Հարավկորեացի ջութակահարուհուն վերադարձվել է կորցրած Ստրադիվարիուս ջութակը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնի ոստիկանությանը հաջողվել է գտնել երեք տարի առաջ կորած 300-ամյա վաղեմություն ունեցող Ստրադիվարիուս ջութակը, որն արժե մոտ 2 միլիոն դոլար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ԻՌԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, հանրահայտ հարավկորեացի ջութակահարուհի Մին Չին Կիմը թողել էր ջութակի պատյանը Լոնդոնի Յուսթոն կայարանում եւ գնացել կայարանամերձ սրճարան, երբ եզակի երաժտական գործիքն գողացել էին:
Երաժշտական թանքարժեք գործիքն անհետացել էր 2010 թվականի նոյեմբերին: Այն գտել են կենտրոնական Անգլիայի բնակավարյրերից մեկում: Գործիքի գողության դեպքի հետ կապված ձերբակալվել են մի 32-ամյա տղամարդ և երկու դեռահասներ:

YEREVAN, JULY 30, ARMENPRESS: British police say they have recovered a 1.2 million pound ($1.84 million) antique violin that was stolen from an acclaimed musician in 2010 when she stopped for a snack in London, reports “Armenpress” making a reference on Associated Press.
South Korean violinist Min-Jin Kym was eating inside a sandwich shop in November 2010 when she noticed that her black violin case containing the 300-year-old Stradivarius was missing.
The violin, made in 1696, is one of only around 400 in the world. It was stolen along with two bows, valued at more than 67,000 pounds.
British Transport Police said Tuesday that officers recovered the instrument intact with minor damage in its case along with the bows at a property in central England last week.