«Թարաֆ»-ի սյունակագիրը թուրքական պետությանը մեղադրում է Հայոց ցեղասպանության մասին տեղեկատվության աղբյուրները փակելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրք սյունակագիրները վերջին շրջանում իրենց հոդվածներում սկսել են ավելի հաճախակի անդրադառնալ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Թուրքիայի նախկին և ներկա կառավարությունների դիրքորոշումներին: Այս անգամ խնդրին անդրադարձել է «Թարաֆ» պարբերականի հոդվածագիր Սերդար Գայան:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Ստամբուլում լույս տեսնող «Մարմարա» պարբերականը, Գայան իր հոդվածում հիշեցնում է, որ 1915 թվականին երիտթուրքերը Անատոլիայում բնակվող հայերի մեծ մասին տեղահանեցին կամ ենթարկեցին կոտորածի` վերացնելով հազարավոր տարիներ շարունակ այս տարածքում բնակվող հայերին:
«Անատոլիայի մահմեդականները հազար տարուց ավելի կողք կողքի ապրել են հայերի հետ, սակայն, հակառակ դրան, նրանք շատ շուտ մոռացան հայերին: Նրանց հիշողությունից մաքրվեցին հայերը, ինչպես նաև նրանց գյուղերը, եկեղեցիները»,- գրում է սյունակագիրը: Նա ընդգծում է, որ միայն 1973 թվականից հետո Ցեղասպանության ճանաչման անվերջանալի պահանջները պատճառ դարձան, որպեսզի թուրքերը «հիշեն» հայերի հետ կապված իրենց անցյալը:
«Հայկական ինքնությունը թուրքերի համար այսուհետ կրում էր միայն քաղաքական իմաստ, որը ձևավորվում էր միայն թշնամանքի զգացումով»,- գրում է Գայան: Սյունակագիրը խոսում է 1950 թվականին Թուրքիայի կողմից ՄԱԿ-ի ցեղասպանության վերաբերյալ հռչակագրի ստորագրման մասին` ընդգծելով, որ թուրքական կողմը նման քայլի է գնացել առանց գիտակցելու «ցեղասպանություն» բառի իմաստը: Նման իրադրության առաջացման համար նա մեղադրում է թուրքական պետությանը, որը «փակել է տեղեկատվության բոլոր աղբյուրները»:Որպես իր ասածի օրինակ` Սերդար Գայան հիշեցնում է, թե ինչպես Թուրքիայում արգելվեց Այշե Նուրի և Ռագըփ Զարաքոլուի «Բելգե» հրատարակչատան կողմից ֆրանսիացի մտավորական Իվ Թերնոնի հրատարակած «Հայկական տաբու» գիրքը:
«Ահա թե ինչու Թուրքիայի բնակիչները զարմանում, ապա զայրանում, երբ իրենց առջև դնում են 1915 թվականի իրադարձությունները»,-գրում է սյունակագիրը` հավելելով, որ թերևս զարմանալի չի լինի, եթե Թուրքիայում մարդիկ զարմանան և զայրանան, երբ իրենց առաջ դրվի ֆիզիկական կամ մշակութային տարածության վրա իրականացվող քրդերի ցեղասպանության հարցը:

Колумнист газеты Taraf обвиняет Турцию в сокрытии источников информации о Геноциде армян
Турецкие колумнисты в последнее время начала все чаще обращаться к позициям текущих и бывших правительств Турции в связи с геноцидом армян. На этот раз данный вопрос затронул колумнист турецкой газеты Taraf Сердар Гайа.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на издание «Мармара», выходящее в Стамбуле, журналист в своей статье напоминает, что в 1915 году младотурки переселили или подвергли уничтожению большинство армян, проживающих в Анатолии, уничтожив таким образом армян, проживающих на этой территории в течение тысячелетий.
«Мусульмане Анатолии более тысячи лет жили бок о бок с армянами, однако, они очень быстро забыли армян. Из их памяти были стерты армяне, а также их села, церкви», - пишет журналист.
Он подчеркивает, что только после 1973 года непрекращающиеся требования признания Геноцида армян стали причиной, чтобы турки «вспомнили» свое прошлое, связанное с армянами.
«Армянская самобытность для турок носила только политический смысл, который формировался только с чувством вражды», - пишет он.
Колумнист пишет о подписании Турцией в 1950 году Декларации ООН о геноциде, подчеркнув, что турецкая сторона пошла на это, не осознавая смысл слова «геноцид».
В возникновении подобной ситуации он обвиняет турецкое государство, которое «закрыло все источники информации». В качестве примера сказанному, он напоминает, как в Турции была запрещена книга «Армянское табу» французского мыслителя Ива Тернона, вышедшая в издательстве «Белге» Айше Нура и Рагипа Зараколу.
«Вот почему жители Турции удивляются, а потом и сердятся, когда перед ними ставят события 1915 года», - пишет колумнист, добавив, что будет не удивительно, если в Турции люди будут удивляться и сердиться, когда перед ними поднимут вопрос геноцида курдов на физической и культурной плоскости.