«Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակներում տեղի կունենա Լուսին Դինքի «Սարոյանլենդ» ֆիլմի հայաստանյան պրեմիերան
ԵՐԵՎԱՆ,8ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի շրջանակներում կցուցադրվեն հայ-թուրքական կինոպլատֆորմի ֆիլմերը։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց կինոփառատոնի գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը՝ նշելով, որ Հայաստանում առաջին անգամ կցուցադրվի նաև «Սարոյանլենդ» ֆիլմը։ «Դա շատ կարևոր ֆիլմ է կինոպլատֆորմի համար։ Ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան տեղի է ունեցելՍտամբուլի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում։ Ֆիլմը համատեղ աշխատանքի լավագույն նմուշներից է»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Հարությունյանը։ Նրա խոսքով՝ 2009 թվականից մինչ օրս հայ-թուրքական կինոպլատֆորմի աջակցությամբ նկարահանվել է 13 ֆիլմ։
«Սարոյանլենդ» ֆիլմի հեղինակ, Հրանտ Դինքի դուստր Լուսին Դինքը կերպարի ընտրությունը բացատրեց նրանով, որ Սարոյանի մեջ գտել է այն ամենը, ինչ զգում է յուրաքանչյուր հայ։ ««Սարոյանլենդը» պատկերում է Սարոյանի ճանապարհորդությունը դեպի Բիթլիս, որտեղից գաղթել են նրա ծրողները։Ֆիլմում ներկայացվում է այն ճանապարհը, որով Սարոյանն անցել է մինչեւ Բիթլիս, ցուցադրվում են արխիվային լուսանկարներ, նյութեր եւ ժամանակակից Բիթլիսը:Սարոյանն իր ստեղծագործություններում արտահայտել է այն, ինչ մենք զգում ենք: Հենց այդ պատճառով ես ընտրեցի այս հեղինակին»,-անկեղծացավ Դինքը:
Երեւանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի և Ստամբուլի «Անադոլու Քյուլթուր» կազմակերպության համագործակցությամբ անցկացվող հայ-թուրքական առաջին կինոպլատֆորմը տեղի է ունեցել 2007 թվականին։ 2010 թ. հայ-թուրքական կինոպլատֆորմը տրամադրել է համատեղ արտադրության դրամաշնորհներ Հայաստանի և Թուրքիայի կինոգործիչների կողմից նկարահանված ութ կարճամետրաժ ֆիլմերի համար, որն իրականացվում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան և Եվրոպական համագործակցության հիմնադրամի համատեղ ուժերով:
Հուլիսի 7-ին Երևանում տեղի ունեցավ«Ոսկե ծիրան» Երեւանի 10-րդ միջազգային կինոփառատոնի բացման արարողությունը։ «Ոսկե ծիրան» երևանյան միջազգային 10-րդ կինոփառատոնը կկայանա հուլիսի 7-14-ը:Ամեն տարի իրականացվող «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը հիմնվել է Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Երևանում 2004թ-ին «Ոսկե ծիրան» կինոյի զարգացման հիմնադրամի, Կինոգետների և կինոլրագրողների հայկական ասոցիացիայի կողմից` ՀՀ արտաքին գործերի եւ մշակույթի նախարարությունների և Մշակույթի զարգացման բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ:

Armenian premiere of “Saroyanland” to take place in framework of “Golden Apricot”
YEREVAN, JULY 8, ARMENPRESS: In framework of “Golden Apricot” festival will be shown films of “Armenian-Turkish film platform. About this said artistic director of the festival Susanna Harutyunyan during the press conference on July 8. She mentioned that will be shown also “Saroyanland” film. “It is very important film for the joint platform. Thw world premiere of the film took place in framework of Istanbul international festival. The film is one of the best samples of joint work,” she said, reports “Armenpress”. In her words since 2009 in support of Armenian-Turkish platform have been shot 13 films.
Author of “Saroyanland”, daughter of Hrant Dink, Lucin Dink explained the choice of the image with the fact that she found in Saroyan everything which feels each Armenian. The film shows the journey of Saroyan to Bitlis from where had migrated his parents. In the film are shown archive photos, materials and modern Bitlis,” said Dink.
The first Armenian-Turkish film platform took place in 2007. In 2010 Armenian-Turkish platform provided grants for eight short films of joint production.
On July 7 in Yerevan took place the opening ceremony of “Golden Apricot” international film festival. The festival will be held on July 7-14. The "Golden Apricot" Annual Film Festival was established in 2004 inYerevan, by the “Golden Apricot” Fund for Cinema Development, the Armenian Association of Film Critics and Cinema Journalists, supported by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, the Ministry of Culture of Republic of Armenia and Benevolent Fund for Cultural Development. Canadian-Armenian directorAtom Egoyanwas named President of the festival since 2005.
The Festival is dedicated to the theme of Crossroads of Cultures and Civilizations, and features a multitude of films representing various nations and religions, collectively depicting the richness of the human experience.
In 2005 the establishment of a network of filmmakers of the region entitled Directors Across Borders was initiated by the "Golden Apricot" Film Festival.
Since 2005 "Golden Apricot" has been functioning under the aegis of the European Cultural Parliament.