Գյումրիում 1988 թվականի աղետալի երկրաշարժից հետո լույս աշխարհ է եկել 50 հազարերորդ երեխան
ԳՅՈՒՄՐԻ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու ծննդատանն այսօր լույս աշխարհ է եկել 1988 թվականի աղետալի երկրաշարժից հետո ծնված 50 հազարերորդ երեխան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Երեխաների իրավունքների պաշտպանության եւ խորհրդանշական՝ 50 հազարերորդ երեխայի ծնունդը շնորհավորելու նպատալով «Գյումրու ծննդատուն» ՓԲԸ էին եկել Շիրակի մարզետ Ֆելքիս Ցոլակյանը եւ Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը: Վերջիններս նորածնին հանձնեցին դրամական պարգեւներ եւ նվերներ: Դրամական պարգեւ էր ուղարկել նաեւ ԱԺ պատգամավոր Աշոտ Աղաբաբյանը:Փոքրիկի հարարզատներից մեկը «Անի տուր»-ի կողմից նաեւ ստացավ ուղեգիր` ճամփորդելու դեպի Արեւմտյան Հայաստան: Ղարիբջանյան գյուղում բնակվող Հովհաննիսյանների ընտանիքում 4 կիլոգրամ քաշ ունեցող նորածինը՝ փոքրիկ Հայկը, երրորդ զավակն է: Մայրը՝ Սաթենիկը, «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ ունեցած զրույցի ընթացքում նշեց, որ անակնկալի էր եկել լուրն իմանալով, բայց իր համար ամենաթանկ նվերն իր փոքրիկն է:
Օրվա խորհրդով պայմանավորված` նվերներ, ծաղիկներ եւ շնորհավորանքեր ստացան Գյումրիում մայրացած բոլոր կանայք: Մարզպետը նաեւ շնորհակալագրեր հանձնեց քաղաքի ծննդատան լավագույն աշխատակիցներին: Տոնի առթիվ նվերներ էին պատրաստել նաեւ որոշ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

В Гюмри 1 июня родился 50-тысячный ребенок после ужасного землетрясения 1988 года
В роддоме города Гюмри 1 июня росился 50-тысячный ребенок после ужасного землетрясения 1988 года. Как сообщает Арменпресс, по случаю Дня защиты прав детей и рождением 50-тысячного ребенка в ЗАО «Роддом Гюмри» пришли губернатор Ширакской области Феликс Цолакян и мэр Гюмри Самвел Баласанян.
Последние вручили новорожденному денежные вознаграждения и подарки. Денежные подарки отправил также депутат Национального Собрания Армении Ашот Агабабян.
Один из родных новорожденного получил от компании «АниТур» путевку в Западную Армению. Младенца Ованнисянов из села Гарибджанян назвали Айком. Он стал третьим ребенком в семье.
Мать Айка, Сатеник, в беседе с корр. Арменпресс сказала, что удивилась, узнав о подарках, однако самым дорогим подарком для нее является ребенок.
В связи с символическим днем подарки и цветы получили все матеря в роддоме Гюмри. Губернатор также вручил благодарственные дипломы лучшим сотрудникам роддома.