Գյումրու եւ չինական Սիանի միջեւ կնքվեց փոխհամագործակցության համաձայնագիր
ԳՅՈՒՄՐԻ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Գյումրի եւ Չինաստանի Սիան քաղաքների միջեւ կնքվեց փոխհամագործակցության համաձայնագիր: Հունիսի 8-ին այդ նպատակով Գյումրիում էր Սիանի պատվիրակությունը՝ Սիանի խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ուանգ Քիուենի գլխավորությամբ: Վերջինիս ուղեկցում էին Սիան քաղաքի եւ Յանլիանգ շրջանի մշտական հանձնաժողովի անդամներ, քաղաքի ֆինանսական, ճարտարապետական, շինարարական ոլորտների ներկայացուցիչներ: Ավելի քան ութ միլիոն բնակչություն ունեցող քաղաքը գտնվում է Շանսի նահանգում, տարեկան բյուջեն կազմում է 80 մլդ դոլար:
Գյումրու քաղաքապետարանում պատվիրակությանը նախ ընդունեց Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը: Այս համաձայնագրի կնքման հիմք հանդիսացել է մայիսին Սամվել Բալասանյանի Սիան կատարած այցը, որի ժամանակ քաղաքապետը, հետագա ծրագրերի իրականացման համար, նախնական բանավոր համաձայնության էր եկել Սիանի քաղաքապետի հետ: Հանդիպման ընթացքում Սիանի խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ուանգ Քիուենը Սամվել Բալասանյանի սեպտեմբերին կրկին հրավիրեց Սիան՝ մասնակցելու տնտեսական ֆորումին, իսկ Գյումրու քաղաքպետն իր կողմից Չինաստանից ժամանած պատվիրակությանը հրավիրեց հունիսի 30-ին մասնակցելու «Գյումրին՝ ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» միջոցառումերի մեկնարկին: Հյուրերը փոխանակվեցին հուշանվերներով, որից հետո, Գյումրու քաղաքապետարանի նիստերի դահլիճում Սամվել Բալասանյանը եւ Ուանգ Քիուենը վավերացրեցին համաձայնագիրը:
Լրագրողներին ներկայացնելով երկու քաղաքների միջեւ համագործակցության ոլորտները՝ Սամվել Բալասանյանը նշեց, որ համագործակցություն նախատեսվում է մշակութային, մարզական, բարձր տեխնոլոգիաների եւ կրթական ոլորտներում: «Շատ ուրախ եմ այս նոր ընկերական եւ բարեկամական կապի համար: Մեր երկու քաղաքներն ունեն պատմական անցյալ եւ մշակույթ, կա նաեւ տարբերություն՝ զարգացման ռազմավարության իմաստով, բայց կարեւոր է, որ երկու քաղաքներն էլ ուզում են զարգանալ: Մենք կարող ենք մեր զարգացման փորձը փոխանցել ձեզ: Այս օրը կլինի այս երկու քաղաքների նոր համագործակցությունների սկիզբը»,-նշեց Ուանգ Քիուենը:
Օրվա ընթացքում պատվիրակությունը կլինի Գյումրու տեսարժան վայրերում, կծանոթանա քաղաքի մշակույթին, իսկ վաղը կայցելի Երեւան, օրվա ընթացքում նախատեսված են այցեր Հայաստանի տարբեր տեսարժան վայրեր:

Подписано Соглашение о сотрудничестве между городами Гюмри (Армения) и Сиань (Китай)
Подписано Соглашение о сотрудничестве между городами Гюмри (Армения) и Сиань (Китай). С этой целью 8 июня в Гюмри находилась делегация Сианя во главе с вице-спикером парламента Сианя Уангом Киуеном, которого сопровождали члены постоянной комиссии парламента Сианя и провинции Яньльянг, представители сфер финансов, архитектуры и строительства. Годовой бюджет 8-миллионного города, расположенного в провинции Шаньси, составляет 80 млрд долларов.
В мэрии Гюмри гостей принял мэр Самвел Баласанян. Подписанное соглашение – результат майского визита Баласаняна в Сиань, где было достигнуто устное соглашение с мэром Сианя. Уанг Киуен пригласил Самвела Баласаняна вновь посетить Сиань в сентябре и принять участие в экономическом форуме. В свою очередь Баласанян пригласил гостей на мероприятия 30 июня в связи с присвоением Гюмри звания «Культурная столица СНГ». Участники встречи обменялись сувенирами, после чего Самвел Баласанян и Уанг Киуен подписали Соглашение.
Самвел Баласанян представил журналистам сферы сотрудничества двух городов: культура, спорт, образование, высокие технологии. «Весьма рад за эту новую дружескую связь. У наших городов богатая история и культуры, есть и отличия – в смысле стратегии развития, но самое главное – оба города хотят развиваться дальше. Мы можем обменяться опытом в этом вопросе. Этот день станет началом нового сотрудничества», - сказал Уанг Киуен.
Сегодня гости ознакомятся с культурной жизнью Гюмри, а завтра прибудут в Ереван и ознакомятся с достопримечательностями столицы Армении.