Հայն ամենատաղանդավոր, հետաքրքիր եւ տոկուն ժողովուրդներից է. Ջոն Հեֆերն
ԳՅՈՒՄՐԻ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը Գյումրու «Թռչունյաց տուն» մանկատանը մասնակցել է «Նարեկացի» արվեստի միության նախաձեռնությմաբ կազմակերպված «Հետքերով որբերի հայոց» լուսանկարների ցուցահանդեսին: Ցուցահանդեսին ներկա էին նաեւ Շիրակի մարզպետ Ֆելիքս Ցոլակյանն ու Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը: Ֆոտոցուցադրությանը ներկայացված էր Ռոքֆելերի արխիվային կենտրոնում պահվող Մերձավոր Արեւելքի ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտեի՝ Ամերկոմի բացառիկ՝ 1915-1929 թվականների դեպքերը ներկայացնող հավաքածուն:
«Ամերկոմ»-ը ցեղասպանությունից հետո շուրջ 116 միլիոն դոլարի օգնություն է տրամադրել Հայաստանին՝ օգնելով սովյալներին, բացելով ավելի քան 200 որբանոց եւ հիվանդանոց:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ողջյունի խոսքում դեսպան Հեֆերնը նշել է, որ այս ցուցահանդեսը հայ-ամերիկյան պատմությունն է եւ ցույց է տալիս Միացյալ Նահանգների առատաձեռնությունը եւ հայի տոկունությունը, բայց սա ոչ թե ողբերգության, այլ հաղթանակի պատմություն է:
Մինչ ցուցահանդեսի մեկնարկը, դեսպանին ընդունել է Շիրակի մարզպետ Ֆելիքս Ցոլակյանը: Նրանք կարեւորել են փոխհամագործակցությունը: Ֆելիքս Ցոլակյանը շնորհակալություն է հայտնել ամերիկյան կառավարությանը Հայաստանին աջակցելու համար: «Հայն իմ իմացած ամենատաղանդավոր, հետաքրքիր եւ տոկուն ժողովուրդներից է, իսկ շիրակցին՝ արվեստասեր ու պայքարող»,- իր խոսքում նշել է դեսպանը: Նա նաեւ հետաքրքրվել է Շիրակի մարզում իրականացվելիք ծրագրերից:
«Ծրագրեր եւ անելիքներ, բնականաբար դեռ շատ կան: Շիրակն այն մարզն է, որտեղ սոցիալական խնդիրները շատ են, իսկ ամենամտահոգիչը գործազրկությունն է»,-նշել է մարզպետը՝ կարեւորելով մարզում ֆինանսական ներդրումային ներգրավումը:

John Heffern: Armenians are one of most talented, interesting and steadfast nations
GYUMRI, MAY 28, ARMENPRESS: The Ambassador of the United States of America to the Republic of Armenia John Heffern participated in the photo exhibition “Along the Trails of the Armenian Orphans” held at the Terchoonian Home Orphanage in Gyumri on Monday, May 27. The exhibition is a project of the Naregatsi Art Institute (NAI). The exhibition illustrates the amazing story of Near East Relief: an American-led humanitarian mission that saved hundreds of thousands of Armenian orphans following the 1915-1929 atrocities in the Ottoman Empire.
As reported by Armenpress, in his opening speech the Ambassador John Heffern stated that the exhibition is the Armenian-American history and shows the generosity of the United States and the endurance of the Armenian, but this is not a story of Genocide but a story of a victory.
“The Armenians are one of the most talented, interesting and steadfast nations I have known”, - said the US Ambassador in his speech.
John Heffern also met with the Head of Shirak Marz Felix Tsolakyan in the framework of the event. The Ambassador interested in the programs implemented in the Marz.
“We have many programs and much to do, certainly. Shirak is the Marz, where there are many social problems and the most worrying is the unemployment”, - said the Head of Shirak Marz Felix Tsolakyan, highlighting the importance of attracting financial investments in the Marz.