Գյումրիում կանցկացվի «Ապագան կերտվում է այսօր» խորագրով ռազմահայրենասիրական ճամբար
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում հունիսի 30-ին տեղի կունենա Եվրասիական երիտասարդական «Ապագան կերտվում է այսօր» խորագրով ռազմահայրենասիրական ճամբարի բացման հանդիսավոր արարողությունը:Ճամբարը գտնվում է գեղատեսիլ բնության գրկում` Ռուսական 102-րդ ռազմակայանի մոտ:
Ռազմահայրենասիրական ճամբարի անցկացման գլխավոր նպատակն է՝ հոգեպես և բարոյապես զարգացնել ԱՊՀ երկրների երիտասարդ սերնդին` սոցիալական պատասխանատվության, աշխատասիրության և ստեղծագործական ոգով: Եվրասիական ճամբարը միտված է հետխորհրդային տարածաշրջանի երիտասարդության շրջանում սերմանել քաղաքացիական պատասխանատվութուն և ստեղծել իրենց պետությունները պաշտպանելու և զինծառայություն անցնելու շարժառիթներ: Ռազմահայրենասիրական ճամբարը դեպի ԱՊՀ երկրների երիտասարդների համախմբումը տանող ևս մի կարևոր քայլ կդառնա և կնպաստի, որ ԱՊՀ տարածաշրջանի բազմազգ ժողովուրդը գիտակցի փոխադարձ օգնության արժեքը:
Ռազմահայրենասիրական ճամբարի մասնակիցներն ԱՊՀ և հետխորհրդային տարածաշրջանի երկրների բնակչության երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչներն են, ովքեր ստացել են միջնակարգ, թերի բարձրագույն և բարձրագույն կրթություն` ԱՊՀ և հետխորհրդային տարածաշրջանի երկրներում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՊՀ երկրների երիտասարդական միության հայաստանյան մասնաճյուղի մամուլի բաժնից, ճամբարի բացման արարողությանը ներկա կգտնվի նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը, ինչպես նաև` ԱՊՀ երկրների երիտասարդական միության խորհրդի նախագահ Անդրանիկ Նիկողոսյանը:
Միջոցառման ընթացքում տեղի կունենա ռուսաց լեզվի անվճար դասընթացների առաջին փուլում առավել աչքի ընկած ուսանողների ավարտական վկայականների հանձնման արարողությունը: Բացի այդ, միջոցառման ընթացքում ռուսաց լեզվի անվճար դասընթացների կենտրոնների լավագույն դասախոսներին կհանձնվեն շնորհակալագրեր:
Բացման արարողությանը կհնչի ՌԴ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Սերգեյ Իվանոնի ողջյունի խոսքը՝ ուղղված ռուսաց լեզվի անվճար դասընթացների կենտրոնի շրջանավարտներին:
Ռազմահայրենասիրական ճամբարի առաջին հյուրերը կլինեն հենց կենտրոնի շրջանավարտները:
Արդեն երկրորդ տարին է Հայաստանի Հանրապետությունում` «Ռուսական Գրքի Տուն» մշակութային կենտրոններին կից, հաջողությամբ գործում են ռուսաց լեզվի անվճար ուսուցման կենտրոններ:Առաջին կենտրոնները բացվել են 2013 թվականի մարտին՝ համապատասխան կրթական նոր ծրագրին: Այս տարի ապրիլի 8-ին` կենտրոնների հանդիսավոր բացմանը, ներկա են գտնվել ՌԴ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Սերգեյ Իվանոնը, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը և ԱՊՀ երկրների երիտասարդական միության խորհրդի նախագահ Անդրանիկ Նիկողոսյանը:

в Гюмри состоится церемония открытия Евразийского молодёжного военно-патриотического лагеря «Будущее заложено в настоящем»
30 июня 2013 года в Гюмри состоится церемония торжественного открытия Евразийского молодёжного военно-патриотического лагеря «Будущее заложено в настоящем».
Лагерь расположен в непосредственной близости от 102 Российской военной базы в живописном уголке природы.
Главными целями организации военно-патриотического лагеря является духовно-нравственное развитие молодого поколения стран Содружества независимых государств в духе социальной ответственности, трудолюбия, созидания. Евразийский лагерь направлен на формирования у молодёжи постсоветского пространства гражданской ответственности, высокой мотивации к защите своих государств и воинской службе.
Военно-патриотический лагерь станет ещё одним важным шагом к большей консолидации молодёжи стран СНГ и поспособствует осознанию ими ценности взаимопомощи многонациональных народов стран Содружества.
Участниками военно-патриотического лагеря станут представители молодого поколения населения стран Содружества и постсоветского пространства, получающие общее среднее, среднее профессиональное и высшее образование на территории стран Содружества и стран постсоветского пространств.
На церемонии открытия Евразийского лагеря будут присутствовать Чрезвычайный и Полномочный посол Российской Федерации в Республике Армения И.К. Волынкин, а также председатель правления Союза молодёжи стран СНГ А.О. Никогосян.
В ходе мероприятия состоится вручение сертификатов об окончании первого этапа программы обучения русскому языку наиболее отличившимся учащимся центров бесплатного обучения русскому языку. Кроме того, в ходе данного мероприятия будут вручены Благодарственные письма отличившимся преподавателям центров бесплатного обучения русскому языку.
На церемонии открытия будет озвучено приветственное слово руководителя аппарата Президента Российской Федерации С.Б. Иванова выпускникам центров бесплатного обучения русскому языку.
Именно выпускники центров станут одними из первых гостей военно-патриотического лагеря.
Напомним, что центры по бесплатному обучению русскому языку функционируют при содействии культурных центров «Дома русской книги» в Республике Армения уже второй год. В марте 2013 года были открыты первые центры согласно новой образовательной программе. 8 апреля с.г. в торжественном открытии центров приняли участие Руководитель Администрации Президента России Сергей Иванов, Руководитель Аппарата Президента Армении Виген Саркисян и председатель правления Союза молодежи стран СНГ Андраник Никогосян. В образовательной программе в 2013 году участвовало 5 тыс. человек.