ԱՊՀ երկրների հումանիտար գործակցության հիմնադրամը կֆինանսավորի «Գյումրին` 2013-ի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» ծրագիրը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճանաչողական այցով հունվարի 23-ին Գյումրիում էր ԱՊՀ անդամ երկների հումանիտար համագործակցության միջազգային հիմնադրամի պատվիրակությունը՝ հիմնադրամի համանախագահ, ՌԴ նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության գծով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին ԱՊՀ երկրների մշակութային, մարզական, կրթական եւ գիտական ոլորտների հայտնի գործիչներ: Պատվիրակությանն ուղեկցում էր ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Պատվիրակության այցի նպատակն էր ավելի մոտիկից ծանոթանալ Գյումրու ներուժին եւ այն ծրագրերին, որոնք հնարավոր է իրականացնել «Գյումրին` 2013 թվականի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» ծրագրի շրջանակներում: Պատվիրակությանը Գյումրիի օդանավակայանում դիմավորեցին քաղաքային եւ մարզային իշխանությունների ներկայացուցիչները, որից հետո հյուրերը եղան «Պատվո բլուր» հուշահամալիրում, ծաղկեպսակ դրեցին 1853-56 եւ 1877-78 թվականներին ռուս-թուրքական պատերազմներում զոհված ռուսական բանակի սպաների եւ զինվորների հիշատակը հավերժացնող կոթողին:
Այնուհետեւ Գյումրու քաղաքապետարանում տեղի ունեցավ կարճ խորհրդակցություն: Խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը ողջունեց հյուրերին՝ նշելով, որ քաղաքային եւ մարզային իշխանությունները կանեն հնարավոր բոլոր քայլերը Գյումրին ըստ պատշաճի ներկայացնելու համար: Միխայիլ Շվիդկոյն առաջարկեց մշակութային միջոցառումներից բացի` քաղաքային իշխանությունների կողմից ներկայացնել այնպիսի առաջարկներ, որոնք մնայուն կլինեն եւ օգուտ կտան գյումրեցիներին: Միջոցառումները կֆինանսավորվեն ԱՊՀ մասնակից երկների հումանիտար համագործակցության միջազգային հիմնադրամի կողմից: «Գյումրին` 2013 թվականի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» ծրագրի շրջանակներում անցկացվելիք միջոցառումների ցանկն ամբողջությամբ պատրաստ կլինի մինչեւ մարտի 1-ը, իսկ բուն միջոցառումների մեկնարկը նախատեսված է հունիսի սկզբին»:
ԱՊՀ անդամ երկների հումանիտար համագործակցության միջազգային հիմնադրամը կապահովի մի շարք ծրագրերի իրականացում՝ թատերական, երաժշտական, կրթական, գիտական, ինչպես նաեւ մարզական եւ այլն, իսկ քաղաքն իր կողմից պետք է հոգ տանի մշակութային ենթակառուցվածքների զարգացման համար: Ես ենթադրում եմ, որ ուժերի նմանատիպ միաձուլումը կօգնի մշակութային մթնոլորտի զարգացմանը: Գյումրին պատմական քաղաք է` ողբերգական ճակատագրով, բայց նաեւ` զարգացող: Այսօր կա հնարավորություն առկա շատ խնդիրները լուծել համագործակցությամբ»-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց պատվիրակության ղեկավարը:
Այցի շրջանակներում հյուրեը եղան նաեւ Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայում եւ Ժողովրդական ճարտարապետության եւ քաղաքային կենցաղի թանգարանում:Գյումրին 2013 թվականի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք հռչակելու որոշումն ընդունվել է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի կողմից: Գյումրիի հետ մեկտեղ 2013 թվականին ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքներ ճանաչվել են նաեւ Բելառուսի Մագիլյով եւ Ադրբեջանի Գաբալա քաղաքները:

МФГС СНГ готов финансировать ряд программ по развитию Гюмри
23 января с ознакомительным визитом город Гюмри посетила делегация Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества (МФГС) СНГ во главе с сопредседателем фонда, специальный представитель президента Российской Федерации по международному культурному сотрудничеству Михаилом Швыдким.
Как сообщает Арменпресс, в составе делегации были известные деятели культуры, спорта, образования и науки стран СНГ. Делегацию сопровождала министр культуры Армении Асмик Погосян.
Цель визита делегации – ознакомиться с потенциалом Гюмри и тему программами, которые возможно реализовать в рамках проекта «Гюмри – культурная столица СНГ 2013 г.».
Делегацию в аэропорту Гюмри встретили представители городских и областных властей, после чего гости посетили комплекс «Холм почета», возложили венок к памятнику российским офицерам и солдатам, погибшим в русско-турецких войнах 1853-56 и 1877-78 гг.
Далее в мэрии Гюмри состоялось краткое совещание, в ходе которого мэр Гюмри Самвел Баласанян поприветствовал гостей, отметив, что городские и областные власти сделают все возможное, чтобы представить Гюмри должным образом.
Михаил Швыдкой предложил городским властям кроме культурных мероприятий представить такие предложения, которые будут полезны жителям города и будут непреходящими.
Мероприятия будут финансироваться со стороны Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран-участниц СНГ.
Список мероприятий в рамках программы «Гюмри – культурная столица СНГ 2013 г.» полностью будет готов до 1 марта, а старт самих мероприятий запланирован с начала июня.
МФГС СНГ обеспечит реализацию ряда программ – театральных, музыкальных, образовательных, научных, а также спортивных и др., а город со своей стороны должен обеспечить развитие культурных инфраструктур.
«Я полагаю, что подобное соединение сил поможет развитию культурной атмосферы. Гюмри – исторический город с трагической судьбой, но также и развивающийся. Сегодня есть возможность решить множество наличествующих проблем с помощью сотрудничества», - сказал руководитель делегации в ходе встречи с журналистами.
В рамках визита гости побывали также в находящейся в Гюмри военной базе номер 102 и Музее народной архитектуры и городского быта.
Решение о признании Гюмри культурной столицей СНГ 2013 г. было принято Советом руководителей стран СНГ. Вместе с Гюмри культурными с столицами СНГ 2013 г. были признаны города Могилев (Беларусь) и Габала (Азербайджан).