Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտում նախորդ տարի 11,3 տոկոս աճ է արձանագրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը մոտ ապագայում կարող է հատել 1 միլիոնի սահմանը: Ինչպես«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը, անցած տարի Հայաստանը զբոսաշրջության ոլորտում աճ է գրանցել: 2012 թվականի հունվարից դեկտեմբեր Հայաստան է այցելել 843 հազար 330 զբոսաշրջիկ, ինչը 11,3 տոկոսով գերազանցում է 2011 թվականի ցուցանիշին: «Եթե պահպանվեն այս տեմպերը, ապա մոտակա տարիներին մեր երկիր այցելող զբոսաշրջիկների թիվը կհասնի 1 միլիոնի»,-ընդգծեց նա:
Ապրեսյանի խոսքով`անցած զբոսաշրջային տարին հաջող էր ոչ միայն զբոսաշրջիկների քանակի աճով, այլ նաեւ ենթակառուցվածքների զարգացման, հյուրանոցային տնտեսությունների շինարարության առումով: «Անցած տարի թե Երեւանում, թե մարզերում, մի քանի նոր հյուրանոցներ են կառուցվել եւ շահագործման հանձնվել, ինչը եւս շատ կարեւոր պայման է զբոսաշրջության զարգացման համար»,-ասաց նա՝ տեղեկացնելով նաեւ, որ մի քանի հյուրանոցների շինարարական աշխատանքներ դեռ շարոնակվում են եւ այս տարվա մեջ դրանք էլ կհանձնվեն շահագործման:
Լուրջ ձեռքբերումներ են գրանցվել նաեւ միջազգային համագործակցության ոլորտում: Անցած տարի Հայաստանում՝ ՄԱԿ-ի զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության հետ համատեղ, կազմակերպվել է միջազգային մակարդակի բարձրակարգ միջոցառում, որին մասնակցել են վերոհիշյալ զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության մեջ ընդգրկված երկրների զբոսաշրջության լիազոր մարմիններ, բազմաթիվ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, զբոսաշրջային արդյունաբերության ներկայացուցիչներ, միջազգային փորձագետներ: «Ի տարբերություն այլ նմանատիպ միջոցառումների, այս մեկի ժամանակ ընդունվեց հռչակագիր, որի արդյունքում Հայաստանի զբոսաշրջության մասնավոր հատվածի մի շարք ներկայացուցիչներ միացան զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության էթիկայի կանոնագրքին»,- ասաց Ապրեսյանը՝ սա շատ կարեւոր ձեռքբերում համարելով:
Ոլորտի պատասխանատուն կարեւորեց նաեւ ԱՊՀ զբոսաշրջության հարցերով հանձնաժողովի նիստին՝ Հայաստանի պատվիրակության մասնակցությունը, որտեղ քննարկվել են զբոսաշրջության զարգացման մի շարք ծրագրեր, ընդունվել են համապատասխան որոշումներ: «Տեղի են ունեցել նաեւ մի շարք փառատոններ, որոնցից են գինու փառատոնը, ավանդական եւ տոնական ուտեստների փառատոնը, ինչպես նաեւ մշակութային մի քանի փառատոններ, որոնք լայնորեն լուսաբանվեցին թե տեղական, թե միջազգային լրատվամիջոցների կողմից»,- ասաց Ապրեսյանը: Այն շատ կարեւոր նշանակություն ունեցավ միջազգային ասպարեզում Հայաստանի գովազդի, ինչպես նաեւ Հայաստանի տարածքների տնտեսական համաչափ զարգացման գործընթացի համար, քանի որ գրեթե բոլոր այդ միջոցառումները կազմակերպվել են հանրապետության տարբեր մարզերում եւ համայնքներում:
Զբոսաշրջության վարչության պետը հավաստիացրեց, որ այս բոլոր միջոցառումները կշարունակվեն, եւ ամեն ինչ կարվի Հայաստանում զբոսաշրջությունն ավելի զարգացնելու եւ ոլորտում լուրջ հաջողություններ գրանցելու համար:
Հայաստանի Հանրապետությունում զբոսաշրջությունն իր զարգացման տեմպերով եւ արդյունքներով երկրի առավել դինամիկ զարգացող ճյուղերից է: Զբոսաշրջության ոլորտի պետական քաղաքականության նպատակները սահմանված են Զբոսաշրջության եւ զբոսաշրջային գործունեության մասին ՀՀ օրենքով եւ 2006թ փետրվարի 13-ին ՀՀ կառավարության հավանությանն արժանացած Զբոսաշրջության զարգացման հայեցակարգով:

Показатель роста туризма в Армении в 2012 году увеличился на 11,3 %
В ближайщие пару лет ожидается, что число туристов, посещающих Армению, превысит 1 миллион. Как сказал в беседе сАрменпресс
начальник Управления туризма министерства экономики Армении Мехак Апресян, с января по декабрь 2012 году Армению посетили 843330 туристов, что на 11,3 % превышает показатель 2011 года.
«Если эти темпы сохранятся, то в ближайшие годы число туристов в Армении перевалит за 1 миллион», - подчеркнул Апресян.
По его словам, предыдущий год был благоприятным для этой сферы не только с точки зрения увеличения туристических потоков, но и в плане развития инфраструктур, строительства гостиничных хозяйств. «В прошлом году как в Ереване, так и в областях, были построены и введены в эксплуатацию несколько новых гостиниц, что, конечно, немаловажно для развития туризма», - сказал Апресян, добавив, что еще ряд гостиниц находится на стадии строительства, которое будет завершено к концу текущего года.
Можно констатировать серьезные достижения и в сфере международного сотрудничества. В прошлом году в Армении совместно со Всемирной организацией туризма ООН были организовано мероприятие международного уровня с участием полномочных представителей стран- членов этой организации, многочисленных высокопоставленных должностных лиц и представителей сферы туризма, экспертов. «В ходе мероприятия была принята декларация, в рамках которой ряд представителей частного сектора туризма Армении присоединились к Кодексу этики Всемирной организации туризма», - сказал начальник Управления.
Мехак Апресян подчеркнул также важность участия Армении в заседании комиссии СНГ по туризму, в ходе которого обсуждался ряд программ по развитию туризма, были приняты соответствующие решения.
«С целью стимулирования туризма в Армении, мы организовали фестивали вина, фестиваль-дегустацию национальных блюд и другие культурные фестивали, которые широко освещались как в местных, так и зарубежных СМИ.
По словам начальника Управления, все это дает прекрасную возможность представить Армению как страну привлекательную для туристов, не менее важно и с точки зрения гармоничного территориально-экономического развития Армении, ведь почти все эти мероприятия проводились в разных областях и общинах.
Сфера туризма – наиболее динамично развивающаяся в Армении. Цели государственной политики в этой сфере нашли отражение в законе о туризме и туристической деятельности и в концепции развития туризма, одобренной правительством Армении 13 февраля 2006 года.