Գյումրիում ՌԴ գլխավոր հյուպատոսը մարզային իշխանությունների հետ տոնել է մայիսյան եռատոնը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայիսյան հաղթանակներին նվիրված միջոցառումները մայիսի 8-ին եւ 9-ին Շիրակի մարզում անցկացվեցին մարզային եւ քաղաքային իշխանությունների եւ Գյումրիում տեղակայված ՌԴ հյուպատոսարանի ու ռուսական ռազմաբազայի համատեղ ուժերով: «Մայիսը հայ եւ ռուս ժողովուրդների համար հաղթանակների եւ ձեռքբերումների ամիս է եւ երկու ազգի համար էլ համընդհանուր ուրախության տոն»,- «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ ունեցած զրույցում նշեց ՌԴ գլխավոր հյուպատոս Վասիլի Կորչմարը:
«Մայիսը մեծ խորհուրդ ունի: Շնոհիվ այս հաղթանակների` բոլորս կանք, բայց դրա համար նախ պետք է շնորհակալություն հայտնենք եւ հիշենք նրանց, ում արյան գնով է ձեռք բերվել հաղթանակը: Մայիսի 9-ը միայն Ռուսաստանի հաղթանակը չէ, այլ բոլորինը՝ նախկին խորհրդային բոլոր հանրապետությունների հաղթանակը: Հայ զինվորը ռուսի հետ թիկունք-թիկունքի պայքարեց եւ հասավ մինչեւ Բեռլին: Հայ ազգն այսօր նաեւ նշում է Շուշիի ազատագրման 21 ամյակը: Այն ազգը, որը հաղթանակ է տանում, միշտ զորեղ է իրեն զգում, ինչն էլ նոր հաջողությունների է մղում: Հայ ազգի տոնը դա նաեւ իր պայքարն է»,-նշեց հյուպատոսը:
Հայրենական Մեծ պատերազմը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մի փուլն էր, երբ Ֆաշիստական Գերմանիան, նվաճելով ցամաքային Եվրոպան, 1941թ. հունիսի 22-ին հարձակվեց Խորհրդային միության վրա: Դաժան եւ արյունալի պատերազմն ի վերջո ավարտվեց Խորհրդային Միության հաղթանակով՝ 1945թ. մայիսի 2-ին, երբ Խորհրդային զորքերը գրավեցին Բեռլինը: Մայիսի 8-ի լույս 9-ի գիշերը ստորագրվեց Գերմանիայի անվերապահ կապիտուլիացիայի ակտը: Հայրենական պատերազմին, պաշտոնական տվյալներով, մասնակցել են 600 հազար հայեր ոչ միայն Խորհրդային Հայաստանից, այլեւ` Սփյուռքից, ԱՊՀ տարբեր երկրներից, որոնցից 200-250 հազարն ընկել են հերոսի մահով։

RF Consul General to Gyumri celebrated May triple holidays with local authorities
GYUMRI, MAY 9, ARMENPRESS: The events devoted to the May victories were held on May 8 and 9 in Shirak Marz with the joint efforts of the regional and local authorities, the Consulate of the Russian Federation to Gyumri and Russian military base. As Armenpress correspondent was reported by the Consul General of the Russian Federation Vasily Korchmar, “Due to the May victories we all exist today. So, we should thank for that all those people, who achieved these victories at the cost of their blood. May 9 is not only Russia’s victory but the victory of all the former Soviet republics. The Armenian nation celebrates today the 21st anniversary of the Liberation of Shoushi as well”.
The Great Patriotic Warwas a stage in the World War II, when the Fascist Germany attacked theSoviet Unionon June 22 1941. The severe and bloody war finally ended with the victory of the Soviet Union on May 2 1945, when the Soviet forces occupiedBerlin. By the decree of theSoviet Union, the day of May 9 was announced to be a holiday in the country and was called the Day of Great Victory. About 600,000 Armenians participated in the war.