Գյումրիում «Դուետ» միջազգային թատերական փառատոնին կմասնակցի 18 թատրոն
ԳՅՈՒՄՐԻ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում հուլիսի 1-8-ը առաջին անգամ կանցկացվի «Դուետ» միջազգային թատերական փառատոնը: Փառատոնին սպասվող անակնկալների եւ կազմակերպչական խնդիրների մասին հունիսի 24-ին հրավիրված ասուլիսի ժամանակ խոսեցին մի շարք թատերական գործիչներ:
Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան դրամատիկական թատրոնի նախաձեռնությամբ եւ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ անցկացվող փառատոնի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 11 մլն 600 հազար դրամ: Քանի որ միջոցառումն անցկացվում է «Գյումրին՝ 2013թվականի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» ծրագրի շրջանակներում՝ ֆինանսավորման հիմնական մասը հատկացվելու է ԱՊՀ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի կողմից, մյուս մասը` ՀՀ պահուստային ֆոնդից:
«Փառատոնի մուտքը հիմնականում կլինի հրավիրատոմսերով, կվաճառվեն նաև տոմսեր, սակայն խորհրդանշական 1000-1500 դրամ արժեքով»,-տեղեկացրեց թատրոնի պրոդյուսեր Տիգրան Վիրաբյանը:
«Միջոցառումների ցանկում կա նաեւ ֆրանսերեն կամ 16+ ձեւաչափով ներկայացում. այսպիսի ներկայացումների հանդիսատեսը կլինի ընտրովի: Այս փառատոնն ընդհանուր առմամբ առանձնանում է մյուսներից, քանի որ դրա կազմակերպիչները թատերախմբերի առաջ դեկորների, զգեստների սահմանափակում չեն դրել, իսկ որոշ ներկայացումների համար դեկորացիաներ կպատրաստվեն Գյումրիում: Արտերկրից ժամանած հյուրերի համար կկազմակերպվեն նաեւ այցելություններ դեպի տեսարժան վայրեր»,-տեղեկացրեց Տիգրան Վիրաբյանը:
Փառատոնին կմասնակցի 18 թատրոն՝ 12-ը Հայաստանից, մյուսները կներկայացնեն Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Ուկրաինան եւ Վրաստանը: Բոլոր ներկայացումներից հետո տեղի կունենան հեռուստաքննարկումներ: Փառատոնի նախագահը` Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան դրամատիկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար ՀՀ Ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր Նիկոլայ Ծատուրյանը, հանդիպման ընթացքում անդրադարձավ նաեւ փառատոնի հանձնաժողովի կազմում թատերագետներ չընդգրկելու փաստին:
«Փառատոնը մրցութային չէ: Արդեն սկսել են խոսել այն մասին, որ ժյուրիի կազմում կա դերասան, ռեժիսոր, սցենարիստ, եւ չկա թատերագետ: Թատերագետը բերում է «վերամբարձ» ոճ, շատ լուրջ է մեկնաբանում թերությունները, իսկ մենք ուզում ենք պարզապես ջերմ, անմիջական կերպով զրուցել, շփվել»,-նշեց Նիկոլայ Ծատուրյանը:
Ութ օր շարունակ Գյումրին կդառնա տարածաշրջանային թատերարվեստի մայրաքաղաք: Փառատոնին կմասնակցեն այնպիսի նշանավոր թատերախմբեր եւ արվեստագետներ, ինչպիսիք են Արմեն Ջիգարխանյանի ղեկավարած Մոսկվայի դրամատիկական թատրոնի հանրահայտ դերասաններ Անատոլի Կոտին եւ Ստանիսլավ Էվենտովը, Ֆրանսիայից՝ Լալի Մեիգնանը եւ Թիերի Շարպիոն, Ուկրաինայից՝ Ալեքսեյ Վերտինսկին եւ Սերգեյ Օստապչուկը, Երեւանի Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի, Կ.Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական, Պատանի հանդիսատեսի, Հովհ. Թումանյանի անվան տիկնիկային, Կամերային եւ այլ թատրոններ եւ թատերախմբեր: Բանախոսները նաեւ ափսոսանք հայտնեցին փառատոնին մասնակցելու գործում մեր մարզային թատրոնների պասիվության առիթով. ակտիվություն ցուցաբերած միակ մարզը Լոռին է:

18 theatres to take part in “Duet” theatrical festival in Gyumri
GYUMRI, JUNE 14, ARMENPRESS: In support of Ministry of Culture of Armenia Gyumri Dramatic theatre after Vardan Achemyan will hold “Duet” international theatrical festival. The president of the festival is professor Nikolay Tsaturyan.About the festival spoke several theatrical figures during the press conference on June 24.
“As the festival is held in framework of program “Gyumri cultural capital of CIS 2013” the major part of the financing will be provided by the CIS inter-state humanitarian cooperation foundation and the other part from Armenian Government.
“The entry to the festival will be with invitations and tickets will be sold which will cost symbolic 1000 – 1500 AMD,” informed producer of the theatre Tigran Virabyan.
Among the events there is also performance in a format French or 16+. This festival is different from the others. For foreign guests will be organized visits to the sights,” informed Virabyan.
In the festival are included only those theatre and theatrical groups which present a play of two acting people. 18 theatres will take part in the festival. 12 of them are from Armenia, the others are from Russia, France, Ukraine and Georgia. The number of theatres which wished to take part in the festival was greater but taking into consideration the format and abilities of the festival only 18 of them were selected. There are days when 4 plays are planned to be performed. The plays will be performed in Dramatic theatre of Gyumri and academy of art.
Among the participants are Moscow dramatic theatre headed by Armen Dzhigarkhanyan, Armenian state dramtic theatre after Petros Adamyan in Tbilisi and several theatres from Armenia.
The opening ceremony of “Duet” international theatrical festival will take place on July 1 with performance “Life in pink light” of Moscow dramatic theatre headed by Armen Dzhigarkhanyan. The closing ceremony will take place on July 8.