Տավուշի մարզպետն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական առաջին այցով Տավուշի մարզում գտնվող ՀՀ-ում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպան Ջոն Հեֆերնին ընդունել է մարզպետ Արմեն Ղուլարյանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Տավուշի մարզպետարանի լրատվության վարչությունից, օգոստոսի 19-ին կայացած հանդիպմանը մարզպետը ներկայացրել է մարզի տարածաշրջանային կենտրոններն ու նրանց զարգացման հնարավոր ուղղությունները: Նշվել է, որ Դիլիջանը որպես լավագույն առողջարանային քաղաք, արդեն ունի իր զարգացման ուղղվածությունը: Ենթակառուցվածքների առումով շատ ավելի զարգացած է, քան մարզի մյուս քաղաքները: Քաղաքն ունի թե առողջարանային քաղաքի և թե տուրիզմի արդեն ձևավորված ավանդույթներ: Բերդ քաղաքը ևս, շնորհիվ տեղի բնության պարգևած բերք ու բարիքի, գտել է զարգացման իր ճանապարհը, ինչի վկայությունը օգոստոսի 18-ին այստեղ անցկացված մեղրի ու հատապտուղների փառատոնն է: Մարզպետը համոզմունք է հայտնել, որ առաջիկա տարիներին ամերիկյան կողմի աջակցությամբ այստեղ կկարողանան զարգացնել այդ ապրանքատեսակների արտադրությունը: Առաջարկվել է փառատոնին ներգրավել նաև գործարար հատվածին: Իջևանի զարգացման համար մատնանշվել են մշակույթի ու կրթության ոլորտները: Կարևորվել է 1985-1991 թվականներին այստեղ ավանդաբար անցկացված քանդակի միջազգային սիմպոզիումների վերականգնումը, որի ուղղությամբ ներկայումս աշխատանքներ են տարվում Իջևանի քաղաքապետարանի և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ դեսպանը նշել է, որ նախորդ օրը՝ օգոստոսի 18-ին, հիանալի օր է ունեցել Բերդում՝ մասնակցելով այդտեղ անցկացված մեղրի ու հատապտուղների տոնին և անչափ տպավորված ու հիացած է փառատոնով: Նա նաև նշել է, որ ամերիկյան դեսպանատունը իր հնարավորությունների շրջանակում պատրաստ է օժանդակել Տավուշի մարզի զարգացման նախաձեռնություններին: Կարևորվել է տուրիզմի զարգացմանը, սննդի վերամշակմանը միտված ծրագրերի իրականացումը մարզում: Դեսպանը հետաքրքրիր է համարել մարզպետի՝ տարածաշրջանում հյուրատների զարգացման գաղափարը, որը նոր հետաքրքրություն ու մշակույթ կձևավորի տուրիզմի ոլորտում: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր ևս: Հանդիպմանը ներկա են եղել մարզպետի տեղակալ Լևոն Սարգսյանը, Իջևանի քաղաքապետ Վարդան Ղալումյանը, մարզպետարանի ստորաբաժանումների ղեկավարներ:

YEREVAN, AUGUST 20, ARMENPRESS. The Governor of the Tavush Province Armen Ghularyan hosted the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the United States to the Republic of Armenia John Heffern. The Press Department of the Regional Administration of the Tavush Province informed "Armenpress" that at the course of the August 19 meeting the Governor of the Tavush Province Armen Ghularyan introduced the regional centres of the Province and the possible ways of their development. It was also stated that Dilijan has the direction of its development as the top health resort. It is much more developed in respect of the infrastructures than the rest of the region's cities. The city of Berd has also found the proper direction for its development due to the abundant nature and fertile soil and the Honey and Berries Festival is to prove that. The aforesaid festival was held on August 18 of the current year.
In turn, the U.S. Ambassador to the Republic of Armenia John Heffern expressed his gratitude for the warm reception and stated that he spent a wonderful day in Berd and admired the Honey and Berries Festival. Among other things John Heffern underlined that within the scope of its capacity, the U.S. Embassy is willing to support the initiatives aimed at the development of the Tavush Province. During the meeting the interlocutors discussed a row of other issues of mutual interest as well. The Deputy Governor of Tavush Levon Sargsyan, the Mayor of Ijevan Vardan Ghalumyan participated in the meeting along with the heads of different departments of the Regional Administration.