«Կորած մոլորվածը Հայաստանում» ֆիլմը հունիսի 7-ին կցուցադրվի Դեյթրոյթում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ամերիկաբնակ հայ ռեժիսոր Գոռ Կիրակոսյանի«Կորած մոլորվածը Հայաստանում» ֆիլմը հունիսի7-ին կցուցադրվի Դեյթրոյթ քաղաքում: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, այս մասին նշվում է ֆիլմի ֆեյսբուքյան էջում:
«Կորած մոլորվածը Հայաստանում» կամ անգլերեն «Lost and found in Armenia»սիրային կատակերգությունը պատմում է ամերիկացի երիտասարդի մասին, ով մեկնում է Թուրքիա հանգստանալու, սակայն էքստրեմալ պայմաններում հայտնվում է հայկական գյուղերից մեկում:
Կատակերգության մտահաղացումն, ըստ ռեժիսորի, այն է, որ առաջին տպավորությամբ թշնամի թվացող մարդը իրականում կարող է լավագույն բարեկամ դառնալ:
Ֆիլմի պրոդյուսերներն են Վալերի Մաքքեֆրին, Մարալ Ջերեջյանը:Ֆիլմում խաղում են հոլիվուդյան դերասաններ Ջեմի Քեննեդին, Դեյվ Շերիդանը, Անժելա Սարաֆյանը, Մուրիսա Հարբան, ինչպես նաև Դավիթ Թովմասյանը, Վաչիկ Մանգասարյանը, Միքայել Պողոսյանը, Հրանտ Թոխատյանը և այլք:
Ֆիլմի պրեմիերան տեղի է ունեցել 2011թվականին ԱՄՆ-ում` Ծննդյան տոների օրերին:Հայաստանյան պրեմիերան տեղի է ունեցել 2012-ինոյեմբերի 22-ին` «Մոսկվա» կինոթատրոնում:

“Lost & Found in Armenia” movie to be screened in Detroit on June 7
YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS:The “Lost & Found in Armenia” movie produced by the Armenian director Gor Kirakosian, living in the United States, will be screened in Detroit on June 7. As reported by Armenpress, this was published in the official website of the movie.
“Lost & Found in Armenia” is the story of Bill (Jamie Kennedy), an American tourist who vacations to Turkey to get his mind off a bad break up. In a comedic and dangerous turn of events, Bill unknowingly ends up in a small village in Armenia, where he is accused of being a Turkish spy. It is in that small village, he meets a beautiful Armenian girl (Angela Sarafyan), who helps him escape from misfortune.
“Lost & Found in Armenia” is aRed Tie Filmsproduction with Award-winning directorGor Kirakosian(Big Story in a Small City) and award-winning producerValerie McCaffrey(American History X,Neo Ned) along withMaral Djerejian(Sideways) and starring comedian Jamie Kennedy (Malibu’s Most Wanted, Scream), Angela Sarafyan (A Beautiful Life,The Twilight Saga: Breaking Dawn), Dave Sheridan, David Tovmasyan, Vachik Mangasaryan, Michael Poghosyan, Hrant Tokhatyan, etc. Shooting Locations were in San Diego, Los Angeles and Armenia. Red Tie Films is the first Armenian-American production team to shoot in Armenia.
The premiere of the movie took place in 2011 in the United States of America. The Armenian premiere was held on November 22 2012 at Moscow Cinema.