Փաշազադեն հրաժարվում է Գարեգին Երկրորդի հետ հանդիպել Արցախում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կովկասի մահմեդականների վարչության ղեկավար շեյխուլիսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն հայտարարել է, որ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հետ իր հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ «միայն Ադրբեջանի եւ Հայաստանի սահմանին»: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա հայտարարել է «Թուրան» լրատվական գործակալության թղթակցի հետ զրույցում:
Փաշազադեն ասել է, որ երկու երկրների հոգեւոր առաջնորդների հանդիպման գաղափարն անցյալ շաբաթ ներկայացվել է Վրաստանում Հայ առաքելական եկեղեցու թեմի ներկայացուցիչների կողմից` Վրաստանի պատրիարք Իլյա Երկրորդի հոբելյանի հանդիսության ժամանակ: Նա նշել է, թե տեղեկություններն այն մասին, որ հայկական կողմն առաջարկել է հնարավոր հանդիպումն անցկացնել Լեռնային Ղարաբաղում, «չեն համապատասխանում իրականությանը»: Սկզբունքորեն չառարկելով նման հանդիպմանը` Փաշազադեն ընդգծել է, որ «այն կարող է անցկացվել միայն Ադրբեջանի եւ Հայաստանի սահմանին»:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հունվարի 9-ին հայտնել են, որ Փաշազադեն Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի առաջարկին կպատասխանի Ադրբեջանի բարձրագույն քաղաքական ղեկավարության հետ խորհրդակցելուց հետո:

Pashazadeh refuses to meet Karekin II in Artsakh
YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. The Chairman of Caucasian Muslims Board Sheikh-ul-islam Allahshukur Pashazadeh declared that he can have a meeting with Catholicos of All Armenians Karekin II "only on the Azerbaijani-Armenian border". As reports "Armenpress" Allahshukur Pashazadeh made this announcement during his conversation with the reporter of "Turan" News Agency.
Among other things Allahshukur Pashazadeh stated that the representatives of the Georgian Diocese of the Armenian Apostolic Church conveyed the suggestion regarding the meeting to him last week during the celebrations of jubilee of the Georgian Patriarch Ilia II. He also mentioned that the information that the Armenian side purposed to hold the possible meeting in Nagorno Karabakh "does not correspond to reality". Pashazadeh did not object to the meeting principally, but he underscored that "that it can take place only on the Azerbaijani-Armenian border".
On January 9 the Azerbaijani media stated that Pashazadeh will respond to the suggestion of Catholicos of All Armenians Karekin II after discussing this issue with the Azerbaijani higher political authorities.