Գյումրիի քաղաքապետը վստահ է՝ Գյումրին ավելի լավ կներկայանա որպես ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք, քան Գաբալա եւ Մոգիլյով քաղաքները
ԳՅՈՒՄՐԻ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիի քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի՝ Գյումրին 2013 թվականին ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք կոչելու որոշումը մեծ պատիվ, բայց նաեւ պատասխանատվություն է համարում: Այս մասին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց քաղաքապետը:
Ըստ Բալասանյանի՝ քաղաքային իշխանությունները, մինչ «Գյումրին 2013 թվականի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» միջոցառումների ծրագրի հաստատումը, պետք է աշխատեն գյումրեցիների, հասարակական կազմակերպությունների եւ ավագանու հետ՝ քաղաքի համար ամենակարեւոր խնդիրները բացահայտելու եւ դրանց լուծումը որպես ծրագրային առաջարկ ներկայացնելու համար:Դա մեծ հնարավորություն կտա որպես մշակութային քաղաք ձեւավորվելու եւ հետատագայում նաեւ զարգանալու համար: Պետք է փորձենք հասկանալ, թե որն է ամենակարեւորը: Ես ներկայացրել եմ Գյումրու կենտրոնական զբոսայգում գտնվող հին թատրոնի կառույցի վերականգնման ծրագիրը, որտեղ առաջին անգամ բեմադրվել է Ա. Տիգրանյանի «Անուշ» օպերան»,-ասել է քաղաքապետը:
Քաղաքապետը վստահ է, որ «Գյումրին` 2013 թվականի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» ծրագիրը նաեւ ներդրումներ կբերի քաղաքին: «Միջոցառումներն իրականացվելու են հիմնականում ԱՊՀ մասնակից երկների հումանիտար համագործակցության միջազգային հիմնադրամի ֆինանսական հատկացումներով, կլինեն հատկացումներ նաեւ պետական եւ համայնքային բյուջեներից, բայց դեռ վաղ է խոսել պահանջվող գումարի մասին:
«Ծրագրված է շուրջ հիսուն միջոցառում: Պետք է հստակեցնենք` յուրաքանչյուր միջոցառման համար ինչքան գումար է անհրաժեշտ, արդյոք ունենք հյուրանոցներ, սպասարկման օբյեկտներ: Մենք պետք է կարողանանք մինչեւ մարտի 1-ն արդեն ներկայացնել ամբողջական ծրագիրը»,-նշեց քաղաքապետը:«Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին` արդյոք Գյումրին կկարողանա ավելի լավ ներկայանալ, քան Գաբալա եւ Մոգիլյով քաղաքները, քաղաքապետը վստահեցրեց, որ Գյումրին այս դեպքում ավելի շահեկան դիրքերում է:
«Մենք երեք հազար տարվա պատմություն ունեցող քաղաք ենք՝ արհեստի ու արվեստի, մեծերի քաղաք: Ունենք պատմություն, «Կումայրի» արգելոց թանգարան: Մնում է միայն կարողանալ այդ ամենը ճիշտ ներկայացնել»,-ավելացրեց Սամվել Բալասանյանը:

Самвел Баласанян уверен, что Гюмри в качестве культурной столицы СНГ будет представлен лучше, чем Габала и Могилев
Мэр города Гюмри Самвел Баласанян считает решение Совета глав государств СНГ о признании Гюмри культурной столицей СНГ 2013 г. большой честью, но и большой ответственностью. Об этом в беседе с Арменпресссказал сам мэр.
По словам Баласаняна, городские власти до утверждения утверждения программы мероприятий в рамках проекта «Гюмри - культурная столица СНГ 2013 г.» должны работать с жителями города, общественными организациями и советом старейшим, чтобы найти самые важные проблемы для города и представить их решения в качестве программного предложения.
«Это даст возможность формирования в качестве культурного города и дальнейшего развития. Мы должны пытаться найти самое важное. Я представил программу ремонта постройки старого театра в центральном парке Гюмри, где впервые была поставлена опера Армена Тиграняна «Аную», - сказал мэр Гюмри.
Он уверен, что программа Гюмри - культурная столица СНГ 2013 г.» принесет городу также инвестиции.
«Мероприятия в основном будут проведены на средства МФГС СНГ, будут также финансирования из городского и государственного бюджета, однако еще рано говорить о необходимой сумме.
Планируется проведение около 50 мероприятий. Необходимо уточнить, сколько денег нужно для проведения каждого из них, есть ли гостиницы и объекты обслуживания. Мы должны до 1 марта уже представить полную программу», - отметил мэр.
На вопрос корр. Арменпресс, сможет ли Гюмри представиться лучше чем Габала (Азербайджан) и Могилев (Украина), которые тоже являются культурными столицами СНГ 2013 г., мэр заверил, что Гюмри в любом случае находится в выигрышной позиции.
«Наш город имеет 3000-летнюю историю. Это город искусства и великих людей. У нас есть история, музей-заповедник «Кумайри». Остается только суметь все это правильно представить», - добавил Самвел Баласанян.