Իրան- Հայաստան երկաթուղու կառուցման ծրագիրը Հայաստանի քաղաքական օրակարգում է. Տիգրան Սարգսյան
ԳՅՈՒՄՐԻ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրան- Հայաստան երկաթուղու կառուցման ծրագիրը գտնվում է Հայաստանի քաղաքական օրակարգում: Ինչպես Գյումրիում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Հայաստանի կառավարության խնդրանքով ռուսական ընկերություններից մեկն ուսումնասիրություններ է իրականացրել երկթուղու կառուցման նախագծի շուրջ` պարզելով նաեւ, թե որքան ներդրումներ են անհրաժեշտ: «Երկաթգծի կառուցումն ունի նաեւ քաղաքական շարժառիթ, եւ այդ ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են»,- ավելացրեց ՀՀ վարչապետը:
«Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության նախագահ ՎլադիմիրՅակունինը նշեց, որ ռուսական կողմն այժմ մեծապես հետաքրքրված է, թե վրացական կողմն ինչպիսի դիրքորոշում ունի աբխազական երկաթգծի բացման ուղղությամբ, ինչն իր հերթին նոր հնարավորություններ կստեղծի նաեւ Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման հարցում: «Մենք սպասում ենք քաղաքական որոշումներին եւ պատրաստ կլինենք դրանց իրականացմանը նաեւ կոնկրետ ներդրումների ուղղությունները հստակեցվելուց հետո»,- ավելացրեց ռուսական ընկերության ղեկավարը:
Հայաստանցի եւ եվրոպացի փորձագետների տարբեր գնահատականներով, այս նախագիծը կարժենա 2-4 միլիարդ դոլար։ Եվ հայաստանյան պաշտոնյաները, եւ «Հարավկովկասյան երկաթուղու» ներկայացուցիչները մի շարք առիթներով հայտարարել են, որ ծրագրի ֆինանսավորման աղբյուրները որոշելու համար բանակցություններ են վարվում տարբեր երկրների, դոնոր կազմակերպությունների հետ:

Тигран Саркисян: программа строительства железной дороги Иран-Армения стоит на политической повестке РА
Программа строительства железной дороги Иран-Армения стоит на политической повестке РА. Как отметил премьер-министр РА Тигран Саркисян в беседе с журналистами в Гюмри, по просьбе правительства Армении одна из российских компаний провела исследования в связи со строительством ж/дороги для выяснения размера необходимых инвестиций. «Строительство ж/дороги имеет и политическую подоплеку. Работа в этом направлении продолжается», - сказал премьер.
Президент компании «Российские ж/дороги» Владимир Якунин отметил, что российскую сторону сегодня интересует позиция грузинской стороны относительно открытия абхазской ж/дороги, что в свою очередь создаст возможность для строительства дороги Иран-Армения. «Мы ждем политических решений и готовы к конкретным инвестициям после принятия четкого решения», - добавил Якунин.
По различным оценкам армянских и европейских экспертов, стоимость этого проекта – 2-4 миллиарда долларов. И армянские чиновники, и представители РЖД по разным поводам заявляли, что для выяснения источника финансирования проекта ведутся переговоры с организациями-донорами разных стран.