«Միմինո» ֆիլմի ցուցադրությամբ Գյումրիում ավարտվեց «ԱՊՀ երկրների կինոն»
ԳՅՈՒՄՐԻ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում հուլիսի 13-ին Գեորգի Դանելիայի «Միմինո» ֆիլմի ցուցադրությամբ ավարտվեց «ԱՊՀ երկրների կինոն՝ ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք Գյումրիում» ծրագիրը: Այն իրականացվեց «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի, ԱՊՀ երկրների միջպետական համագործակցության հիմնադրամի եւ ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ: Հինգ օր շարունակ գյումրեցիները հնարավորություն ունեցան դիտել ԱՊՀ երկրներում արտադրված բազմաժանր ֆիլմեր: Փառատոնի օրերին հուլիսի 9-13-ը ցուցադրվեց 16 ֆիլմ: Դիտումների մուտքն ազատ էր: Այս օրերի ընթացքում ցուցադրվեցին Ռուսաստանի, Ղրղզըստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի, Ղազախստանի ֆիլմարտադրողների կողմից ստեղծված ֆիլմեր:
«Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակում «ԱՊՀ երկրների կինոն» անցկացվեց երրորդ տարին: Այս տարի ծրագրին ներկայացված ֆիլմերի մեծ մասը երիտասարդ ռեժիսորների գործերն էին:
Այս տարի, ի տարբերություն նախորդ տարիների, ծրագիրն ամբողջությամբ իրականացվում է Գյումրիում՝ «Գյումրին ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» հռչակվելու կապակցությամբ:

“CIS countries’ film” came to its end in Gyumri
GYUMRI, JULY 13, ARMENPRESS: In framework of “Golden Apricot” international film festival on July 13 was finished “CIS countries’ film in CIS cultural capital Gyumri” by Georgi Danielyan’s “Mimino” film. It was implemented in initiative of “Golden Apricot” international festival, CIS countries’ inter-state cooperation foundation and ministry of culture of the Republic of Armenia. During five days people from Gyumri had opportunity to watch films produced in CIS countries. During the festival were shown 16 films. The entrance was free. During those days were shown films produced in Russia, Ukraine, Kyrgyzstan, Belarus and Kazakhstan.
“CIS countries’ film in CIS cultural capital Gyumri” in framework of “Golden Apricot” was held for the third time. This year most part of the films was shot by young film directors.