Գյումրիում կվերսկսի Հաշմանդամության խնամքի կենտրոնի շինարարական աշխատանքները
ԳՅՈՒՄՐԻ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու «Անի» թաղամասում կվերսկսվի ապրիլից «Հաշմանդամության խնամքի կենտրոն»-ի շինարարական աշխատանքները: Կառույցի շինարարության համար հատկացված 30 հազար քառակուսի մետր մակերես ունեցող տարածքի համահարթեցման աշխատանքներն իրականացվել են 2012 թ, օգոստոսին: Կառույցի հարակից 15-րդ փողոցը Գյումրու ավագանու մարտի 12-ի որոշմամբ անվանվել է Ֆորարլբերգի փողոց ՝ հաշվի առնելով Ավստրիայի Ֆորարլբերգի շրջանի մեծ ներդրումը Գյումրու վերակառուցման գործում: Աշխատանքները կազմակերպում է «Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական հասարակական կազմակերպությունը, որի միջոցով իրականացվում են նաեւ «Արեգակ ցերեկային կենտրոն հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար», «Միգրացիա եւ զարգացում», «Հավասար հնարավորություն տաղանդավոր ուսանողներին» «Տաք ձմեռ», «Տնային խնամք», «Արամազդ» ծրագրերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի թղթակցին տեղեկացրեց «Հայկական Կարիտաս»-ի հանրային կապերի պատասխանատու Օֆելյա Մինասյանը, նախատեսվում է մինչեւ օգոստոս կատարել կառույցի հիմնալցման եւ ներքնահարկի կառուցման աշխատանքները: «Հաշվի առնելով այն, որ շենքը կոնստրուկտիվ հավաքովի կառույց է, կպահանջվի երեք շաբաթ շինությունն ամբողջական տեսքի բերելու համար: Կոնստրուկցիաները ներկրվելու են Ավտրիայից: Նշեմ, որ այս կառույցը՝ հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց համար անհրաժեշտ պայմաններով եւ բնապահպանական չափորոշիչներով եզակի կլինի ոչ միայն Հայաստանում, այլ ողջ տարածաշրջանում: Կենտրոնի հարող տարածքում կհիմնվի այգի եւ խաղահրապարակ, որի մուտքն ազատ կլինի բոլորի համար»,- բնշեց Օֆելյա Մինասյանը:
Կառույցն համալրված կլինի այլընտրանքային ջեռուցման եւ էլեկտրասնուցման համակարգերով: Շահագործումից հետո կենտրոնն իր դռները կբացի 5-35 տարեկան հաշմանդամություն ունեցող ավելի քան 100 անձանց համար: Կենտրոնի մասնագետների կողմից բազմաբնույթ թերապիաներ իրականացնելուց բացի, երիտասարդների համար կկազմակերպվեն արհեստագործական դասընթացներ:

В Гюмри возобновится строительство Центра патронажа инвалидов
В гюмрийском районе Ани возобновится строительство международного Центра патронажа инвалидов. Строительные работы по подготовке предоставленной территории площадью 30 тыс. кв.м производились в августе 2012г. Соседняя 15-я улица по решению совета старейшин Гюмри от 12 марта переименована в ул. Форарлберг – в знак признания большого вклада австрийского города Форарлберг в восстановление Гюмри. Организацию работ проводит армянская общественно-благотворительная организация «Каритас», с помощью которой осуществляются проекты «Дневной центр «Арегак» для детей-инвалидов», «Миграция и прогресс», «Талантливым студентам – равные возможности», «Теплая зима», «Домашний уход», «Арамазд».
Как сообщила Арменпресс ответственная за связь с общественностью «Армянской Каритас» Офелия Минасян, до августа намечено завершить строительство фундамента и нижнего этажа. «Учитывая, что здание – сборная конструкция, потребуется три недели,чтобы привести его в цельный вид. Конструкции доставляются из Австрии. Центр реабилитации по своим условиям и экологическим критериям станет уникальным не только в Армении, но и во всем регионе. На примыкающей территории будет разбит сад с игровой площадкой, вход будет свободным для всех», - отметила она.
Реабилитационный центр будет снабжен альтернативной системой энерго- и электроснабжения. Он откроет двери для более 100 лиц с инвалидностью в возрасте 5-35 лет. Кроме разнопрофильных терапевтических услуг, центр организует ремесленные курсы для молодежи.