Իոսիֆ Կոբզոնը երաժշտական գործիքներ նվիրեց Գյումրու երաժշտական դպրոցին
ԳՅՈՒՄՐԻ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրի է այցելել Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ Իոսիֆ Կոբզոնը` Գյումրու թիվ 4 երաժշտական դպրոցի փողային նվագախմբին երաժշտական գործիքներ նվիրելու նպատակով: Գործիքները գնվել են 2012 թվականի նոյեմբերի 22-ին «Սոզվեզդիա» միջազգային բարեգործական հիմնադրամի եւ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ՝ Արամ Խաչատրյանի անվան համերգային դահլիճում Իոսիֆ Կոբզոնի 75-ամյակին կազմակերպված «Ես սիրում եմ քեզ, կյա՛նք» խորագիրը կրող հոբելյանական մենահամերգից գոյացած գումարով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` անվանի երգչին քաղաքի մուտքի մոտ դիմավորեցին քաղաքային իշխանությունների, Գյումրիում տեղակայված ՌԴ հյուպատոսարանի ներկայացուցիչները: Գյումրու քաղաքապետարանում քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ Կոբզոնը նշեց, որ սա իր առաջին այցը չէ Գյումրի. Սպիտակի երկրաշարժից հետո նա մի քանի անգամ եկել է քաղաք, բայց ամեն անգամ այցելում է առանձնակի ջերմությամբ: Գյումրու քաղաքապետը իր եւ գյումրեցիների անունից կրկին շնորհակալություն հայտնեց նրան եւ հանձնեց Գյումրու խորհրդանիշը՝ հայտնի «կլկլան»-ը եւ հրավիրեց մասնակցել Գյումրիում հունիսին մեկնարկող «Գյումրին՝ ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» միջոցառումներին:
Քաղաքապետարան այցից հետո ժողովրդական արտիստն ընկերների ու «Սոզվեզդիա» հիմնադրամի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ եղավ Գյումրու «Պատվո բլուր» հուշահամալիրում, ծաղկեպսակ դրեց 1853-56 եւ 1877-78 թվականներին ռուս-թուրքական պատերազմներում զոհված ռուսական բանակի սպաների եւ զինվորների հիշատակը հավերժացնող կոթողին: Երգիչը մոմ վառեց նաեւ ռուսական եկեղեցում, Սպիտակի ծաղկեպսակ դրեց երկրաշարժի անմեղ զոհերի հուշակոթողին: Ավելի ուշ Գյումրու «Հոկտեմբեր» կինոթատրոնում հանդիսավորությամբ գյումրեցիներին փոխանցվեցին երաժշտական գործիքները:
Սամվել Բալասանյանը Իոսիֆ Կոբզոնին հանձնեց Գյումրու քաղաքապետի հուշամեդալ: Շնորհակալական խոսքեր հնչեցին նաեւ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել եպիսկոպոս Աջապահյանի, Շիրակի փոխմարզպետ Սերյան Պետրոսյանի, Գյումրիում գործող ռուսական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների եւ թիվ 4 երաժշտական դպրոցի տնօրենի կողմից:
Սիրված երգիչը Հայաստանի եւ հայերի նկատմամբ տածած սիրո մասին խոսելուց հետո գյումրեցիների համար չորս երգ կատարեց: Նրան միացավ նաեւ Գյումրու փողային նվագախումը:

Иосиф Кобзон подарил Гюмрийской музыкальной школе инструменты
Народный артист России Иосиф Кобзон посетил Гюмри с целью подарить инструменты духовому оркестру музыкальной школы №4. Инструменты были приобретены 22 ноября 2012г. при содействии международного благотворительного фонда «Созвездия» - из средств от юбилейного концерта певца «Я люблю тебя, жизнь», состоявшегося по случаю 75-летия Кобзона в концертном зале Арама Хачатуряна в Ереване.
Как передает Арменпресс, у въезда в город певца встречали представители городских властей и консульства РФ в Гюмри. Во время встречи в мэрии Гюмри с мэром Самвелом Баласаняном Кобзон отметил, что это не первый его визит в Гюмри: после спитакского землетрясения он несколько раз посещал город, и все равно каждый раз он приезжает сюда с особым чувством. Мэр от имени жителей Гюмри и от своего лично поблагодарил Кобзона и вручил ему символический знак города – известный храм «կլկլան» («малиновый звон») и пригласил его принять участие в мероприятиях «Гюмри – культурная столица СНГ», намеченных на июнь.
После мэрии артист в сопровождении друзей и представителей фонда «Созвездия» посетил мемориал Холм чести, возложив венок к памятнику русских солдат и офицеров, павших в русско-турецких войнах 1853-56 и 1877-78годов. Он также зажег свечку в русской церкви, возложил венок в память жертв страшного землетрясения. Позже в зале гюмрийского кинотеатра «Октябрь» состоялось торжественное вручение музыкальных инструментов.
Самвел Баласанян наградил Иосифа Кобзона памятной медалью мэра Гюмри. Прозвучали слова благодарности и от предстоятеля Ширакской епархии епископа Микаела Ачапахьяна, вице-губернатора Ширака Сейрана Петросяна, представителей русских общественных организаций Гюмри и директора музыкальной школы №4.
Еще раз сказав о своей любви к армянам и Армении, любимый певец исполнил для гюмрийцев четыре песни. К нему присоединился и духовой оркестр Гюмри.