HIF Yerevan 2026-ում Գրին Ռոքը ներկայացրել է Դիլիջանի զարգացման համապարփակ մոդելը
Երևանում կայացել է «Hospitality Investment Forum Yerevan 2026» միջազգային ֆորումը, որը համախմբել է հյուրընկալության և զբոսաշրջության ոլորտի ավելի քան 1000 առաջատար ներկայացուցիչների, ներդրողների և փորձագետների՝ աշխարհի ավելի քան 28 երկրներից։
Ֆորումի պաշտոնական բացման արարողությանը հանդես է եկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։ Նախարարը կարևորել է ֆորումի դերը՝ որպես հյուրընկալության և զբոսաշրջության ոլորտներում ներդրումների խթանման առաջատար տարածաշրջանային հարթակ՝ ընդգծելով, որ այն տարեցտարի նպաստում է նոր գործընկերությունների ձևավորմանը, միջազգային փորձի փոխանակմանը և ներդրումային հնարավորությունների ներկայացմանը։
Նախարարը ներկայացրել է նաև երկրի զբոսաշրջային ներուժը և ոլորտում արձանագրված դրական միտումները՝ նշելով, որ 2026 թվականի առաջին 5 ամիսներին Հայաստան է այցելել շուրջ 825.000 զբոսաշրջիկ։
Ֆորումի շրջանակում «Փոքր քաղաքների ներուժի բացահայտումը․ մասնավոր կապիտալը՝ կայուն զբոսաշրջության և հյուրընկալության զարգացման համար» թեմայով ելույթ է ունեցել Գրին Ռոքի գործադիր տնօրեն Կատերինա Դանեկինան։
Իր խոսքում Դանեկինան ընդգծել է, որ փոքր քաղաքները կարող են դառնալ հյուրընկալության ոլորտի ներդրումների հաջորդ կարևոր ուղղությունը՝ պայմանավորելով նոր հնարավորություններ ինչպես ներդրողների, այնպես էլ տեղական համայնքների համար։ Նա նշել է, որ զբոսաշրջության ոլորտը հանդիսանում է տնտեսական զարգացման առանցքային շարժիչ ուժերից մեկը՝ ստեղծելով աշխատատեղեր, ներգրավելով ներդրումներ և կապելով տարածաշրջանները համաշխարհային տնտեսությանը։
Դանեկինայի խոսքով Հայաստանը դեռևս ձևավորվող և համեմատաբար չբացահայտված շուկա է, ինչը պահանջում է իրատեսական մոտեցում և միջազգային մրցունակության բարձրացում՝ ինչպես զբոսաշրջիկների, այնպես էլ միջազգային կապիտալի ներգրավման տեսանկյունից։
Նա ընդգծել է, որ կայուն զարգացման իրական հիմքը ձևավորվում է միայն այն դեպքում, երբ միավորվում են երկու գործոն՝ զբոսաշրջային պահանջարկը և ներդրումային կապիտալը, և հենց այդ համադրությունն է ապահովում երկարաժամկետ և արդյունավետ աճ։
Որպես զարգացման օրինակ՝ Դանեկինան ներկայացրել է Դիլիջանում Գրին Ռոքի բազմաֆունկցիոնալ համալիրի մոդելը։
«Միայն հյուրանոցային ենթակառուցվածքը բավարար չէ փոքր քաղաքների կայուն զարգացման համար։ Այդ նպատակով Դիլիջանում Գրին Ռոքը ձևավորում է նաև մշակութային և սոցիալական ենթակառուցվածքներ՝ համերգային դահլիճ, Art այգի, Villa3 համայնքային հաբը, որը նպաստում է մասնագետների, ձեռնարկատերերի և թվային նոմադների ներգրավմանը, ինչպես նաեւ համատեղ բնակության տարածք՝ PPLS Rooms-ը, որը միավորում է ուսանողներին, աշխատակիցներին և զբոսաշրջիկներին՝ խթանելով համայնքային փոխգործակցությունը»,- ասաց Դանեկինան՝ հավելելով, որ օրեր առաջ կայացել է PPLS Rooms քոլիվինգի և Villa3 community hub-ի բացումը։
Գրին Ռոքի գործադիր տնօրենը շեշտել է նաև հյուրընկալության ոլորտի կրթական բաղադրիչի դերի կարևորությունը՝ նշելով, որ ստեղծվել է Apicius Armenia հյուրընկալության միջազգային ոլորտը, որը համագործակցում է Ֆլորենցիայի Apicius հյուրընկալության միջազգային դպրոցի հետ և Դիլիջան տեղափոխված իտալացի մասնագետների աջակցությամբ դպրոցը նպատակ ունի պատրաստել ոլորտի մասնագետներ և ապահովել երկարաժամկետ մարդկային կապիտալի զարգացում։
Անդրադառնալով համայնքային ներգրավման կարևորությունը՝ Դանեկինան նշել է, որ կայուն զբոսաշրջությունը հնարավոր չէ առանց տեղական բնակչության մասնակցության։ Այդ նպատակով ստեղծվել է Գրին Ռոք հիմնադրամը, որը իրականացնում է մշակութային, կրթական և սոցիալական ծրագրեր։
Ֆորումի ցուցահանդեսային հատվածում Գրին Ռոքը ներկայացրել իր ընթացիկ նախաձեռնություններն ու նախագծերը՝ Meet Dilijan-ը և Apicius Armenia-ն, որոնք ուղղված են տարածաշրջանային զարգացմանն ու նոր զբոսաշրջային փորձի ձևավորմանը։

На форуме HIF Yerevan 2026 компания Green Rock представила комплексную модель развития Дилижана
В Ереване состоялся международный форум Hospitality Investment Forum Yerevan 2026, который объединил более 1000 ведущих представителей индустрии гостеприимства и туризма, инвесторов и экспертов из более чем 28 стран мира.
На официальной церемонии открытия форума выступил министр экономики Республики Армения Геворг Папоян. Он подчеркнул важную роль форума как ведущей региональной платформы для стимулирования инвестиций в сфере гостеприимства и туризма, отметив, что из года в год он способствует формированию новых партнёрств, обмену международным опытом и представлению инвестиционных возможностей.
Министр также представил туристический потенциал страны и положительные тенденции в отрасли, отметив, что за первые пять месяцев 2026 года Армению посетило около 825 000 туристов.
В рамках форума генеральный директор компании Green Rock Катерина Данекина выступила с презентацией на тему «Раскрытие потенциала малых городов: частный капитал как драйвер устойчивого развития туризма и индустрии гостеприимства»
В своём выступлении она подчеркнула, что малые города могут стать следующим важным направлением для инвестиций в индустрии гостеприимства, открывая новые возможности как для инвесторов, так и для местных сообществ. Она отметила, что туризм является одним из ключевых двигателей экономического развития, создавая рабочие места, привлекая инвестиции и связывая регионы с мировой экономикой.
По словам Данекиной, Армения всё ещё является формирующимся рынком, что требует реалистичного подхода и повышения международной конкурентоспособности — как с точки зрения привлечения туристов, так и международного капитала.
Она подчеркнула, что реальная основа устойчивого развития формируется только тогда, когда объединяются два фактора — туристический спрос и инвестиционный капитал, и именно их сочетание обеспечивает долгосрочный и эффективный рост.
В качестве примера развития Катерина Данекина представила модель мультифункционального комплекса Green Rock в Дилижане.
«Для устойчивого развития малых городов только гостиничной инфраструктуры недостаточно. Поэтому наряду со строительством отеля, Green Rock формирует культурную и социальную инфраструктуру — концертный зал, арт-парк, коммьюнити-хаб Villa3, коливинг PPLS Rooms и кафе-ресторан Cabinet. Такие проекты помогают привлекать специалистов, предпринимателей и цифровых кочевников, а также создавать социальные связи между туристами и резидентами Дилижана», — отметила Данекина, добавив, что несколько дней назад состоялось открытие коливинга PPLS Rooms и коммьюнити-хаба Villa3.
Генеральный директор Green Rock также подчеркнула важность образовательного компонента в сфере гостеприимства, отметив создание Apicius Armenia — международной школы гостеприимства, которая является филиалом Apicius Hospitality School во Флоренции. При поддержке итальянских специалистов, школа нацелена на подготовку профессионалов отрасли и долгосрочное развитие человеческого капитала.
Отдельно она подчеркнула значение вовлечения местных сообществ, отметив, что устойчивый туризм невозможен без участия местного населения. В этих целях был создан Green Rock Foundation, реализующий культурные, образовательные и социальные программы.
В выставочной части форума компания Green Rock совместно с Green Rock Foundation представила инициативы по развитию Дилижана как дестинации Meet Dilijan и образованию в сфере гостеприимства Apicius Armenia.