Գյումրիում նշվեց «Լիսաբոնի հնգյակի» նահատակության 30-ամյակը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու «Հոկտեմբեր» կինոթատրոնում հուլիս 28-ին կայացավ «Լիզբոնի իմ ընկերներ» միջոցառումը՝ նվիրված «Լիսաբոնի հնգյակի» նահատակության 30-ամյակին: Միջոցառման ընթացքում տեղի ունեցավ «Լիզբոնի իմ ընկերները» գրքի շնորհանդեսը: «Գրքի ստեղծման գաղափարը պատանի տարիքից է իմ մեջ արթնացել, բայց պահը հասունացել էր՝ ամեն անգամ հանդես էինք գալիս մոմավառությամբ եւ երիտասարդական ակցիաներով, բայց հիմա մտածեցի ստեղծել գիրք, որ մնայուն լինի: Այս գիրքը պետք է ուղեցույց լինի գալիք սերունդներին, որ հնարավորինս վառ պահենք այս կրակը»,- նշեց գրքի հեղինակ Արա Նախշքարյանը:
Այս տարի Լիսաբոնի դեպքերի 30-ամյակն ավելի մեծ հասարակական հնչեղություն ստացավ: «Սակայն սա եւս այն չէ, ինչ պետք է: Անհրաժեշտ է պետական մոտեցում եւ գիտակցում, որ այս տղաների արաքը ինքնազոհություն է եւ ոչ այլ բան»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` միջոցառման ընթացքում նշեց ՀՅԴ պատանեկան միության վարիչ Սիմոն Գաֆալեանը:
«Ճիշտն ասած, նման ակտիվություն ավելի շուտ էինք սպասում: Ակտիվություն այն իմաստով, որ կա ջանացող, որ ժողովուրդը կարողանա իմանալ պատմությունը, բայց դեռ շատ ճանապարհ կա, սպասում ենք պետական մակարդակի ակտիվության: Ցավոք, այսօր շատերը կա՛մ չգիտեն զինյալ պայքարի մասին, կամ՛ գիտեն աղավաղված ձեւով՝ նրանց խառնելով ԱՍԱԼԱ-ի հետ,- իր հերթին նշեց Սիմոն Եահնիեանի եղբայր Զարեհ Եահնիեանը:
Միջոցառման ընթացքում ելույթ ունեցավ «Հայկազունք» գուսանական համույթը, առաջին անգամ հնչեց նաեւ գուսան Հայկազունու «Լիզբոնի քաջեր» երգը: Ցուցադրվեց հնգյակի գործողություների մասին պատմող ֆիլմ:
Աշխարհի ուշադրությունը հայ դատին սեւեռելու նպատակով, 1983 թվականի հուլիս 27-ին Հայ հեղափոխական բանակի հինգ անդամներ Արա Քըրճըլեան, Սիմոն Եահնիեան, Սարգիս Աբրահամեան, Վաչե Տաղլեան եւ Սեդրակ Աճեմեան, մտնում են Լիսաբոնի թուքական դեսպանատուն: Դեսպանատուն մտնելու ժամանակ պահակների կրակոցից մահանում է Սիմոն Եահնիեանը, մյուսներին հաջողվում է մտնել դեսպանատուն: Լսվում են պայթյուններ, հրդեհվում է ողջ շենքը: Ավելի ուշ, առանց դիմադրության հանդիպելու, ոստիկանությանը հաջողվում է ներս մտնել ու գտնել չորս երիտասարդների այրված դիակները: «Լիսաբոնի հնգյակի» նպատակը մեկն էր՝ ինքնազոհությամբ աշխարհին պատմել հայոց ցեղասպանության մասին: «Սա անձնասպանություն չէ, ոչ էլ խելագարություն, այլ գերագույն զոհաբերում ազատության բագինին». այս կարգախոսով էին տղաները ծրագրել իրենց արարքը: Հինգ հերոսների դիակներն այժմ ամփոփված են Բեյրութի Բուրջ Համուդի պանթեոնում:

В Гюмри отметили 30-летие памяти «Лиссабонской пятерки»
В Гюмри, в кинотеатре «Октябрь» 28 июля состоялось мероприятие «Мои лиссабонские друзья» по случаю 30-летия «Лиссабонской пятерки», на котором прошла презентация книги «Мои лиссабонские друзья». «Идея создания книги родилась еще в молодости, но созрела она только сейчас. До этого мы проводили различные акции, зажжение свечей и др., но я решил написать книгу – она вберет в себя все и останется на годы, станет ориентиром для гудущих поколений», - сказал автор книги Ара Нахшкарян.
В этом году лиссабонские события 30-летней давности имели особое звучание. «Но этого недостаточно. Нужен государственный подход и осознание, что это было самопожертвование тех парней, ничего более», - как передает Арменпресс, сказал глава юношеского крыла АРФД Симон Гафалян.
«Такой активности я ждал еще раньше. К сожалению, сегодня многие или не знают о вооруженной борьбе, или имеют об этом искаженное понятие, путая их с АСАЛА», - сказал брат Симона Яхнияна, Заре.
На вечере выступил гусанский ансамбль «Айказнунк», состоялась премьера песни гусана Айказуна «Лиссабонские храбрецы», а также демонстрация фильма.
С целью привлечения внимания к Ай Дату, 27 июля 1983г. пять бойцов Армянской революционной армии вошли в турецкое посольство в Лиссабоне – Ара Крчелян, Симон Яхниян, Саркис Абрамян, Ваче Таглян и Седрак Ачемян.
Охрана открыла огонь, погиб Симон Яхниян, остальным удалось пройти внутрь. Послышались взрывы, сотрясавшие все здание. Позже полицейские нашли сгоревшие трупы четырех парней. Цель «Лиссабонской пятерки» была одна - ценой собственной жизни заставить мир услышать о Геноцид армян. «Это не самоубийство и не сумасшествие – это высшая жертва на алтарь справедливости и свободы», - таков был лозунг этих ребят. Прах пятерых героев покоится в бейрутском пантеоне Бурдж Хамуди.