Հայաստանում կանցկացվի թավջութակահարների ու ջութակահարների հանրապետական 9-րդ մրցույթը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության աջակցությամբ Կոմիտասի անվան պետական լարային քառյակը և Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միությունը հունիսի 29-ից հուլիսի 8-ը կազմակերպում են Ավետ Գաբրիելյանի և Սարգիս Ասլամազյանի անվան պատանի ջութակահարների և թավջութակահարների հանրապետական 9-րդ մրցույթը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մրցույթն անցկացվում է 1987 թվականից՝ երեք տարին մեկ: Մրցույթի նպատակն է բացահայտել շնորհալի պատանի ջութակահարների և թավջութակահարների, նպաստել նրանց ուսմանն ու ստեղծագործական գործունեությանը, աջակցել միջազգային մրցույթներին մասնակցելու հարցում, ինչպես նաև հանրահռչակել հայ կոմպոզիտորների լարային ստեղծագործությունները:
Ա. Գաբրիելյանի և Ս. Ասլամազյանի անվան պատանի ջութակահարների ու թավջութակահարների հանրապետական 9-րդ մրցույթին ՀՀ մարզերից ու մայրաքաղաքից կմասնակցեն ավելի քան 30 պատանիներ հետևյալ տարիքային խմբերում` ջութակահարների կրտսեր խումբ (մինչև 12 տարեկան) և ավագ խումբ (13-15 տարեկան), թավջութակահարների կրտսեր խումբ (մինչև 13 տարեկան) և ավագ խումբ (14-16 տարեկան):

В Армении пройдет 9-ый Республиканский юношеский конкурс скрипачей и виолончелистов
При содействии министерства культуры Армении Государственный струнный квартет имени Комитаса и Союз композиторов и музыковедов Армении с 29 июня по 8 июля организует 9-ый Республиканский юношеский конкурс скрипачей и виолончелистов имени Авета Габриеляна и Саркиса Асламазяна.
Как сообщает Арменпресс, конкурс проходит раз в три года с 1987 года. Цель конкурса – раскрыть талантливых юношей скрипачей и виолончелистов, способствовать их образованию и творческой деятельности, содействовать им в вопросе участия на международных конкурсах, а также популяризировать струнные произведения армянских композиторов.
В конкурсе примут участие более 30 юношей в следующих возрастных категориях: младшая (до 12 лет) и старшая (13-15 лет) группа скрипачей, младшая (до 13 лет) и старшая (14-16 лет) группа виолончелистов.