու մեզանից ավելի շատ մեր ազգն էր ուրախանում այդ հաղթանակով:Այո, կարծում եմ, որ մեր միասնությունն էր մեր հաղթանակների գրավականը: Գիտեք` ինչ կուզեի, ինչպես դուք եք մեզ հիշում արդեն 40 տարի անց, այդպես հիշելի մնա մեր այսօրվա հավաքականը»:
Հենց այդ օրերին ծնունդ առած «Արարատ, հուպ տուր» խոսքերը,ՍուրենՄարտիրոսյանիհավաստմամբ, իրենց կրկնակի ոգևորություն ու ուժ էր տալիս.«Կարծում եմ, կարեւորը ոչ թե մեր, այլ ժողովրդի հիշողությունն է: Հիշում եմ երկրպագուների ««Արարատ», հուպ տուր» բացականչություները: Այդ խոսքերը շատ էին մեզ օգնում:Հիշում եմ Լեւոն Իշտոյանին դիմում էինք Իշտո, Նիկոլայ Ղազարյանին «թռչող հոլանդացի». գիտեք` նա շատ արագաշարժ էր, եւ կասեմ` անգամ Օլեգ Բլոխինից: Սերգեյ Բոնդարենկոյին «Բոնդ» էինք ասում, Ջեյմս Բոնդի «պատվին»»:
«Հիմա ավելի եմ արժեւորում մեր նվաճումները: Հսկայական ԽՍՀՄ-ում մեկ մրցաշրջանում դառնալով եւ չեմպիոն, եւ գավաթակիր: Մենք իսկապես արժանի էինք: Եթե մեզ չհաջողվեր գավաթին տիրանալ, վստահ չեմ, որ առաջնության առաջատարը եւս մենք կլինեինք»,-ասում էՍերգեյՊողոսյանըեւ վստահեցնում, որ բոլորն էին խաղում հաղթանակի համար:
Ամենաբարդ, դժվարին, միևնույն ժամանակ թեթև գործը, թիմի ավագՀովհաննեսԶանզանյանիննէր: Նա իրեն վստահ էր զգում տղաների կողքին, բայց գիտեր, որ ինքն իր օրինակով պետք առաջ մղի նրանց. «Չէ, իրարից նեղանալ ու խռովել չկար: Իսկ ես, թիմի ավագ լինելով, հստակ գիտակցում էի, որ պետք է լավ օրինակ լինեմ տղաների համար: Ավագի պարտականությունը նաեւ շատ պարտավորեցնող է: Ինքդ ներքուստ քեզ պատասխանատու ես զգում բոլորի հանդեպ եւ բոլորի փոխարեն:Այժմ ավելի ենք հասկանում ու գնահատում մեր հաղթանակի իսկական արժեքը:Ես փորձում էի իմ օրինակով տղաներին համախմբել: Չնայած մեր տղաներից յուրաքանչյուրն արդեն պրոֆեսիոնալ էր` իր գործի գիտակ»:
Հայկական ֆուտբոլի այդօրերի հաղթանակները վկայում են, որ մեր ֆուտբոլիտսներն իրենց խաղով, մարզադաշտում կարող էին չզիջել անգամ Պելեին: Նրանցից մեկն էլԷդուարդՄարկարովն է, ով արդեն թոշակառու պապիկ դարձած հիշում է. «Նայում եմ հետ եւ.... այն 20 տարեկան տղաների հաղթանակից անցել է 40 տարի... իսկ ինչպե՞ս: Անցած 40 տարիները ինձ համար ակնթարթի նման են անցել»: «Արարատցիները» հիշում էին նաեւ կյանքից վաղաժամ հեռացած խաղընկերներին`Սանասար ԳևորգյանինեւԱլեքսանդր Կովալենկոյին:
«Արարատ»-ը հայկական ֆուտբոլի դեռեւս միակ հաղթական էջն է, մենք իրավունք չունենք այն մոռանալու...իսկ հաղթանակների ակնկալիքներ մենք դեռևս ունենք:

«Арарат-73» 40 лет спустя: «Арарат-73» был командой звезд, звездной командой»
Легендарные игроки команды «Арарат-73» сегодня, как будто. уже обычные люди, но в их глазах остается «грустинка» по прежним дням и победам, а также надежда увидеть стремление молодых футболистов к победе и ответственность за свою игру.
Цель этого спецпроекта Арменпресс – вернуть «эти легенды» в сегодняшний день Армении и 40 лет спустя от имени нынешнего поколения футболистов и болельщиков выразить признательность своим кумирам, радовавших нас своими победами.
Все материалы этого цикла, представляемые в виде интервью, были как будто похожи друга на друга, ведь речь шла о победоносном шествии команды «Арарат-73» и, вместе с тем, они были разными по содержанию, поскольку каждый из «араратцев» имел свою «грустинку» по тем временам. «Арарат-73» «был командой звезд, звездной командой».
Воспоминания кого-кого, а главного тренера команды Никиты Симоняна всегда точны и свежи: он в деталях помнит каждое мгновение каждой игры. «Как я могу забыть эту страницу своей жизни. Наши ребята, и я вместе с ними, подарили радость нашему народу. Воспоминания были, есть и будут всегда. «Арарат» мне родной и потому, что это моя родина, мой народ.
Представитель тренерского штаба армянского футбола Арутюн Кехеян так вспоминает заключительный матч с киевским «Динамо», как будто это было только вчера. «Когда уже шли последние минуты игры, я решил «сбежать» со стадиона. Когда я попытался встать со скамьи, кто-то меня крепко ухватил за руку, это был Симонян: «Сиди, игра еще не окончена». Я опускаюсь на место и тут … гол. Счет сравнялся 1:1.
Вообще, в нашей сборной игра всегда была командной, как говорят : один за всех, все за одного. Сейчас, когда с того дня прошло уже 40 лет, я хочу обратиться к новому поколению и призвать их никогда не забывать эту победу».
Легенда армянского футбола Аркадий Андриасян живет настоящим. «Арарат» это не только «Арарат-73». Скучать не скучаю, но часто вспоминаю. Нужно жить сегодняшним днем, в этом времени. Победили, ну что ж. проехали…
Николай Казарян, вспоминая «Арарат» на миг растрогался, но затем собрался и улыбаясь своим воспоминаниям, сказал: «Мы были очень дружны, мы знали, что мы все делаем одно дело, так что во время игры «не тянули одеало на себя»
Вспоминая «араратцев», конечно, нельзя обойти Алешу Абрамяна, который всегда был сосредоточен и сконцентрирован на своих обязанностях и готов был отразить даже 11-метровые. «Такой команды больше не будет, именно такого «Арарат» больше не будет. Сейчас, когда я произношу «Арарат», вспоминаю свою молодость. Тогда мы все «на своих плечах несли Арарат и остались на его вершине».
Еще один из героев» этой команды - «золотой левша» «Арарата» Левон Иштоян с присущим ему гюмрийским юмором и смаком рассказывает о тех днях. «Здесь, конечно, огромная заслуга Никиты Симоняна. Хотя он с присущей ему скромностью говорит, что наша команда имела хорошую основу, все равно, он был для нас и тренером, и другом, и советчиком.
Я и сейчас думаю, чтобы стать героем, нужно совершить подвиг. А в спорте подвиг – стать чемпионом. Хочешь, чтобы тебя помнили, значит, стань чемпионом…»
Свое место в этой команде занимает Армен Саркисян, который утверждает: «Нашу игру сравнивали с игрой бразильцев».
И «самый армянский» украинец команды «Арарат» Сергей Бондаренко, который так вспоминает этот «парад» побед. «До этого победоносного года мы за 5 лет «погасили все долги» за все предыдущие поражения «Арарата»
«Араратцы» единодушны в том, что один из главных «секретов» их побед – это желание радовать народ. Один из них – Норик Месропян сказал:
«В огромном Советском союзе мы победили такие команды, которые уже завоевали европейскую и мировую славу. Больше нас нашим победам радовался народ. Да, я считаю, что именно наше единство, сплоченность, дружба были залогом наших побед. Знаете, чего бы я хотел: как вы вспоминаете нас 40 лет спустя, так чтобы осталась в памяти и сегодняшняя наша сборная».
Родившийся в эти дни «боевой клич» - «Арарат, хуп тур» (Арарат, жми), по словам Сурена Мартиросяна, их еще больше воодушевлял и удваивал им силы «Важно не то, что мы помним, а память народа. Эти слова «Арарат хуп тур» очень нам помогали. Левона Иштояна мы называли «Ишто», Николая Казаряна» - «летучим голландцем», он, действительно, буквально летал, был оченб подвижным и быстрым, быстрее Олега Блохина. У Сергея Бондаренко была кличка «Бонд» в честь знаменитого Джеймса Бонда…
«Сейчас мы по-настоящему оцениваем наши достижения. В течение одного сезона стать и чемпионом, и обладателем кубка СССР… Если бы нам не удалось завоевать Кубок, то не уверен, что стали бы и чемпионами», - говорит Сергей Погосян.
Самым сложным, трудным и, вместе с тем, самым легким было дело капитана команды Ованнеса Заназаняна. Он чувствовал себя уверенно рядом с другими членами команды, но прекрасно понимал, что должен быть для них примером. «Нет, у нас не было принято сориться, обижаться друг на друга, но обязанности капитана - это огромная ответственность, ты должен быть примером для остальных. Чувствуешь себя ответственным перед каждым из них. Сейчас я понимаю истинную ценность нашей победы. Хотя, каждый из ребят был настоящим профессионалом, мастером своего дела…
Победоносное шествие армянского футбола в «эру» «Арарата-73» свидетельствует о том, что наши футболисты своей игрой могли не уступить даже Пеле. Один из них - Эдуард Маркаров, который уже стал пенсионером и дедушкой и сегодня вспоминает: «Оглядываюсь назад - со дня победы тех 20-летних ребят прошло 40 лет, но как и когда это произошло.. Эти 40 лет промелькнули для меня как одно мгновение».
«Араратцы» еще раз вспомнили и ушедших своих товарищей – Манасара Геворгяна и Александра Коваленко.
«Арарат-73» - пока единственная победоносная страница в истории армянского футбола и мы не вправе ее забывать… а надежды на новые победы пока есть…