Ադրբեջանին զենքի վաճառքը չի խախտել հավասարակշռությունը տարածաշրջանում. Բորդյուժա
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանին զենք վաճառելը տեղավորվում է Ռուսաստանի Դաշնության բիզնես հետաքրքրությունների շրջանակներում ու միտված է տարածաշրջանում հավասարակշռության պահպանմանը: Այդ մասին հունիսի 26-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան՝ անդրադառնալով Ադրբեջանին զենք մատակարարելու հանգամանքին: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ Ռուսաստանը զենք է մատակարարում աշխարհի տասնյակ երկրների՝ այդ թվում ՀԱՊԿ կազմում չգտնվող: Բորդյուժան ասաց, որ դա Ռուսաստանի Դաշնության բիզնեսն է, շուկան ու տնտեսությունը: «Երբ խոսքը գնում է կովկասյան տարածաշրջանի մասին, զենք մատակարարելու որոշման գլխավոր սկզբունքը հավասարակշռության պահպանումն է: Այդ գլխավոր սկզբունքն ամբողջությամբ պահպանվում է այդ թվում ձեր հարեւանին զենք վաճառելու որոշումն ընդունելիս: Ամեն դեպքում, այսօր այդ հավասարակշռությունը խախտված չէ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Բորդյուժան՝ հավելելով, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ ակտիվ անդամ է ու իր անվտանգությունն ապահովելու համար դաշնակիցներից օգնություն ստանալու իրավունք ունի:
Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության աղբյուրն օրեր առաջ ռուսական «Ведомости» պարբերականին տեղեկացրել է, որ Ռուսաստանը սկսել է Ադրբեջանին ցամաքային զինատեսակների մատակարարումը: Աղբյուրի տվյալներով՝ գործարքի ընդհանուր գումարը կարող է հասնել մեկ միլիարդ դոլարի:Ադրբեջանն աչքի է ընկնում ընդգծված հակահայկական գործունեությամբ: Հայաստանն ու Ռուսաստանը ռազմավարական դաշնակիցներ են: Հայաստանում է տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազան, որը համալրվում է զինտեխնիկայով:

Weapons supply to Azerbaijan does not affect stability in region: Bordyuzha
YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS: The supply of weapons to Azerbaijan is carried out in the framework of the business interests of the Russian Federation and aims at preserving stability in the region. This was stated by the Secretary General of the Collective Security Treaty Organization Nikolay Bordyuzha during the briefing with the journalists on June 26, touching upon the weapons supply to Azerbaijan by Russia. The Secretary General of the Collective Security Treaty Organization noted that Russia supplies weapons to tens of countries of the world. According to Nikolay Bordyuzha, it is just the business, market and economy of the Russian Federation.
“When we talk about the Caucasian region, the key principle in arms supply decision is the preservation of stability. This main principle is being fully preserved when supplying arms to your neighboring Azerbaijan. In any case, the stability has not been violated today”, - said the Secretary General of the Collective Security Treaty Organization Nikolay Bordyuzha, as reported by Armenpress.
Earlier the source of the Ministry of Defense of the Russian Federation informed that Russia began supplying Azerbaijan with ground weapons. According to the data, provided by the source, the total sum of the deal might reach one billion USD. Azerbaijan is known for its emphasized anti-Armenian activities. Armenia and Russia are strategic partners. The Russian military base N 102 is located in the Republic of Armenia, which is being equipped with military equipment.