Հայաստանում տեղական ավիափոխադրող ընկերությունների ընտրության մրցույթը կհայտարարվի հոկտեմբերին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տեղական ավիափոխադրող երեք ընկերությունների ընտրության մրցույթը կհայտարարվի հոկտեմբերին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի խոսնակ Նելլի Չերչինյանը:«Սեպտեմբերին երևի չենք հասցնի մրցույթը հայտարարել, հոկտեմբերի սկզբներին հավանաբար կհայտարարվի մրցույթը»,-ասաց Նելլի Չերչինյանը` հավելելով, որ McKinsey & Company խորհրդատվական ընկերությունըշարունակում է ուսումնասիրություններ իրականացնել մեր ավիաշուկայում, որից հետո կհրապարակեն արդյունքները:
Ամերիկյան McKinsey & Company ընկերությունը ցանկություն է հայտնել խորհրդատվական աջակցություն տրամադրելու: Ամերիկյան հայտնի ընկերության կողմից փորձ է արվելու օդային փոխադրումների լավագույն տարբերակն առաջարկել Հայաստանին, որպեսզի այն կարողանա ավելի շատ ավիաընկերություններ ներգրավել, իսկ ավիատոմսերը լինեն էժան և մրցունակ:
ՀՀ կառավարությունը հունիսի 6-ի նիստում ընդունել էր փուլային տարբերակով օդային փոխադրումների ազատականացմանն անցում կատարելու ռազմավարությունը, որով նախատեսվում էր ոլորտում ունենալ առնվազն 3 հայկական ավիաընկերություններ, որոնք կընտրվեն մրցութային տարբերակով: Այս որոշումը կայացվել է՝ հաշվի առնելով շուկայի ազատականացման, ՀՀ ազգային անվտանգության և տնտեսության վրա ներգործելու տարբերակներում առկա դրական և բացասական հնարավոր հետևանքները: Այսպիսով` Հայաստանի ընդունած «բաց երկնքի» քաղաքականությունը մեր երկրի տնտեսության, մրցակցության ապահովման, ծառայությունների մատուցման հարցերում կունենա դրական ազդեցություն: Միաժամանակ, պետությունը որևէ ավիաընկերության նկատմամբ հովանավորչական պարտավորություններ չի ստանձնելու: Որոշվել էր, որ օդուղիներն ավիաընկերություններին տրամադրվելու են մրցույթներով, հնարավոր է՝ նույն օդուղու վրա աշխատի նաև երկու ավիաընկերություն: Չի բացառվում, որ հայկական ավիաընկերությունները, որոնք գործունեություն են ծավալելու, առաջնային կերպով օգտվելու են սնանկության մասին հայտարարած «Արմավիա»-ի կադրային ռեզերվից: «Արմավիա»-ն ապրիլի 1-ից դադարեցրել էր չվերթները։

Конкурс для отечественных компаний-авиаперевозчиков в Армении будет объявлен в октябре
Конкурс для выбора трех отечественных компаний-авиаперевозчиков в Армении будет объявлен в октябре. Об этом в беседе с Арменпресс сказала пресс-секретарь Главного управления гражданской авиации Нелли Черчинян. «В сентябре мы, наверное, уже не успеем. По всей вероятности, конкурс будет объявлен в октябре», - сказала она, добавив, что консультативная компания Mckinsey & Company пока продолжает свои исследования на армянском рынке авиа-услуг, а по завершении анализа полученных ею данных, представит свои заключения и предложения в правительство Армении. Тогда и будет назначена точная дата проведения конкурса.
Сроки проведения конкурса были отложены из-за желания McKinsey & Company оказать консультативную помощь. Известная американская компания намерена предложить Армении наилучший вариант воздушных перевозок, чтобы привлечь больше авиакомпаний, что снизит стоимость авиабилетов и обеспечит конкурентоспособность.
Отметим, что на заседании 6 июня правительство Республики Армения одобрило Стратегию поэтапной либерализации сферы воздушных перевозок Армении. Переход Армении к либерализации воздушных перевозок будет способствовать обеспечению конкуренции в этой сфере, повышению качества оказываемых услуг, а также окажет позитивное воздействие на экономику Армении.
Республика Армения уже сегодня осуществляет политику открытого неба. По трем воздушным направлениям будут проведены конкурсы, в которых смогут принять участие только армянские авиакомпании. Разрешения на деятельность будут выдаваться на срок до пяти лет. Одновременно, государство не будет брать протекционистских обязательств по отношению к какой-либо авиакомпании.
Армянские авиакомпании, которые будут осуществлять деятельность, в первоочередном порядке будут пользоваться кадровым резервом компании «Армавиа», который имеет большой опыт и потенциал.
Напомним, что бывший национальный авиаперевозчик Армении - компания «Армавиа» - прекратила осуществлять рейсы с 1 апреля.