ՖԻԴԵ-ն ուրախ կլինի Անանդ-Արոնյան մրցամարտն անցկացնել Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեւոն Արոնյանն աշխարհի չեմպիոն դառնալու գերազանց հնարավորություն ունի: Հունվարի 19-ին Ծաղկաձորում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ՖԻԴԵ-ի առաջին փոխնախագահ Գեորգիոս Մակրոպոլուսը` պատասխանելով«Արմենպրես»-ի այն հարցին, թե որքանով է հավանական հոկտեմբերին Վիշվանաթան Անանդի եւ հավակնորդի միջեւ կայանալիք մրցախաղն անցկացնել Երեւանում այն պարագայում, եթե աշխարհի չեմպիոն հետ խաղալու իրավունք նվաճի Լեւոն Արոնյանը: «Արոնյանն ապացուցել է, որ հիանալի մարտիկ է եւ կարող է ցանկացած մրցակցի հաղթել: Եթե նա հաղթի, ապա ՖԻԴԵ-ն ուրախ կլինի մրցամարտն անցկացնել Հայաստանում»,- ասաց Մակրոպուլոսը` հավելելով, որ Անանդը եւս խնդիր չի ունենա այստեղ խաղալու: «Ֆանտաստիկ մրցամարտ կլինի Հայաստանում»,- ասաց նա:
Շախմատի աշխարհի գործող չեմպիոնը հնդիկ գրոսմայստեր Վիշվանաթան Անանդն է: Վերջինս աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը վերանվաճել էր 2012 թվականի մայիսին Բորիս Գելֆանդի հետ կայացած պարտիաներում: Ամենայն հավանականությամբ, հայազգի գրոսմայստեր Լեւոն Արոնյանն այս տարի կարող է հավակնել աշխարհի առաջնության եզրափակիչ մրցաշարերին:
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է հունվարի 18-21-ը Ծաղկաձորում անցկացվող Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻԴԵ) նախագահական խորհրդի նիստին: Նիստին մասնակցել են Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը, ՖԻԴԵ-ի 23 անդամներ և աշխարհի մոտ 20 երկրների շախմատային ֆեդերացիաների ներկայացուցիչներ:

ФИДЕ будет рада провести поединок Ананд-Аронян в Армении
У Левона Ароняна прекрасные шансы стать чемпионом мира. Такое мнение 19 января в беседе с журналистами высказал вице-президент ФИДЕ Георгиос Макропулос в ответ на вопрос Арменпресс о том, насколько высока вероятность проведения в Ереване предстоящего матча Вишванатана Анандас претендентом в том случае, если право сражаться за звание чемпиона завоюет Левон Аронян. «Аронян доказал, что он прекрасный борец и способен победить любого соперника. Если он победит, то ФИДЕ будет рада провести поединок Ананд-Аронян в Армении», - сказал Макропулос, добавив, что у Ананда также не будет проблемы для игры здесь. «В Армении состоится фантастический поединок», - сказал он.
Действующим чемпионом мира по шахматам является индийский гроссмейстер Вишванатан Ананд. Он вновь завоевал этот титул в мае 2012г. в матче с Борисом Гельфандом. По всей вероятности, армянский гроссмейстер Левон Аронян в этом году может претендовать на участие в финальных турнирах на первенство мира.
Президент Армении, президент Федерации шахмат Армении Серж Саргсян сегодня принял участие в заседании президентского совета ФИДЕ, проходящем в Цахкадзоре 18-21 января. В заседании участвовали президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов, 23 члена ФИДЕ и представители шахматных федераций около 20 стран.