Սյունիքի Սեւաքար գյուղ կայցելեն նախարարության ներկայացուցիչներ որոշելու փլուզված եկեղեցու ճակատագիրը
ԿԱՊԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կապանի տարածաշրջանի Սեւաքար գյուղի Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցու հետագա ճակատագիրը որոշելու համար առաջիկա օրերին Սեւաքար կժամանեն Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահը, Մշակույթի նախարարության ներկայացուցիչները:
Եկեղեցինն մարտի 9-ին ժամը 14.30-ի սահմաններում փլուզվել է: Այս մասին գյուղապետից ստանալով ահազանգ` դեպքի վայր է մեկնել արտակարգ իրավիճակների Սյունիքի մարզային փրկարարական վարչության օպերատիվ խումբը: Փլուզվել է եկեղեցու 1/3 մասը` տանիքը` 270 քմ, հարավային եւ արեւելյան պատերը` 330 քմ: Փլուզման հետեւանքով վնասվել է Պ.Սահակյանին պատկանող տան դարպասը եւ 6 գծամետր երկարության ցանկապատը: Փրկարարները կատարվել են տարածքի սահմանազատման աշխատանքներ:
«Արդեն 30 տարի է` եկեղեցին վթարային վիճակում է: Շատ ենք փորձել գտնել հովանավորներ եւ նորոգել գյուղի միակ սրբատեղին, սակայն չի հաջողվել: Եկեղեցում բնակիչները նշում էին եկեղեցական տոները, իսկ հարսանիքների ժամանակ նորապսակները պարտադիր այցելում էին եկեղեցի»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Սեւաքարի գյուղապետ Արշավիր Հակոբյանը: Ըստ գյուղապետի` եկեղեցին այլեւս հնարավոր չէ վերականգնել: Այն հատկապես տուժել էր անցած տարվա օգոստոսի 11-ին տեղի ունեցած երկրաշարժից, որի հետեւանքով մեծացել էին եկեղեցու պատերի ճաքերը: Իսկ վերջին մեկ ամսում ամեն րոպե սպասվում էր եկեղեցու փլուզվելը:
Սեւաքարի Սուրբ Հռիփսիմե եռանավ եկեղեցին 1901թ.-ի կառույց է, ուներ 18 մ երկարություն, 15 մ լայնություն եւ 10 մ բարձրություն:

Село Севакар (Сюник, Армения) посетят представители министерства – для решения дальнейшей судьбы церкви
Для решения дальнейшей судьбы ц. св.Рипсиме в селе Севакар Капанского района Армении в ближайшие дни на место прибудут местоблюститель Сюникской епархии, представители Министерства культуры.
9 марта в 14.00 часов церковь обрушилась. Получив сигнал от сельского старосты, на место выехала оперативная группа спасателей Сюникского областного управления МЧС. Обрушилась 1/3 часть церкви: крыша – 270кв.м, восточная и южная стены – 330 кв.м. В результате обрушения повреждены ворота дома, принадлежащего П.Саакяну, и ограда – длиной 6 м. Спасатели немедленно изолировали опасную территорию.
«Уже 30 лет церковь находится в аварийном состоянии. Много раз мы пытались найти спонсоров и отремонтировать единственное святое место села, однако это нам не удавалось. Церковь продолжала действовать: народ отмечал тут церковные праздники, молодожены венчались», - в беседе с Арменпресс сказал глава сельской администрации Аршавир Акопян. По его словам, ремонт церкви уже невозможен. Особенно сильно храм пострадал во время прошлогоднего землетрясения – 11 августа, заметно расширились трещины в стенах. А в последний месяц каждый день проходил под угрозой обрушения.
Трехнефная базиликальная церковь св. Рипсиме была построена в 1901г. Длина – 18м, ширина – 15м, высота – 10м.