Հունաստանի ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ Է կիրառել ցուցարարներին ցրելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի ոստիկանության հատուկ նշանակության ջոկատը մարտի 10-ի երեկոյան երկու անգամ արցունքաբեր գազ Է կիրառել՝ խորհրդարանի շենքի առեւջի հրապարակում հավաքված ցուցարարներին ցրելու համար, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Աթենքի նորությունների գործակալությանը:
Հարյուրավոր մարդիկ Էին դուրս եկել «զայրացած քաղաքացիների»՝ երկար ժամանակ ի վեր առաջին ակցիային, որն իր գործողությունները համակարգում Է Համացանցի միջոցով եւ հանդես Է գալիս Եվրամիության եւ ԱՄՀ-ի վարկերի դիմաց ծախսերի կրճատման քաղաքականության դեմ: «Աղքատություն, գործազրկություն, ինքնասպանություններ - բավակա՛ն Է». այս կարգախոսի ներքո Է անցել ցույցը, որի պատճառով փակվել Է խորհրդարանի շենքին հարող պողոտայի երթեւեկությունը:
Հունաստանի կառավարությունն այս օրերին միջազգային վարկատուների «եռյակի (ԵՄ, ԵԿԲ եւ ԱՄՀ) հետ բանակցություններ Է վարում պետական հատվածում աշխատատեղերի թվի կրճատման եւ խնայողության այլ միջոցառումների շուրջը: Հունաստանը «գոտիների ձգման» քաղաքականություն Է վարում 2010 թվականից: Դրա դիմաց վարկատուները երկրին տրամադրել են շուրջ 240 միլիարդ եվրոյի վարկեր եւ օգնել դուրս գրելու մոտավորապես 100 միլիկարդ եվրոյի պարտքեր:

Греческая полиция разогнала демонстрантов с помощью слезоточивого газа
Греческий полицейский спецназ дважды применял слезоточивый газ ввоскресенье вечером, чтобы разогнать демонстрантов наплощади перед зданием парламента,сообщаетАрменпресссо ссылкой наРИА Новости.
Сотни людей вышли напервую задолгое время акцию движения "рассерженных граждан", которое координирует свои действия черезинтернет ивыступает против политики сокращения расходов вобмен накредиты ЕС иМВФ. "Бедность, безработица, самоубийства— хватит!"— подтаким лозунгом проходила демонстрация, из-за которой было перекрыто движение наприлегающем кзданию парламента проспекте.
Греческое правительство ведет вэти дни переговоры с "тройкой" международных кредиторов (ЕС, ЕЦБ иМВФ) осокращении числа рабочих мест вгоссекторе идругих мерах экономии. Греция проводит политику "затягивания поясов" с2010 года. Взамен кредиторы выделили стране около240 миллиардов евро кредитов ипомогли списать долги примерно на100 миллиардов евро.