ՄԹ դեսպանը խոստացել է օգնել Գյումրու Բայրոնի անվան դպրոցում ջեռուցման համակարգի կառուցմանը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ եւ լիզազոր դեսպան Քեթրին Լիչը խոստացել է օգնել Գյումրու Բայրոնի անվան դպրոցում ջեռուցման համակարգի ներդրման աշխատանքներին: Միացյալ Թագավորության նախկին վարչապետ Մարգարետ Թետչերի հիշատակին ապրիլի 25-ին դպրոցում անցկացված միջոցառման ժամանակ դեսպանը նշել է, որ այդ նպատակով անհրաժեշտ ֆինանսական խնդիրը կկարգավորվի:
Շիրակի մարզպետ Ֆելիքս Ցոլակյանը, ողջունելով դեսպանին Գյումրիում եւ բարձրացնելով դպրոցում ջեռուցման համակարգի կառուցման անհրաժեշտությունը, նշել է, որ Մեծ Բրիտանիայի հետ համագործակցության շրջանակներում հնարավոր կլինի լուծել դպրոցի որոշ խնդիրները: Շիրակի մարզպետը հաջողություն է մաղթել հայ-բրիտանական երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման ու զարգացման գործին՝ կարեւորելով նաեւ փոխհամագործակցությունը մարզային մակարդակով:
Գյումրու Ջ. Բայրոնի անվան դպրոցը կառուցվել է 1988 թվականի կործանարար երկրաշարժից հետո Միացյալ Թագավորության կողմից, որի բացման արարաողությանը ներկա է եղել «երկաթե լեդի», ՄԹ նախկին վարչապետ Մարգարեթ Թետչերը: Անցած տարիներին դպրոցը շարունակել է մնալ Մեծ Բրիտանիայի ու Հյուսիսային Իռլանդիայի դեսպանության ուշադրության կենտրում:
Թետչերի հիշատակի միջոցառմանը ներկա էին նաեւ Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը, Լոնդոնի Հայկական ցեղասպանության եւ Թեքեյան կենտրոնների ներկայացուցիչները:

UK Ambassador promised to assist construction of heating system for Lord Byron School in Gyumri
YEREAN, APRIL 26, ARMENPRESS. The Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the UK to the Republic of Armenia Katherine Leach promised to assist the activity aimed at the investment of heating system in the Lord Byron School in Gyumri. At the course of the event dedicated to the memory of the former Prime Minister of the UK Margaret Thatcher, which was held in the aforesaid school on April 25, the Ambassador noted that the relevant financial problem will be settled.
The Governor of Shirak Felix Tsolakyan welcomed the Ambassador in Gyumri and raising the issue of the necessity of heating system construction underscored that within the framework of cooperation with the UK it would become possible to find solution of certain problems the school has to face with. Among other things the Governor of Shirak wished success in the activity targeting development and strengthening the Armenian-British bilateral ties and laid a heavy emphasis on the significance of cooperation on the regional level.
Lord Byron School was founded in 1988 in Gyumri (formerly Leninakan) following the Spitak earthquake that devastated the city, by funds provided by the British Government as well as donations raised by the British people. A carved stone cross called a Khatchkar was placed in a British school by the Armenian government in thanks for the rebuilding of this school following the 1988 earthquake. The rebuilt school was opened by "Iron Lady", former United Kingdom Prime Minister Margaret Thatcher on 10 June 1990 on her first trip to the Soviet Union. Since then the school has always been in the centre of the British Embassy's attention.