Քննարկվել են Մասիս, Աշտարակ եւ Էջմիածին քաղաքների ջրամատակարարման ծրագրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանի ղեկավարությամբ Արարատի մարզի Մասիսի քաղաքապետարանում կայացած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են Մասիս, Աշտարակ եւ Էջմիածին քաղաքների ջրամատակարարման ծրագրերը: Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, խորհրդակցությանը մասնակցել են նաեւ Արարատի, Արմավիրի, Արագածոտնի մարզպետները, ՏԿՆ ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահը, Աշտարակի, Մասիսի քաղաքապետները, Էջմիածնի փոխքաղաքապետը եւ պատասխանատու այլ անձինք:
«Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Պատրիկ Լորենը ներկայացրել է Համաշխարհային բանկի ֆինանսական աջակցությամբ իրականացվող «Համայնքային ջրամատակարարման ծրագրի» շրջանակում 2013թ. նախատեսվող աշխատանքները: Նշվել է, որ Մասիս, Աշտարակ, Էջմիածին քաղաքներում եւ հարակից 11 գյուղական համայնքներում ընդհանուր առմամբ նախատեսվում են շուրջ 8,5 մլն դոլարի շինարարական աշխատանքներ: Մասնավորապես, ծրագրի շրջանակում Մասիսի տարածաշրջանում կվերակառուցվի երեք արտեզյան հոր, կվերանորոգվեն Մասիսի եւ Աշտարակի պոմպակայանները, կկառուցվի եւ կվերականգնվի ընդհանուր առմամբ շուրջ 140 կմ ջրագիծ, Էջմիածնի հարակից երեք համայնքներում կվերակառուցվեն մայր ջրատարի առանձին հատվածներ:
Փոխվարչապետը հույս է հայտնել, որ ծրագրի իրականացման արդյունքում նշված համայնքներում էապես կբարելավվի ջրամատակարարման որակը, ինչն առաջնային խնդիր է բնակիչների համար: Նա տարածքային եւ տեղական մարմինների ղեկավարներին հորդորել է ծրագրի իրականացման ընթացքում անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել «Հայջրմուղկոյուղի» ընկերությանը: Արմեն Գեւորգյանը նաեւ «Հայջրմուղկոյուղի» ընկերության պատասխանատուների ուշադրությունն է հրավիրել ջրի որակի վերաբերյալ բնակչությունից ստացվող անհանգստություններին:
«Մասիս» ջրօգտագործողների ընկերությունում փոխվարչապետը հանդիպել է Արարատի մարզի ՋՕԸ-երի ղեկավարների հետ: Օրակարգում ոռոգման նոր շրջանի մեկնարկի հետ կապված հարցերն էին: Հաշվի առնելով, որ մարզում ոռոգման շրջանն ավելի վաղ է սկսվում` փոխվարչապետը կարեւորել է գյուղացիական տնտեսություններին ժամանակին եւ անհրաժեշտ ջրաքանակով ապահովելու խնդիրը: Նա պատասխանատուներին հորդորել է ավարտին հասցնել նախապատրաստական բոլոր աշխատանքները: Փոխվարչապետն անդրադարձել է նաեւ ՋՕԸ-երի կառավարման խորհուրդների աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանը` կարեւորելով հանրության հետ մատչելի եւ թափանցիկ գործելաոճը, ընթացքում ծագող խնդիրների քննարկումը:
Արմեն Գեւորգյանը նաեւ դժգոհություն է հայտնել 2012թ. «Մասիս» ՋՕԸ-ի արձանագրած արդյունքներից` առաջարկելով վերլուծել պատճառներն ու ներկայացնել միջոցառումների ծրագիր` 2013թ-ին իրավիճակը շտկելու համար:
Աշխատանքային այցի ավարտին փոխվարչապետը կանգ է առել մարզի Այնթապ համայնքում, ծանոթացել կառուցվող մանկապարտեզի նոր շենքի ավարտական աշխատանքներին: Ներկայումս իրականացվում են բարեկարգման աշխատանքները եւ, ըստ պատասխանատուների, մինչեւ այս ամսվա վերջ շենքը պատրաստ կլինի շահագործման: Մանկապարտեզի նոր շենքի կառուցման նպատակով 98 մլն դրամ է հատկացվել մարզի առաջնահերթ խնդիրների լուծման առաջին եւ երկրորդ ծրագրերով, 120 մլն դրամ` Հայաստանի սոցներդրումների հիմնադրամի, եւս 90 մլն դրամ` «ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերության կողմից, ծրագրին համաֆինանսավորման միջոցով մասնակցում է նաեւ համայնքը:

Обсуждены программы водоснабжения городов Масис, Аштарак и Эчмиадзин
В ходе совещания, проведенного сегодня под председательством вице-премьер-министра Армении, министра территориального управления Армена Геворкяна в мэрии Масиса Араратской области, были обсуждены программы водоснабжения городов Масис, Аштарак и Эчмиадзин. В совещании приняли участие губернаторы Арарата, Армавира, Арагацотна, председатель Государственного комитета водного хозяйства министерства TУ Армении, мэры Аштарака, Масиса, вице-мэр Эчмиадзина, другие ответственные лица.
Как сообщили Арменпресс в Отделе по связям с общественностью министерства территориального управления Армении, генеральный директор ЗАО "Армводоканал" Патрик Лорен представил работы, намеченные на 2013г. в рамках реализуемой при финансовом содействии Всемирного банка "Программы водоснабжения общин".
Было отмечено, что в Масисе, Аштараке, Эчмиадзине и 11близлежащих сельских общинах намечаются строительные работы, стоимостью около 8,5 млн. долларов. В частности, в рамках программы, в регионе Масиса будут реконструированы три артезианские скважины, отремонтированы насосные станции Масиса и Аштарака, проложены и восстановлены трубопроводы, протяженностью около 140 км., в трех близлежащих к Эчмиадзину общинах будут восстановлены отдельные участки центрального водопровода.
Вице-премьер-министр выразил надежду, что реализация программы позволит значительно улучшить качество водоснабжения, что является приоритетной задачей для жителей.
Он призвал руководителей региональных и местных органов оказать содействие ЗАО "Армводоканал" в процессе реализации программы. А. Геворкян также заострил внимание ответственных лиц ЗАО "Армводоканал" на том, что население обеспокоено качеством воды.
В ОПВ "Масис" вице-премьер-министр встретился с руководителями ОПВ Араратского марза. На повестке дня были вопросы, связанные со стартом нового ирригационного сезона. С учетом того, что ирригационный сезон в регионе начинается раньше, вице-премьер-министр подчеркнул важность своевременного обеспечения фермерских хозяйств надлежащим количеством воды. Он призвал ответственных лиц завершить все подготовительные работы.
Вице-премьер-министр коснулся также вопроса повышения эффективности работы управленческих советов ОПВ, отметив важность доступности и прозрачности их действий для общественности, обсуждения возникающих по ходу проблем.
A. Геворкян, выразив недовольство результатами, зарегистрированными ОПВ "Масис" в 2012г., предложил проанализировать причины и представить план действий на 2013 г. по исправлению ситуации.
Рабочий визит вице-премьер-министра завершился остановкой в общине Айнтап и ознакомлением с завершающим этапом строительства нового здания детского сада. В настоящее время проводятся работы по благоустройству, согласно информации ответственных лиц, до конца месяца здание будет сдано в эксплуатацию.
На строительство нового здания детского сада было выделено 98 млн. драмов по программе разрешения приоритетных задач области, 120 млн. драмов – Фондом социальных инвестиций Армении, 90 млн. драмов -компанией "ГеоПроМайнинг", в софнансировании программы участвует и сама община.