Հայկական զորախումբը պատրաստ է «Փոխգործակցություն 2013» ՀԱՊԿ զորավարժությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Փոխգործակցություն 2013» Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արագ արձագանքման հավաքական ուժերի համատեղ զորավարժությանը Հայաստանը կմասնակցի 50 սպաներով եւ զինծառայողներով: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը: «Զորավարժությունները կանցկացվեն սեպտեմբերի 18-27-ը՝ Բելառուսում»,- հայտնեց նա՝ ընդգծելով, որ հայկական ստորաբաժանումները բերված են համապատասխան մարտական պատրաստվածության եւ պատրաստ են զորավարժություններին:
Արծրուն Հովհաննիսյանը հավելեց, որ չի կարող հստակ ասել, թե ինչ վարժություններ են սպասվում զորավարժությունների ընթացքում: «Մեր զինծառայողները պատրաստ են ցանկացած վարժության: Դժվար կլինի հստակ ասել, թե ինչ է այնտեղ սպասվում, քանի որ կազմակերպիչը Բելառուսն է: Բոլոր հրահանգները կտրվեն տեղում»,- նշեց նա:
Նմանատիպ զորավարժություններին մասնակցելը բարձրացնում է ցանկացած բանակի մարտունակությունը: Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ Հայաստանը միշտ պատրաստ է և կարևորում է զորավարժություններին մասնակցելը: «Մենք ամեն տարի մասնակցում ենք ամենատարբեր զորավարժությունների եւ դա շարունակական է լինելու»,- պարզաբանեց նա:
«Փոխգործակցություն 2013» ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի համատեղ զորավարժությունը կանցկացվի Բելառուսի Հանրապետությունում: Զորավարժությանը կմասնակցեն Հայաստանի, Բելառուսի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի զորախմբերը:
«Փոխգործակցություն 2012»-ն անցյալ տարի անցկացվեց Հայաստանում։ Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ նախագահ, ՀՀ ԶՈւ գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի համատեղ օպերատիվ և մարտական պատրաստության վարչության ուղղության պետ, գեներալ-մայոր Վլադիմիր Ուստինովը և այլ բարձրաստիճան զինվորականներ։

YEREVAN, SEPTEMBER 18, ARMENPRESS: Armenia will participate in the joint military exercises Cooperation 2013 of the Rapid Reaction Forces of the Collective Security Treaty Organization with 50 officers and servicemen. This was reported to Armenpress by the Spokesperson of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia Artsrun Hovhannisyan. “The military exercises will be held on September 18-27 in Belarus”, - stated Artsrun Hovhannisyan emphasizing that the Armenian subdivisions are ready for the exercises.
The participation in such exercises raises the efficiency of any army. The Spokesperson of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia noted that Armenia is always ready to take part in the exercises and considers it to be quite important. “We are participating in different military trainings every year and it will be continuative”, - clarified Artsrun Hovhannisyan.
The joint military exercises Cooperation 2013 of the Rapid Reaction Forces of the Collective Security Treaty Organization will be held in the Republic of Belarus. The exercises will be attended by the contingents from the Republic of Armenia, Belarus, the Russian Federation, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan.
In 2012 the Cooperation 2012 was held in Armenia. The event was attended by the Armenian President Serzh Sargsyan, the Minister of Defense of Armenia Seyran Ohanyan, the head of the operative and combat training department of the CSTO united staff Vladimir Ustinov, other senior servicemen and the representatives of CSTO secretariat. The Collective Security Treaty Organization was signed in 1992, May 15. Armenia, Belarus, Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan are among the CSTO member states.