Ամբաստանյալը շարունակում է Հայրիկյանին սպանելու նպատակ չունենալու պնդումները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԻՄ առաջնորդ, նախագահի նախկին թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձի կամզակերպման գործով դատական ճառերի փուլում պաշտոնական ճառով հանդես եկավ նաև ամբաստանյալ Խաչատուր Պողոսյանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ամբաստանյալը վստահեցրել է, որ նա սպանության նպատակ չի ունեցել: «Ինչպես արդեն ասել ենք, նախագահի մյուս թեկնածու Վարդան Սեդրակյանը Հայրիկյանին վախեցնելու, առավել ևս` սպանելու հանձնարարություն մեզ չի տվել, դա ինձ առաջարկել է Սամվել Հարությունյանը: Նա պլանավորել էր, որ գործողությունն ավարտին հասցնի և Սեդրակյանից գումար պահանջի` սպառնալով, որ հակառակ դեպքում մեղքը նրա վրա կգցի»,- ասաց ամբաստանյալ Խաչատուր Պողոսյանը:
Ամբաստանյալը պնդեց, որ իր կնոջ մոր` Կարինե Էլչակյանի դատարանում Վարդան Սեդրակյանի դեմ տված ցուցմունքն իրականությանը չէր համապատասխանում: Նա նշեց, որ իրենք նախնական պայմանավորվածություն են ունեցել, և Կարինեն ասել է այն, ինչ իրենից պահանջել է Խաչատուրը: «Եթե անհրաժեշտություն կա, նրանից կրկին ցուցմունք վերցրեք: Իսկ ինչ վերաբերում է Հայրիկյանին մահացու վնաս հասցնելուն, ապա դա անհնարին է, քանի որ եթե ես ունենայի նման ցանկություն, ես այն իրագործելու հնարավորությունն ու ժամանակն ունեի: Հայրիկյանը պնդում է, որ ես սպանելու ցանկություն եմ ունեցել: Եթե մենք դեպքի վայրում մենակ ենք եղել, նա ինչպես կարողացավ այդ ծայրահեղ պահին հետախուզել իմ ուղեղն ու հասկանալ, թե ես ինչ նպատակներ ունեմ»,- նշեց նա:
Պողոսյանին վրդովմունք է պատճառում նաև այն հանգամանքը, որ նախաքննության ու դատավարության ժամանակ քննչական փորձաքննություն չի կատարվել` ցույց տալու համար, թե ինչպես է կրակել, որ դիրքից և այլն: Քննության ժամանակ չի կատարվել նաև ճանաչողական ոչ մի գործողություն, առերեսումն ընդհատվեց` նշելով, որ կշարունակվի, սակայն, նրա խոսքով, այդպես էլ անավարտ մնաց: «Ինչու է դատախազը հակված հավատալու մեր առաջին ցուցմունքներին, թե իբր Սեդրակյանն է պատվիրել: Սակայն չի հավատում, որ սպանելու նպատակ չենք ունեցել: Ինձ զարմացրեց մեղադրողի ճառն այն մասին, որ ես չեմ կարողացել իմ նպատակն ավարտին հասցնել: Ես չեմ վախեցել բնակիչների աղմուկից, դա չի համապատասխանում իրականությանը: Դատարանում հնչեց նաև, որ ես շփոթված փախել եմ և չեմ մոտեցել Սամվել Հարությունյանին, ով իմ մեքենայով ինձ էր սպասում, այլ գնացել եմ 71 դպրոցի մոտ»,- շեշտեց ամբաստանյալ Պողոսյանը` խնդրելով հանցանքը գնահատել ոչ թե դատախազի ասածների, այլ իրականության հիման վրա:
Դատական նիստի ժամանակ ամբաստանյալ Սամվել Հարությունյանի դատապաշտպան Գայանե Գալոյանը պաշտոնական ճառով հանդես չեկավ: Այսպիսով դատական նիստը հետաձգվեց: Հաջորդ նիստը տեղի կունենա սեպտեմբերի 4-ին` ժամը 15:00-ին:
Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում ԱԻՄ առաջնորդ, նախագահի նախկին թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձի գործով դատական նիստերի ժամանակ դատարանը լսել է վկաներին և տուժող Պարույր Հայրիկյանին: Ցուցմունք են տվել նաև Հայրիկյանի ընտանիքի անդամները, հարևաններն ու մեղադրյալների հարազատները:Հունիսի 17-ի դատական հերթական նիստի ժամանակ ցուցմունք տվեց նաև ամբաստանյալ Վարդան Սեդրակյանը, ով, սակայն, չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը: Իսկ վերջին դատական նիստերի ժամանակ ամբաստանյալները հայտարարել են, որ Սեդրակյանը մահափորձի գործին որեւէ առնչություն չունի:

Подсудимый продолжает утверждать, что не имел намерения убивать Айрикяна
Судебные слушания по делу о покушении на лидера СНО, бывшего претендента на пост президента Армении Паруйра Айрикянав стадии речей выступил и подсудимый Хачатур Погосян.
Он утверждает, что информация о показаниях матери его жены Карине Элчакян против Вардана Седракяна не соответствует действительности. Он отметил, что была предварительная договоренность, и она говорила то, что потребовал Хачатур. «Можете еще раз взять с нее показания. Что касается смертельного ущерба здоровью Айрикяна, то это просто невозможно, если бы у меня было такое намерение, то возможность и достаточно времени у меня на это было. Айрикян настаивает, что я хотел его убить. Но если на месте происшествия мы с ним были одни, как он мог в такой острый момент досконально изучить мой мозг и понять мои намерения?», - сказал он.
Погосяна возмущает и тот факт, что во время предварительного следствия и судебного слушания следственного эксперимента не проводилось, чтобы стало понятно, каки с какой точки он стрелял. И вообще никаких дознавательных действий не проводилось, очная ставка была прервана с обещанием продолжить, однако этого так и не произошло.
«Почему прокурор предпочитает верить нашим первым показаниям – мол, заказ был от Седракяна. Но почему-то он не верит, что умысла убить не было. Меня поразило выступление обвинителя о том, что мне не удалось довести свой умысел до конца. Я не испугался шума и криков жильцов, это абсолютно не соответствует действительности. В ходе суда прозвучало также, что я в замешательстве убежал, но не к Самвелу Арутюняну, который ждал меня в моей машине, а в сторону школы № 71», - сказал подсудимый Погосян, требуя оценить его преступление не на основании слов прокурора, а на основании реальных фактов.
В ходе судебного заседания адвокат Самвела Арутюняна Гаяне Галоян с официальной речью не выступила. Заседание отложено. Следующее состоится 4 сентября в 15.00 часов.
По делу о покушении на лидера СНО, бывшего претендента на пост президента Армении Паруйра Айрикяна суд административных округов Кентрон и Норк-Мараш суд заслушал показания свидетелей и пострадавшего Паруйра Айрикяна. Показания дали члены семьи Айрикяна, соседи и родственники обвиняемого. 17 июня показания дал и подсудимый Вардан Седракян, который так и не принял предъявленного ему обвинения. А во время последнего заседания подсудимые заявили, что Седракян к этому делу не имеет отношения.