Հայկական զորախումբը պատրաստ է «Փոխգործակցություն 2013» ՀԱՊԿ զորավարժությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Փոխգործակցություն 2013» Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արագ արձագանքման հավաքական ուժերի համատեղ զորավարժությանը Հայաստանը կմասնակցի 50 սպաներով եւ զինծառայողներով: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը: «Զորավարժությունները կանցկացվեն սեպտեմբերի 18-27-ը՝ Բելառուսում»,- հայտնեց նա՝ ընդգծելով, որ հայկական ստորաբաժանումները բերված են համապատասխան մարտական պատրաստվածության եւ պատրաստ են զորավարժություններին:
Արծրուն Հովհաննիսյանը հավելեց, որ չի կարող հստակ ասել, թե ինչ վարժություններ են սպասվում զորավարժությունների ընթացքում: «Մեր զինծառայողները պատրաստ են ցանկացած վարժության: Դժվար կլինի հստակ ասել, թե ինչ է այնտեղ սպասվում, քանի որ կազմակերպիչը Բելառուսն է: Բոլոր հրահանգները կտրվեն տեղում»,- նշեց նա:
Նմանատիպ զորավարժություններին մասնակցելը բարձրացնում է ցանկացած բանակի մարտունակությունը: Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ Հայաստանը միշտ պատրաստ է և կարևորում է զորավարժություններին մասնակցելը: «Մենք ամեն տարի մասնակցում ենք ամենատարբեր զորավարժությունների եւ դա շարունակական է լինելու»,- պարզաբանեց նա:
«Փոխգործակցություն 2013» ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի համատեղ զորավարժությունը կանցկացվի Բելառուսի Հանրապետությունում: Զորավարժությանը կմասնակցեն Հայաստանի, Բելառուսի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի զորախմբերը:
«Փոխգործակցություն 2012»-ն անցյալ տարի անցկացվեց Հայաստանում։ Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ նախագահ, ՀՀ ԶՈւ գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի համատեղ օպերատիվ և մարտական պատրաստության վարչության ուղղության պետ, գեներալ-մայոր Վլադիմիր Ուստինովը և այլ բարձրաստիճան զինվորականներ։

Армянская группа готова к военным учениям ОДКБ «Сотрудничество-2013»
В совместных военных учениях Коллективных сил оперативного реагирования (КСОР) ОДКБ Армения будет представлена 50 офицерами и военнослужащими. Об этом в беседе с Арменпресс сообщил пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян, «Военные учения состоятся 18-27 сентября в Беларуси», - отметил он, подчеркнув, что армянские подразделения приведены в соответствующую боевую готовность и готовы к учениям.
«Наши военнослужащие готовы к любым видам учений. Трудно точно сказать, что именно ожидается, поскольку в роли организатора выступает Беларусь. Все инструкции будут даны на месте», - сказал Ованнисян.
Участие в подобных учениях повышает уровень боеспособности и боеготовности любой армии, так что Армения, по его словам, всегда готова и считает важным участие в такого рода учениях. «Мы каждый год участвуем в разных видах учений и это будет иметь продолжение», - сказал пресс-секретарь.
Учения КСОР ОДКБ «Сотрудничество 2013» пройдут в Беларуси с участием воинских групп из Армении, Беларуси, Казахстана. Кыргызстана и Таджикистана.
В прошлом году учения «Сотрудничество 2012» состоялись в Армении. На мероприятии присутствовал президент Армении, верховный главнокомандующий ВС РА Серж Саргсян, министр обороны Сейран Оганян, начальник Управления совместной оперативной и боевой подготовки Объединенного штаба ОДКБ, генерал майор Владимир Устинов и другие высокопоставленные военные.