«Թարաֆ»-ի սյունակագիրը թուրքական պետությանը մեղադրում է Հայոց ցեղասպանության մասին տեղեկատվության աղբյուրները փակելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրք սյունակագիրները վերջին շրջանում իրենց հոդվածներում սկսել են ավելի հաճախակի անդրադառնալ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Թուրքիայի նախկին և ներկա կառավարությունների դիրքորոշումներին: Այս անգամ խնդրին անդրադարձել է «Թարաֆ» պարբերականի հոդվածագիր Սերդար Գայան:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Ստամբուլում լույս տեսնող «Մարմարա» պարբերականը, Գայան իր հոդվածում հիշեցնում է, որ 1915 թվականին երիտթուրքերը Անատոլիայում բնակվող հայերի մեծ մասին տեղահանեցին կամ ենթարկեցին կոտորածի` վերացնելով հազարավոր տարիներ շարունակ այս տարածքում բնակվող հայերին:
«Անատոլիայի մահմեդականները հազար տարուց ավելի կողք կողքի ապրել են հայերի հետ, սակայն, հակառակ դրան, նրանք շատ շուտ մոռացան հայերին: Նրանց հիշողությունից մաքրվեցին հայերը, ինչպես նաև նրանց գյուղերը, եկեղեցիները»,- գրում է սյունակագիրը: Նա ընդգծում է, որ միայն 1973 թվականից հետո Ցեղասպանության ճանաչման անվերջանալի պահանջները պատճառ դարձան, որպեսզի թուրքերը «հիշեն» հայերի հետ կապված իրենց անցյալը:
«Հայկական ինքնությունը թուրքերի համար այսուհետ կրում էր միայն քաղաքական իմաստ, որը ձևավորվում էր միայն թշնամանքի զգացումով»,- գրում է Գայան: Սյունակագիրը խոսում է 1950 թվականին Թուրքիայի կողմից ՄԱԿ-ի ցեղասպանության վերաբերյալ հռչակագրի ստորագրման մասին` ընդգծելով, որ թուրքական կողմը նման քայլի է գնացել առանց գիտակցելու «ցեղասպանություն» բառի իմաստը: Նման իրադրության առաջացման համար նա մեղադրում է թուրքական պետությանը, որը «փակել է տեղեկատվության բոլոր աղբյուրները»:Որպես իր ասածի օրինակ` Սերդար Գայան հիշեցնում է, թե ինչպես Թուրքիայում արգելվեց Այշե Նուրի և Ռագըփ Զարաքոլուի «Բելգե» հրատարակչատան կողմից ֆրանսիացի մտավորական Իվ Թերնոնի հրատարակած «Հայկական տաբու» գիրքը:
«Ահա թե ինչու Թուրքիայի բնակիչները զարմանում, ապա զայրանում, երբ իրենց առջև դնում են 1915 թվականի իրադարձությունները»,-գրում է սյունակագիրը` հավելելով, որ թերևս զարմանալի չի լինի, եթե Թուրքիայում մարդիկ զարմանան և զայրանան, երբ իրենց առաջ դրվի ֆիզիկական կամ մշակութային տարածության վրա իրականացվող քրդերի ցեղասպանության հարցը:

“Taraf” columnist accuses Turkey in blacking out information on Armenian Genocide
YEREVAN, DECEMBER 25, ARMENPRESS: Lately Turkish columnists are frequently referring to the position of former and current Turkish governments over Armenian Genocide. This time the issue was highlighted my “Taraf” columnist Serdar Gaya.
As reports Armenpress referring to “Marmara” daily, published in Istanbul, in his article Gaya has reminded that in 1915 Young Turks deported or massacred the majority of Armenians living in Anatolia eliminating thousands of Armenians living in this area for years.
“Even though year after year Anatolia’s Muslims lived with Armenians they very easily forgot Armenians. Armenians, as well as their villages and churches very quickly vanished from their memory,” writes columnist. He highlights only after 1973 numerous demands on recognizing Armenian Genocide made Turkey “remember” its past with Armenians.
“For Turkish Armenian identity is nothing else but a political meaning formed with sense of hostility,” Gayan writes.
Columnist refers to UN Declaration on Genocide signed by Turkey in 1950, underlining that Turkish side signed the document without acknowledging the meaning of word “genocide”. For such a situation he accused Turkish state which “blocked all sources of information”.
“That is why Turkish citizens are surprised and then angry when hearing about events of 1915,” Gayan writes, adding that reaction of Turkish residents is not surprising when facing the issue of Kurdish Genocide committed on physical or cultural territories.