Ռուսաստանի Օմբուդսմենի առաջին պաշտոնական արձագանքը և Հրաչյա Հարությունյանի դստեր խնդրանքը Կարեն Անդրեասյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության մարդու իրավունքների հանձնակատար Վլադիմիր Լուկինը, չնայած այս օրերին արձակուրդում է, այդուհանդերձ հանձնարարել է հրատապ արձագանքել Հայաստանի օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանի գրությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Կարեն Անդրեասյանի ֆեյսբուքյան էջում նշվում է, որ ՀՀ ՄԻՊ-ին ուղղված պաշտոնական գրության մեջ ասված է. «Ռուսաստանի Դաշնության մարդու իրավունքների հանձնակատարը բարձր է գնահատում մեր պետությունների իրավապաշտպան կառույցների միջև սերտ համագործակցությունը»: Ռուսաստանի Օմբուդսմենը նաև հայտնել է, որ «Ռուսաստանի Դաշնության մարդու իրավունքների հանձնակատարի մասին» ֆեդերատիվ օրենքի համաձայն` գործին պատշաճ ընթացք տալու համար անհրաժեշտ է Հրաչյա Հարությունյանի ֆորմալ դիմումի առկայությունը: Նշված ֆորմալ դիմումի առկայության ապահովման նպատակով Հայաստանի օմբուդսմենի խորհրդական Երանուհի Թումանյանցը Հրաչյա Հարությունյանի փաստաբանին է փոխանցել այդ ֆորմալ դիմումի նախագիծը, որում հատկապես շեշտված են երկու խնդրահարույց հարցեր. այն է` ինչ պայմաններում ու ինչ հանգամանքների ուժով է Հրաչյա Հարությունյանը նման նվաստացուցիչ պայմաններում բերման ենթարկվել դատարան և արդյոք Հրաչյա Հարությունյանի առողջական վիճակը թույլ էր տալիս նրան տեղափոխելու քննչական մեկուսարան:
Կարեն Անդրեասյանն այսօր հանդիպել է նաև Հրաչյա Հարությունյանի դստեր` Լիլիթ Հարությունյանի հետ և քննարկել նրա ընտանիքին հուզող մի շարք խնդիրներ: Ի թիվս այլ խնդիրների` Հրաչյա Հարությունյանի դուստրը ցանկացել է մեկնել Մոսկվա և տեսակցել հորը` համոզմունք հայտնելով, որ իր հետ հանդիպումը կօգնի Հրաչյա Հարությունյանին դուրս գալ հոգեբանական ծանր վիճակից, ինչպես նաև թույլ կտա իրենց համոզվել, որ Հրաչյա Հարությունյանը գտնվում է նորմալ վիճակում: Հաշվի առնելով, որ Հրաչյա Հարությունյանի ընտանիքն այս պահին գտնվում է ֆինանսական ծանր վիճակում՝ Հարությունյանների ճակատագրով մտահոգված մարդիկ (նրանցից շատերը այս օրերին զանգահարում և գրում էին օմբուդսմենին), կարող են Մոսկվա մեկնելու և այլ անհրաժեշտ ծախսերի համար դրամ փոխանցել Հարությունյանների օգնության համար բացված հաշվեհամարներին. 24105013280200 դրամ/AMD, 24105013280201 ԱՄՆ/USD, 24105013280202 Ռուբլի/RUR: Ցանկացողները կարող են կապվել նաև Հրաչյա Հարությունյանի դստեր հետ` +374 95 13-30-48 հեռախոսահամարով:

The first official reaction of Russian ombudsman to Karen Andreasyan
YEREVAN, JULY 18, ARMENPRESS: Human Rights Defender of Russian Federation Vladimir Lukin although is on holiday these days, ordered to give urgent answer to letter of Armenian ombudsman Karen Andreasyan. “Armenpress” reports that in Karen Andreasyan’s facebook account is mentioned that in official letter to Armenian Human Rights Defender is mentioned: “Human Rights Defender of Russian Federation highly estimates the close cooperation between human rights organizations of two countries”. He also informed that according to federal law “about Human Rights Defender of Russian Federation” for giving proper process to the case the existence of Hrachya Harutyunyan’s formal application. For securing the existence of such application advisor of Human Rights Defender of Armenia Eranuhi Tumanyanc transferred to Hrachya Harutyunyan’s lawyer the project of that formal application.
Karen Andreasyan today met the daughter of Hrachya Harutyunyan and discussed several issues with her. Besides other problems Lilit Harutyunyan expressed wish to leave for Moscow and meet her father expressing assurance that meeting with her will help Hrachya Harutyunyan to come out of difficult psychological state. Taking into consideration that Hrachya Harutyunyan’s family now is under difficult financial conditions people concerned with their destiny (many of them these days call ombudsman) can transfer money to opened account for travel and other necessary costs: 24105013280200 AMD, 24105013280201 USD, 24105013280202 RUR. Those who wish can contact Lilit Harutyunyan with the following number - +374 95 13-30-48.