«Միմինո» ֆիլմի ցուցադրությամբ Գյումրիում ավարտվեց «ԱՊՀ երկրների կինոն»
ԳՅՈՒՄՐԻ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում հուլիսի 13-ին Գեորգի Դանելիայի «Միմինո» ֆիլմի ցուցադրությամբ ավարտվեց «ԱՊՀ երկրների կինոն՝ ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք Գյումրիում» ծրագիրը: Այն իրականացվեց «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի, ԱՊՀ երկրների միջպետական համագործակցության հիմնադրամի եւ ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ: Հինգ օր շարունակ գյումրեցիները հնարավորություն ունեցան դիտել ԱՊՀ երկրներում արտադրված բազմաժանր ֆիլմեր: Փառատոնի օրերին հուլիսի 9-13-ը ցուցադրվեց 16 ֆիլմ: Դիտումների մուտքն ազատ էր: Այս օրերի ընթացքում ցուցադրվեցին Ռուսաստանի, Ղրղզըստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի, Ղազախստանի ֆիլմարտադրողների կողմից ստեղծված ֆիլմեր:
«Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակում «ԱՊՀ երկրների կինոն» անցկացվեց երրորդ տարին: Այս տարի ծրագրին ներկայացված ֆիլմերի մեծ մասը երիտասարդ ռեժիսորների գործերն էին:
Այս տարի, ի տարբերություն նախորդ տարիների, ծրագիրն ամբողջությամբ իրականացվում է Գյումրիում՝ «Գյումրին ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» հռչակվելու կապակցությամբ:

Показом фильма «Мимино» завершилась программа «Кино стран СНГ» в культурной столице СНГ Гюмри
В рамках международного кинофестиваля «Золотой абрикос» 13 июля показом фильма Георгия Данелии «Мимино» завершилась программа «Кино стран СНГ в культурной столице СНГ Гюмри».
Программа была реализована по инициативе международного кинофестиваля «Золотой абрикос», министерства культуры Армении и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества СНГ.
В течение пяти дней жители Гюмри имели возможность посмотреть многожанровые фильмы, созданные в СНГ. В дни фестиваля 9-13 июля было показано 16 фильмов. Вход был свободным. В эти дни были представлены фильмы российских, киргизских, украинских, белорусских и казахстанских кинопроизводителей.
Программа «Кино стран СНГ» прошла в третий раз в рамках международного кинофестиваля «Золотой абрикос». В текущем году большинство представленных фильмов были работами молодых режиссеров.
В этом году, в отличие от предыдущих лет, программа полностью проходила в Гюмри в связи с проектом «Гюмри – культурная столица СНГ 2013».