«Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակներում տեղի կունենա Լուսին Դինքի «Սարոյանլենդ» ֆիլմի հայաստանյան պրեմիերան
ԵՐԵՎԱՆ,8ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի շրջանակներում կցուցադրվեն հայ-թուրքական կինոպլատֆորմի ֆիլմերը։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց կինոփառատոնի գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը՝ նշելով, որ Հայաստանում առաջին անգամ կցուցադրվի նաև «Սարոյանլենդ» ֆիլմը։ «Դա շատ կարևոր ֆիլմ է կինոպլատֆորմի համար։ Ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան տեղի է ունեցելՍտամբուլի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում։ Ֆիլմը համատեղ աշխատանքի լավագույն նմուշներից է»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Հարությունյանը։ Նրա խոսքով՝ 2009 թվականից մինչ օրս հայ-թուրքական կինոպլատֆորմի աջակցությամբ նկարահանվել է 13 ֆիլմ։
«Սարոյանլենդ» ֆիլմի հեղինակ, Հրանտ Դինքի դուստր Լուսին Դինքը կերպարի ընտրությունը բացատրեց նրանով, որ Սարոյանի մեջ գտել է այն ամենը, ինչ զգում է յուրաքանչյուր հայ։ ««Սարոյանլենդը» պատկերում է Սարոյանի ճանապարհորդությունը դեպի Բիթլիս, որտեղից գաղթել են նրա ծրողները։Ֆիլմում ներկայացվում է այն ճանապարհը, որով Սարոյանն անցել է մինչեւ Բիթլիս, ցուցադրվում են արխիվային լուսանկարներ, նյութեր եւ ժամանակակից Բիթլիսը:Սարոյանն իր ստեղծագործություններում արտահայտել է այն, ինչ մենք զգում ենք: Հենց այդ պատճառով ես ընտրեցի այս հեղինակին»,-անկեղծացավ Դինքը:
Երեւանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի և Ստամբուլի «Անադոլու Քյուլթուր» կազմակերպության համագործակցությամբ անցկացվող հայ-թուրքական առաջին կինոպլատֆորմը տեղի է ունեցել 2007 թվականին։ 2010 թ. հայ-թուրքական կինոպլատֆորմը տրամադրել է համատեղ արտադրության դրամաշնորհներ Հայաստանի և Թուրքիայի կինոգործիչների կողմից նկարահանված ութ կարճամետրաժ ֆիլմերի համար, որն իրականացվում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան և Եվրոպական համագործակցության հիմնադրամի համատեղ ուժերով:
Հուլիսի 7-ին Երևանում տեղի ունեցավ«Ոսկե ծիրան» Երեւանի 10-րդ միջազգային կինոփառատոնի բացման արարողությունը։ «Ոսկե ծիրան» երևանյան միջազգային 10-րդ կինոփառատոնը կկայանա հուլիսի 7-14-ը:Ամեն տարի իրականացվող «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը հիմնվել է Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Երևանում 2004թ-ին «Ոսկե ծիրան» կինոյի զարգացման հիմնադրամի, Կինոգետների և կինոլրագրողների հայկական ասոցիացիայի կողմից` ՀՀ արտաքին գործերի եւ մշակույթի նախարարությունների և Մշակույթի զարգացման բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ:

В рамках кинофестиваля «Золотой абрикос» состоится премьера в Армении фильма ЛусинДинк «Сароян-ленд»
В рамках кинофестиваля  «Золотой абрикос» состоится премьера в Армении фильма ЛусинДинк «Сароян-ленд»
В рамках кинофестиваля «Золотой абрикос» будут показаны фильмы армяно-турецкойкиноплатформы. Об этом на встрече с журналистами сказала художественный директор фестиваля Сусанна Арутюнян, отметив, что впервые в Армении будет показан фильм «Сароян-ленд». «Это очень важный для киноплатформы фильм. Мировая премьера фильма состоялась в рамках международного кинофестиваля в Стамбуле. Это прекрасный образец совместного творчества», - как передает Арменпресс, сказала Арутюнян. По ее словам, при содействии армяно-турецкойкиноплатформы с 2009г. снято уже 13 фильмов.
Автор фильма «Сароян-ленд», дочь Гранта ДинкаЛусин, выбор своего героя объяснила тем, что в Сарояне она нашла все то, что чувствует каждый армянин. «В фильме рассказывается о путешествии Сарояна в Битлис, откуда в свое время бежали его родители. В фильме показывается путь Сарояна в Битлис, архивные материалы, фотографии и современный Битлис. В своих произведениях Сароян всегда изображал то, чувствуем все мы. Вот почему я выбрала этого автора», призналась Динк.
Первая армяно-турецкая киноплатформа, проводимая при сотрудничестве Ереванского МКФ «Золотой абрикос» и Стамбульской организации «Анадолукюлтур», состоялась в 2007г. В 2010г. АТКП предоставила совместные денежные призы для 8 короткометражных фильмов кинодеятелей Армении и Турции, осуществляющегося совместными усилиями посольства США в Армении и фонда Европейского сотрудничества.
Открытие МКФ «Золотой абрикос» состоялось 7 июля. Х Международный кинофестиваль «Золотой абрикос» состоится 7-14 июля в Ереване. Он проводится с 2004г. при содействии фонда развития кино, ассоциации киноведов и киножурналистов, МИД РА, минкульта РА и Благотворительного фонда развития культуры.