Մեծ Եղեռնը վերապրած հայազգի Ժաննա դ'Արկին` Ավրորա Մարդիգանյանին նվիրված գեղաթերթիկը դրվեց շրջանառության մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության թանգարանի նախասրահում սեպտեմբերի 24-ին տեղի ունեցավ Մեծ Եղեռնը վերապրած Ավրորա (Արշալույս) Մարդիգանյանին նվիրված գեղաթերթիկի մարման պաշտոնական արարողությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը նշեց, որ այսօր թանգարանի օրացույցի համար հատուկ օր է, որով ազդարարվում է «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի հետ նոր ավանդույթի մեկնարկը: «Մենք մեր թանգարանի նախասրահում կազմակերպելու ենք Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ փոստային թողարկումների մարման արարողություններ: Այսօր մեկնարկն է այս շարքի, որը չազափանց կարեւոր է»,- ասաց Դեմոյանը: Նրա խոսքով` Հայոց ցեղասպանության թեմատիկայի փոստային թողարկումները կարևոր են դաստիարակչական առումով, քանի պատմության այս դրվագը և բոլոր հերոսներին պետք է հիշատակել:
«Ներքին լսարանի համար նման բովանդակության փոստային թողարկումների ներկայացումը շատ կարևոր է: Մյուս կետը` արտաքին լսարանն է, և այս կերպ մենք նաև արտաքին լսարանին տալիս ենք գլխավոր ուղերձները` ամփոփված այս փոքրիկ դրոշմանիշների մեջ»,- ասաց թանգարան-ինստիտուտի տնօրենը: Նա վստահություն հայտնեց, որ այս կրիչները` ինքնության, մշակութային ժառանգության, հիշողության կրիչներ են և արտաքին լսարանին ներկայանալու հետաքրքիր ձևաչափ: Դեմոյանը ընդգծեց, որ մեկնարկած շարքը շարունակական է լինելու: 2013 թվականի ընթացքում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ «Հայփոստ»-ը թողարկել է երեք դրոշմանիշներ` նվիրված գերմանացի աստվածաբան եւ հայասեր Յոհաննես Լեփսիուսին, անգլիացի դիվանագետ Ջեյմս Բրայսին եւ Մեծ Եղեռնը վերապրած Ավրորա Մարդիգանյանին, ով հրաշքով է փրկվել ցեղասապանության արհավիրքներից:
Ցեղասպանության ականատեսը մեծ դեր է խաղացել իր սեփական հուշագրության ստեղծման գործում: 1918 թվականին Մարդիգանյանի պատումի հիման վրա Հոլիվուդում նկարահանված «Հոշոտված Հայաստան» կամ «Հոգիների աճուրդ» համր ֆիլմը բերագործական նպատակով ցուցադրվել է բազմաթիվ երկրներում: Ականատեսի առաջին, 1918 թվականին Նյութ Յորքում անգլերենով լույս տեսած փաստավավերագրական հուշագրության մեջ հեղինակ Մարդիգանյանը պատմում է աքսորի ճանապարհի իր սարսափները: Կորցնելով ծնողներին, քույրերին և երեք եղբայրներին, որոնք գազանաբար սպանվել են իր աչքերի առջև, 14-ամյա Արշալույսը տարագրության ընթացքում խոշտանգվել ու պատվազրկվել է թուրք և քուրդ պաշտոնյաների ու ցեղապետերի հարեմներում: Գրքում նա պատմել է իր տեսած արյան խրախճանքների ու մադկային պատկերացումներից դուրս դաժանությունների մասին:
Ավրորա (Արշալույս) Մարդիգանյանին ԱՄՆ-ում բնորոշել են որպես հայկական Ժաննա դ'Արկ, ով, վերապրելով երկու տարվա մղծավանջային սարսափները, հավատափոխ չեղավ, և, փախչելով թուրք Քեմալ էֆենդիի հարեմից, երկար թափառումներից հետո, 1917 գարնան սկզբներին հասել է Էրզրում, այնտեղից անցել է Պետերբուրգ, ապա ԱՄՆ, Նյու Յորք, ուր և բնակություն է հաստատել:
Մարման արորողությանը մասնակցեցին ՀՀ տրանսպորտի և կապի փոխնախարար Անդրանիկ Ալեքսանյանը, Հայաստանի ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչները:
Գեղաթերթիկում պարկերված է ԱՄՆ-ում 1918 թվականներին նկարահանված և 1919 թվականին ԱՄՆ-ում առաջին անգամ ցուցադրված «Հոշոտված Հայաստան» գեղարվեստական ֆիլմի աֆիշը, ինչպես նաև` ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած փախստականների նկարներ:

Состоялось погашение марки, посвященной армянской Жанне д'Арк – спасшейся во время Геноцида армян Авроре Мардиканян
В фойе Музея-института геноцида 24 сентября состоялась презентация открытки с маркой, посвященной Авроре Мардиканян, которая спаслась во время Геноцида армян.
Как сообщает Арменпресс, директор Музея геноцида Айк Демоян отметил, что этот день является специальным для календаря музея, так как стартует новая традиция с ЗАО «Айпост» («Армпочта»).
«Мы в фойе нашего музея начали церемонии погашения почтовых марок в связи со 100-летней годовщиной Геноцида армян. Сегодня дан старт этому ряду, который очень важен», - сказал он.
По его словам, почтовые марки на тему Геноцида армян очень важны в воспитательном плане, так как данный отрезок истории и все его герои должны оставаться в памяти.
«Для внутренней аудитории представление марок на эту тему очень важно. Другой пункт – это внешняя аудитория. Таким способом мы внешней аудитории передаем главные послания, заключенные в этой маленькой марке», - сказал Демоян.
Он выразил уверенность, что эти носители являются носителями самоидентификации, культурного наследия и памяти, а также интересным форматом для внешней аудитории. Демоян подчеркнул, что начавшийся ряд будет продолжительным.
Накануне 100-летия Геноцида армян в 2013 году ЗАО «Айпост» выпустило три марки, посвященные немецкого теологу Иоганнесу Лепсиусу, английскому дипломату Джеймсу Брамсу и Авроре Мардиканян, которая чудом спаслась во время геноцида.
В 1918 году в Нью-Йорке вышла в свет книга девочки из Чмшкацага Аршалуйс Мартиканян (Аврора Мардиганян) «Растерзанная Армения». В книге, являющейся одним из первых опубликованных документальных свидетельств очевидцев Геноцида армян, рассказывалось о пережитых девочкой ужасах.
Рано утратив родителей, сестёр и троих братьев, которые были жестоко убиты у неё на глазах, 14-летняя Аршалуйс подвергалась насилию и избиениям в гаремах курдских племён и турецких чиновников. Спустя два года, Аршалуйс Мартиканян спасаясь от насильственного обращения в другую веру, сбежала из турецкого гарема.
В 1917 году, она после долгих скитаний, добралась до Эрзерума, который к тому времени был занят русскими войсками. Попав к американским миссионерам, она при помощи Армянского национального союза и Американского комитета помощи Армении и Сирии, выехала в Россию, а оттуда в Нью-Йорк. После написания книги «Растерзанная Армения» к юной Аршалуйс Мартиканян поступило предложение снять фильм, основанный на сюжете этой книги.
В 1918 году режиссёром киностудии «Metro Goldwin Mayer» Оскаром Апфелем в Калифорнии был снят немой фильм «Аукцион душ» повествующей о Геноциде армян. Американский зритель назвал Аврору Мартиканян армянской Жанной д'Арк.
В 1997 году текст субтитров фильма вошёл в книгу Энтони Слайда «Растерзанная Армения и история Авроры Мартиканян» опубликованную в издательстве Scarecrow Press и повествующую об истории создания фильма.