Հարավային Կովկասում ՌԴ նոր քաղաքականության հաջողության գրավականը նաեւ ՀՀ հետ ռազմավարական հարաբերությունների զարգացումն է. Կորչմար
ԳՅՈՒՄՐԻ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի օրվա առթիվ, որը նշվում է հունիսի 12-ին, հունիսի 10-ին պաշտոնական ընդունելություն էր կազմակերպել Գյումրիում տեղակայված ՌԴ հյուպատոսարանը: Ընդունելությանը ներկա էին ինչպես Լոռու, այնպես էլ Շիրակի մարզային, Գյումրու եւ Վանաձորի քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչները, ռուսական ջոկատների սպաներ, երկու մարզերում գործող ծառայությունների, բուհերի, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրատվամիջոցներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ողջունելով բոլոր հյուրերին՝ ՌԴ գլխավոր հյուպատոս Վասիլի Կորչմարը նախ ներկայացրեց ՌԴ տոնացույցի ամենաերիտասադ տոնի պատմությունը՝ ընդգծելով, որ այն պետության անկախության եւ պետականության տոնն է:
«Ուրախ եմ, որ այսօր մեր համար կարեւոր տոնը նշում ենք այստեղ` Հայաստանում: Որպես ՌԴ դիվանագիտական ներկայացուցիչը Գյումրիում` ես հպարտությամբ եմ նշում, որ Հարավային Կովկասում ՌԴ նոր քաղաքականության հաջողության գրավականը նաեւ Հայաստանի հետ ռազմավարական հարաբերությունների զարգացումն է: Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի առկայությունը նաեւ Հայաստանի անվտանգության երաշխիքն է: Ուզում եմ նաեւ առանձնացնել ռուսական սահմանապահ ջոկատի ներկայությունը Հայաստան-Թուրքիա սահմանին: Հայ–ռուսական բարեկամության տեսանելի ապացույց կարելի է համարել հյուպատոսարանի եւ Լոռու ու Շիրակի մարզերի միջեւ ստեղծված ջերմ հարաբերությունները եւ համատեղ ծրագրերը»,- նշեց հյուպատոսը:
Տոնի առթիվ բարեկամ ռուս ժողովրդին շնորհավորական ուղերձ հղեցին նաեւ Շիրակի մարզպետը, ռուսական համայնքի, բուհերի ներկայացուցիչներ:1994 թվականից հունիսի 12-ը Ռուսաստանի առաջին նախագահ Բորիս Ելցինի հրամանով պաշտոնապես ճանաչվեց ՌԴ պետականության հաստատման օր, ավելի ուշ տոնը կոչվեց Անկախության օր, իսկ 2002 թվականից այն վերանվանվել է Ռուսաստանի օր:

Гарантом успеха новой политики России на Южном Кавказе является также развитие стратегических отношений с Арменией – консул РФ
По случаю Дня России, который отмечается 12 июня, 10 июня в консульстве России в городе Гюмри был организован официальный прием. На приеме присутствовали представители областных властей Лори и Ширака, а также городских властей Гюмри и Ванадзора, офицеры российских отрядов, представители действующих в областях служб, вузов, общественных организаций и СМИ.
Как сообщает Арменпресс, приветствуя всех гостей, генеральный консул России Василий Корчмар сначала представил историю самого молодого праздника России, подчеркнув, что это праздник независимости и государственности РФ.
«Рад, что сегодня важный для нас праздник мы отмечаем здесь, в Армении. Как дипломатический представитель РФ в Гюмри, я с гордостью отмечаю, что гарантом успеха новой политики России на Южном Кавказе является также развитие стратегических отношений с Арменией.
Наличие в Армении российской военной базы является также гарантом безопасности Армении. Хочу также отметить наличие российского пограничного отряда на границе Армения-Турция. Видимым доказательством армяно-российской дружбы можно считать теплые отношения между консульством и областями Лори и Ширак и совместные программы», - отметил консул.
По случаю праздника дружественному российскому народу поздравления направили представители русской общины и вузов.
С 1994 года по приказу первого президента России Бориса Ельцина 12 июня официально был признан как День государственности РФ. Позднее праздник был переименован в День независимости, а с 2002 года – День России.